На вакцину від коронавірусної інфекції довгий час чекали в Україні. Нарешті перша партія прибула і до нас. В Україні щепили 3141 особу. У Тернополі провели 150 щеплень.
У одній ампулі є вакцини для 10 ін'єкцій. Термін придатності препарату після відкриття – всього 6 годин. Відповідно, якщо за цей час вакцину не використали – її потрібно утилізувати, оскільки вона втрачає свою ефективність. На наступний день її вже лишати не можна. У більшості містах вакцинують стільки людей, щоб не залишалось невикористаної вакцини. Але бувають і випадки, коли не використаних залишалось навіть 8 доз з ампули.
Наприклад, проаналізуємо показники. 24 лютого у Вінницькій та Чернігівській областях щепили по 10 осіб, Житомирській – 40, Черкаській – 80. У Київській – 19, тобто одна доза була утилізована.
З 25 лютого вакцина надійшла і в інші регіони. У деяких містах за добу невикористаними залишилось кілька доз. У Волинській, Чернігівській областях могли за день утилізувати по 6 доз вакцини. Житомир – рекордсмен. 26 лютого там щепили 52 людей, тобто 8 доз вакцин не використали, і вони пішли у сміття, замість того, щоб виробити імунітет у людей з групи ризику. До слова, у МОЗ передбачили, що якщо лишається невикористана вакцина з тих чи інших причин (якщо вона придатна) можна щепити людей з другої чи третьої черги.
Загалом у період з 24 по 28 лютого утилізували 39 доз вакцини. Однак її можна було використати більш раціонально – щепити медпрацівників, людей з хронічними хворобами, працівників освіти тощо.
А яка ситуація у Тернополі? Як запевнила начальниця управління охорони здоров’я ОДА Ольга Ярмоленко – наразі ще формують списки охочих щепитися. Для раціонального використання вакцинуватимуть медиків відповідно до попередньо сформованих списків, щоб використовувати всю ампулу. Наразі в нас ще не утилізували жодної дози вакцини.
Станом на ранок, 1 березня – у місті щепили 150 медпрацівників. Цим займається лише одна бригада. Як розповіла регіональний координатор вакцинальної кампанії проти COVID на Тернопільщині Марія Павелєва, з 1 березня ще 4 мобільні бригади почали навчання. Вони проводитимуть щеплення в районах. А поки вакцинують лише медпрацівників Тернополя.
– Ми планомірно проводимо вакцинацію, ще не було такого, щоб залишалась невикористана вакцина, яку потрібно було утилізовувати, – каже Марія Павелєва. – Якщо людина захворіла, і їй щепленя проводити не можна – ми шукаємо заміну. У першу чергу – медпрацівники зі списків. Звичайно, може бути таке, що 1-2 дози не буде використано. Але ми стараємось раціонально використовувати препарат.
Ще задовго до прибуття вакцини у Міністерстві охорони здоров’я називали різну її вартість. Так головний санітарний лікар Ляшко ще у липні 2020–го казав – одне щеплення коштуватиме близько 500 гривень.
У Міністерстві фінансів розповіли, що на вакцину CoviShield витратили 1,59 млрд гривень. Однак наразі ще не відома ціна однієї дози вакцини. Якщо це сума за 12 млн. доз вакцини, які мають надійти в Україну – тоді вартість однієї дози коштуватиме орієнтовно 135 гривень.
Вартість однієї дози вакцини цього виробника, згідно з даними із відкритих джерел, складає 3-4 долари. Скільки ж ми заплатили за дозу – дізнаємося згодом, коли інформацію про закупівлю опублікує МОЗ.
Перевага цієї вакцини в тому, що її легко зберігати та транспортувати. Вона може зберігатися в звичайному холодильнику при температурі від +2 до +8 градусів. Сама процедура вакцинації займає кілька хвилин. Пацієнт проходить анкетування, да дозвіл на щеплення, його вносять у відповідну електронну базу. Далі – ін’єкція.
Одна бригада, відповідно до протоколів, у день може робити до 100 щеплень. У Тернополі наразі діє лише одна така бригада на базі «Центру первинної медико–санітарної допомоги».
Щоб вакцина не зіпсувалась – її зберігають у спеціальних контейнерах з холодовим елементом. До кабінету щеплення доставляють стільки ампул, скільки повинно вакцинуватись людей відповідно сформованих списків.
Після відкриття ампули на ній пишуть дату та точний час.
– Вакцина до нас надходить у термобоксах з витриманою температурою. Всередині термобокса є два холодових елементи, термометр та самі ампули з вакциною в тій кількості, скільки ми плануємо зробити щеплень. На контейнер ми ставимо спеціальну поролонову прокладку, в яку поміщається відкрита ампула. В той час, коли проходить вакцинація, вона зберігається з дотриманням температури.
Як кажуть медики – вакцина безпечна. Випадків побічних ефектів не було. Добре себе показала вакцина і під час випробувань в Англії. Були лише поодинокі випадки підвищення температури після щеплення. Це нормальна реакція, яка може бути після будь–якої вакцини.
На всякий випадок пацієнт після вакцинації очікує під наглядом медиків.
– Це якісна вакцина, яка виробляється британсько-шведською компанією, – каже лікарка Ірина Назаревич. – Під час вакцинації в кабінеті перебуває один лікар та дві медсестри. Одна з медичних сестер реєструє пацієнтів. Також є кабінет, де протягом 30 хвилин після щеплення відпочивають вакциновані. Якщо все добре – ми їх відпускаємо.
Як пояснює Марія Павелєва – у протоколах передбачено, що якщо ампула з вакциною не буде використана до кінця – залишок треба утилізувати. Після щеплень також лишаються ампули, шприци та інші відходи. Їх мають знищувати відповідно до протоколів. У звичайний смітник це потрапити не може.
– Відкритий флакон дійсний 6 годин. Якщо не вдалось знайти заміну людині, яка не змогла щепитись – флакон викидають у спеціальні бокси утилізації. Наразі ці бокси просто зберігаються. Ми маємо укласти угоди з відповідними організаціями, які займатимуться утилізацією цих відходів. Оскільки лише почався процес щеплення – ми ще не знайшли таку організацію. Але це може бути не лише тернопільське підприємство, а і організації з інших міст чи навіть областей.
Згодом ми дізнаємося, як саме проходитиме утилізація та хто буде проводити це.
Читайте також:
Коли почнуть щеплювати в районах та як записатись у чергу на вакцину від COVID-19
Вакцина від COVID-19 вже в Тернополі. Кого щеплять першим та де зберігатимуть препарати?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер