Кондиціонер в офісі, пиво чи пепсі з холодильника, протяги в маршрутках, непомита полуниця, квітучі трави — декому достатньо чогось одного, аби все літо “просидіти” на таблетках
На ангіну, вірусні застуди і пневмонії через спеку і різкі перепади температур страждають зараз все більше тернополян, кажуть у поліклініках. Навіть влітку людей підстерігає чимало небезпек — протяги в маршрутках, холодне пиво чи пепсі-кола, непомита полуниця, цвіт трав. Декому достатньо чогось одного, аби все літо провести з таблетками. Тому варто навчитися жити зі спекою на “ти”.
“Дайте мені з холодильника”
Зараз відбувається сезонне підвищення захворюваності на гострі респіраторні вірусні захворювання, зазначає заступник директора «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Надія Боднар. Більшість це списують на те, що “ходить якийсь вірус”. Проте віруси циркулюють завжди, а люди хворіють тому, що не вміють справлятися зі спекою, пояснює лікар.
Стосовно небезпеки від кондиціонерів, то людина може захворіти не лише від того, що різниця температури між вулицею і офісом сягає до 10 С, а й від сильного руху повітря, зазначає лікар. Чим сильніші потоки повітря йдуть на людину, тим більший рух мікрофлори. Є навіть різновид пневмонії, яку можна підхопити в офісах, так звана пневмонія легіонерів. Тому аби не захворіти від кондиціонера, не варто знижувати температуру більше 5С, а якщо потік повітря спрямований на когось з працівників, то варто перенести чиєсь робоче місце.
Пневмонія — з моря
— Наші люди переважно їдуть на море на 7-10 днів, бо мають короткі відпустки. Але 10 днів потрібно лише для того, щоб організм адаптувався до іншого клімату. А ще 10 днів потрібні для оздоровлення. А коли їдуть лише на тиждень, то це взагалі шкідливо для організму — різко падає імунітет, і люди, які схильні до застуд, підхоплюють або вірусні інфекції, або хворіють на пневмонію. У мене була минулого року така пара — чоловік і дружина. Вони поїхали на море на дуже короткий час, то після поїїздки обоє злягли з пневмонією.
Тому, зауважує лікар, якщо застудилися влітку, варто чимшвидше звертатися до лікаря. Лікар має оцінити, наскільки важкий стан і визначити, чи можна обійтися липою-калиною-малиною, чи потрібне серйозне лікування антибіотиками.
Полуниці мити забувають
Крім того, небезпечними є протяги в транспорті, бо спричиняють загострення міозитів, невритів, радикулітів.
— А особливо протяги небезпечні для малих дітей, які спітніли і мають мокру голову, — каже терапевт. — Постарайтеся знайти місце, де немає відкритого вікна і одягніть дитині на голову хустинку.
А ще, як зауважила Надія Боднар, зараз росте кількість харчових отруєнь. По-перше, люди не завжди добре миють овочі чи ягоди, чи взагалі забувають їх помити, а по-друге, через спеку їжа дуже швидко псується, а люди їдять, не відчуваючи, що їжа вже зіпсувалася, або шкода викинути. Також більше людей звертаються до лікарів через алергію — хтось реагує на пух, хтось на квітучі трави, а когось вже бджола вкусила чи комарі. Таким людям варто зараз таким людям приймати свої протиалергічні ліки, а коли сезон мине— пролікуватися від алергії.
Поради від терапевта Надії Боднар:
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер