Сибірська язва у «Зоокуточку»: чи можна гуляти в парку та які ризики. Коментують експерти

Сибірська язва у «Зоокуточку»: чи можна гуляти в парку та які ризики. Коментують експерти
  • Звістка про те, що у звіринці у парку «Топільче» виявили сибірку облетіла місто. Додало хвилювань і те, що звідти втекли кілька тварин, які гуляли на околицях парку.
  • Що потрібно знати про цю хворобу? Чи в безпеці інші звірі та працівники парку? Читайте у матеріалі.

Наразі на території звіринця карантин. Вже вживають заходів, щоб не допустити поширення хвороби.

– Відбулося позачергове засідання протиепідемічої комісії, де ми розглянули питання поширення сибірки на території Тернополя та області, – каже заступник голови ОДА, голова протиепізодичної комісії Ігор Гайдук. – Як відомо, з 27 на 28 вересня на території «Зоокутка» загинув поні, у якого виявили захворювання на сибірку. На території гідропарку встановлено неблагополучну зону. Тому ми вживаємо всіх заходів, щоб не допустити поширення хвороби.

Наразі встановили коло контактних осіб, які працювали з тваринами. Це 9 людей. За ними ведуть спостереження. На щастя, у жодного хвороба не проявилась. Медики заспокоюють, недуга не передається від людини до людини. Найчастіше захворювання виникає через потрапляння спорів, які знаходяться у грунті при роботі на землі, якщо на руках є рани. Рідше передається при контакті з тваринами. 

Відео дня

Також під спостереженням всі тварини в зоокутку. Їх провакцинували, тому ситуацію вважають контрольованою та заспокоюють тернополян та мешканців області.

– Ситуація контрольована і загрози поширення даної хвороби немає. – запевнив Ігор Гайдук.  

Чи можна гуляти у парку

Усе ж медики радять бути обережними та не контактувати з тваринами у «Зоокутку». Годувати їх не радять не лише під час карантину, а і в інший час, оскільки це ризики як для відвідувачів, так і для самих тварин.

Однак гуляти в парку чи навіть поруч зі звіринцем не забороняють.

Представники Держпродспоживслужби кажуть – випадків захворювання в області не реєстрували вже чверть століття.

– Останній спалах був у 1996 році. Тоді в області виявили хворобу у корови. З того часу більш випадків не реєстрували, – каже начальник відділу організації протиепізодичної роботи Володимир Марків.  

Але як поні в закритому вольєрі міг підхопити хворобу?

– В області налічується 379 неблагополучних пунктів щодо сибірки, – каже Володимир Марків. – Це місце, де будь–коли був випадок сибірки. Справа в тому, що спори сибірки можуть зберігатися довгий час в грунті. За деякими даними, це навіть сотні років. Також збудник може мігрувати з грунтовими водами. Як саме захворіла тварина – стверджувати ми не можемо.

Тож спеціаліст припускає, що спори тварина отримала з грунтом, або вони потрапили до звіринця з грунтовими водами.

До того ж, окрім визначених неблагополучних пунктів, каталог, який вели з 1920–го року, майже не зареєстровано випадків за період Другої світової. Спеціалісти не виключають, що в цей період були спалахи, які залишились незареєстровані. Більше того, оскільки спори можуть зберігатися століттями, в області є чимало невідомих локацій, де колись була ця хвороба.

А от можливий теракт чи спробу штучного поширення небезпечної хвороби спеціаліст виключає та каже, якби це дійсно хтось робив умисно, обирали б зовсім інші місця для поширення, адже на Тернопільщині є можливість виявляти збудник, тому загрози поширення мінімальні.

Що із загиблою твариною

Тіло поні, який загинув від хвороби, спалили за межами міста. Місце, де це відбувалося, дезінфікували відповідно до протоколів. Так запевняють нас, журналістів.

Також на території «Зоокутка» взяли проби грунту.  

– Ми взяли зразки грунту з «Зоокуточку» для дослідження на наявність збудника, – каже Володимир Марків. – Наразі ще триває дослідження. Якщо спори все ж виявлять, буде проведено цілий комплекс протиепідемічних заходів.

У «Зоокутку» вже обробили землю шляхом обпалювання.

Які ризики для людей

Експерти заспокоюють – хвороба не передається від людини до людини. До того ж, вона легко лікується при своєчасному виявлені.

– Сибірка – це спільна хвороба як для тварин, так і людей, –  каже завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Надія Годована. – Людина може заразитися при догляді за хворою твариною, споживанні м’яса такої тварини та навіть при носінні одягу з хутра. Інкубаційний період від інфікування до прояви перших симптомів може тривати від декількох годин до двох тижнів. Але людина не може передати хворобу іншій людині. Востаннє на Тернопільщині випадок захворювання людини був зареєстрований у 1973 році.

Чи загрожує втеча тварин

Людей хвилює і те, що два буйволи та поні вночі 3 жовтня змогли втекти і деякий час «гуляли» паком та дійшли до дамби. Але спеціалісти кажуть – ризиків поширення хвороби через втечу тварин немає, оскільки контактів останніх з людьми не було. 

Припускають, що втеча тварин могла бути пов’язана з реакцією на вакцинацію. Після щеплення буйволів пересадили в іншу загорожу, яку вони і пошкодили. Але загрози в тому, що тварини покидали загорожу, не бачать.

Карантин ще триватиме впродовж 15 днів. Після цього обмежувальні заходи або знімуть, або продовжать, якщо ще не будуть з’ясовані всі обставини.

Тернополян же закликають не панікувати та продовжувати жити звичним життям.

Читайте також:

У Тернополі зареєстровали сибірку: в зоокутку парку «Топільче» загинув інфікований поні

У "Топільче" від Сибірки загинув поні, а тварини й досі розгулюють зоокутком. Що каже дирекція?

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (8)
  • Oleh Sambor
    Язва...
  • Ольга Клим
    Сибірка?!!
  • Yura Dmitrovsky
    Це так само як в них був фейковий пташиний грип.
  • Ірина Довга
    Тоді чому ,якщо тварина загинула з 27 на 28 вересня ,28 було багато  людей з дітками в зоокуточку?????????Невже не можна вже тоді вжити заходів......БЕЗВІДПОВІДАЛЬНО!!!!!!!!!!!

keyboard_arrow_up