У третьому матеріалі про культові заклади Тернополя ми розповімо кафе та ресторани, які дуже швидко набрали популярність, але й так само швидко її втратили.
Ресторан, що виник на місці іншого закладу, не менш відомого на масиві "Дружба", – "Калина". Та "зав’яла", а її приміщення викупив тернопільський бізнесмен Олександр Кривий.
Як розповідає тернополянин Сергій Сінкевич, "Доміно" відкрили в 1997 році, а на його відкриття, окрім партійних начальників, чиновників місцевого та державного рівня, запросили і "зірок" українського шоу-бізнесу Таїсію Повалій та Гаріка Кричевського.
– Відкривали "Доміно" два вечори. Першого - зробили для офіційних осіб, – каже пан Сінкевич. – Для них співала Таїсія Повалій.
А другого вечора, за розповіддю пана Сінкевича, відкриття було для "братви". Тоді для них виступав Гарік Кричевський. Повалій за виступ заплатили чотири тисячі доларів, Кричевському – три тисячі.
– Викупити "Калину" для Олександра Кривого було справою принципу, – продовжує Сергій Сінкевич. – Він виріс на "Дружбі" і вже не міг дивитися на напівзруйновану "Калину".
Аналогічного закладу в місті не було, а тому "Доміно" на декілька років стало одним з головних, якщо не головним рестораном міста. У ньому навіть був шест для стриптизу, щоб гості точно не сумували.
Ціни "кусалися", адже тут орієнтувався переважно на людей з високим достатком.
Епоха дев’яностих пройшла, а разом з нею і слава "Доміно"… Уже в 2000-х заклад втратив свою популярність, і його закрили.
Ми зробили світлини в реальному часі. І ось тут, у невеликому окремому приміщенні за воротами, колись сиділи охоронці.
Зі стін "Доміно" обдирається фарба.
Про те, що на "Доміно" грошей не шкодували, видно навіть неозброєним оком: яскрава, велика будівля з великим двором, окремим місцем для охорони та металево-кам’яним парканом.
Став першим дискобаром Тернополя. Розміщувався на "Ватрі" та був популярним місцем для цілого покоління молоді 80-90-их років.
Клуб працював як заклад відпочинку. Там діяли бар, дискотека, зали для різних заходів, наприклад, показ фільмів чи проведення концертів.
– Дискобар "Перлина" не був великим закладом, але однозначно користувався популярністю, – каже пан Сінкевич. – Ведучим там був Ігор Карел, зараз би його назвали діджеєм.
Всі музичні новинки, які з’являлися, першими слухали відвідувачі "Перлини".
Ймовірно, занепад "Перлини" пов’язаний з віддаленістю закладу від центру міста, а також застарілим форматом.
Приміщення клубу – це окремо розташована двоповерхова будівля з підвалом. Зараз від клубу залишилося лише приміщення.
У 2016 році приміщення ексбару продавали за майже мільйон доларів.
"Хуліганський" та молодіжний заклад Тернополя. Як і "Доміно", знаходився "Меридіан" на масиві "Дружба", в сквері, на вулиці Миру, біля ТНПУ.
Заклад був настільки популярним серед молоді, що про нього навіть згадує письменник Анатолій Дністровий в романі "Місто уповільненої дії".
– У гамірливе, прокурене приміщення "Меридіану" заходжу з дивним враженням від розмови з Мишкою. Біжу очима по великому, просторому залу, у якому за круглими столиками сидять, як горобці, зграї підлітків і де не де кілька тридцятилітніх пар. Придивляючись до п'яних облич тільки тепер розумію, чому Мишка не сприймає такого життя. Навколо гамір, шум, сміх. Між столиками ходять симпатичні сцикухи офіціантки у блакитних фартушках і в коротеньких чорних спідничках, на тацях розносять замовлення… – так в романі автор описує заклад.
Анатолій Дністровий описує "Меридіан" як "найсумніше місце, де зависає молодь".
– Це було улюблене місце в 90-их для студентів педагогічного університету, – розповідає тернополянка Валентина. – Я також була тоді студенткою, ми любили прогуляти пари в "Меридіані" і випити кави, звичайно, коли були гроші на каву.
Заклад існував до кінця 90-их років.
Читайте також
"Тусувалася" богема або любителі похмелитися. 9 культових закладів Тернополя, які працювали у 90-х
"Культові" заклади Тернополя, яких вже немає: чому зникли та що тепер на їхньому місці
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер