Вагітність у 40: зважте «за» і «проти»

Медико-генетичне обстеження повинні пройти пари, де жінці 35 років і більше, а чоловіку – 40 років і більше. Варто пересвідчитися, що майбутня дитина буде здоровою

Вагітність у 40: зважте «за» і «проти»

Вагітніти чи ні у 40 років, жінки радяться навіть у форумах.

«Дві знайомі: одна у 43 народила здорову другу дівчинку, друга - зараз от-от має народити другого хлопчика у 41. Двоє моїх друзів - самі другі діти у матерів у 40 років», пише Світлана. «Моя родичка останню дитину народила у 40 - усе гаразд. Власник і директор приватної школи, де я колись працювала, народила другу дитину у 42 - здорового хлопчика. Але чужий приклад у такій ситуації, на мій погляд, нічого не підтверджує і не спростовує - майбутній мамі варто пройти обстеження», - пише Яна.

- Такого поняття, як пізня вагітність, зараз немає. Є медичні накази і рекомендації ВООЗ. Репродуктивний вік жінки визначений до 49 років. Та краще народжувати, особливо першу дитину, до 35 років, - зазначає завідувач консультативної жіночої консультації з центром планування сім’ї Перинатального центру «Мати і дитина» Павло Кашуба. – Я багато років займаюся проблемами безпліддя. Ми маємо право займатися пацієнткою віком до 35 років максимум два роки, якщо їй більше 35 років – максимум рік. Якщо за цей час вагітність не настає, то скеровуємо її для проведення допоміжних репродуктивних технологій, щоб жінка не втратила можливість стати мамою. Бо з кожним роком завагітніти важче - зменшується запас фолікулів, з яких мають розвиватися яйцеклітини.

Прийнято вважати, що пологи після 40 – поширене явище. Та статистика свідчить: жінки такого віку народжують не так вже й часто. Торік у віці 40 років і більше в обласному Перинатальному центрі «Мати і дитина» народжували 53 жінки. У 2015 році - 46.

Такі випадки нечисленні, кажуть медики. Згідно з Сімейним кодексом тільки жінка вирішує, що робити з вагітністю. 98% жінок у такому віці звертаютьсяув «Центр планування сім’ї», аби перервати вагітність, бо часто вже є дорослі діти, у когось вже й онуки. І лише небагато жінок зважуються народжувати. Буває, що народжують і пізніше – у 43-44 роки. Але щоб ще пізніше, такого майже не буває. Не звертають уваги на вік хіба що жінки з Бучацького району, а саме сіл Космирин, Стінка. Через релігійні переконання вони народжують доти, поки можуть.

 

Обов’язкові генетичні обстеження

Найчастіше страхи жінок пов’язані з ризиками генетичних хвороб чи викидня, та медики кажуть, що не варто даремно хвилюватися. Загроза викидня може бути у будь-якому віці.

- Якщо жінці більше 35 років, а чоловіку – більше 40 років, перед плануванням вагітності вони обов’язково повинні пройти медико-генетичне консультування, - зазначає Павло Кашуба. - Тому що ризик народження першої дитини у такому віці з синдромом Дауна зростає в рази. Якщо вагітність уже є, перший біохімічний та УЗД-скринінг призначають у терміні 11-13 тижнів плюс 6 днів – це майже 14 тижнів, а другий – на 18-21 тижні, щоб не пропустити хромосомні та спадкові захворювання.

-Абсолютно здоровими в нас зараз народжуються лише 6% дітей, про це йшлося на засіданні комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, де я був 3 березня, - розповідає пан Кашуба. - З кожним роком жінка «обростає» тими чи іншими захворюваннями. З віком через неправильний спосіб життя з’ надлишкова вага, гіпертонія, варикоз, серцеві хвороби. І як би жінки не старалися тримати себе в тонусі, настають зміни у тканинахе знаю, чи знайдеться гінеколог, який взявся б прийняти вагінальні пологи, якщо вони перші. Тому це роблять вже за допомогою кесарського розтину.

 

В ЕКЗ можуть відмовити

Щодо допоміжних технологій, то у державних центрах жінці не відмовлять до 40 років, у приватних на вік не зважають.

- Для надання допомоги шляхом ЕКЗ за бюджетні кошти ми маємо право скеровувати жінок з абсолютним трубним безпліддям виключно до 40 років, тобто якщо труб немає або вони непрохідні у товщі стінки матки, - розповідає Павло Кашуба. – Раніше цей термін був до 35 років, зараз - до 40, бо більшість жінок страждають на трубне безпліддя у 35-40 років.

Державні центри, де роблять ЕКЗ, є в Івано-Франківську, Києві, Харкові, Одесі. Але для результативності ключову роль відіграють наявність соматичних захворювань і вік жінки. Одна справа робити штучне запліднення у 25 років, коли жінка соматично здорова, є величезний запас фолікулів в яєчниках, але труби видалили через певні проблеми. «Золоте» число фолікулів буде 15, більше стимулювати не потрібно. Інша справа, якщо на ЕКЗ жінка йде в 40-45 років. Буде лише 2-4 фолікули. У клініках, куди зверталося більше молодих жінок, відсоток результативності буде вищим. Там, куди зверталося більше старших – меншим. У середньому позитивний результат є в 33-35%.

 

Аби вагітність була безпечною

-Впродовж 2-3 місяців перед вагітністю треба вести здоровий спосіб життя, не палити, не вживати спиртного, змінити роботу, якщо вона пов’язана зі шкідливими виробництвом, - радить лікар. - І насамперед варто обстежитися.

Якщо жінка обстежена, в неї немає серйозних захворювань, то немає підстав для побоювань.

- Звичайно, є перелік захворювань, за наявності яких вагітність може загрожувати життю жінки або призвести до інвалідності, - наголошує Павло Кашуба. – Жінка має право перервати вагітність згідно з постановою Кабміну №144, якщо є надзвичайно складні захворювання або патологія розвитку плода в термін до 22 тижні. Один з моментів – цукровий діабет у важкій формі. Але професор Володимир Медвідь з інституту акушерства і гінекології чітко говорить, що такі жінки можуть народжувати. Якщо жінка зацікавлена стати мамою, чітко виконує рекомендації лікаря-ендокринолога, якщо настає стадія компенсації цього захворювання, вона може вагітніти. Потім її спостерігають ендокринолог і гінеколог, і жінка народжує. Якщо ж вона завагітніла на стадії декомпенсації, таку вагітність доводиться переривати за медичними показами.

- Тому якщо планувати вагітність після 40, треба зважити всі за і проти, - наголошує лікар. - Це не означає, що не можна. Насамперед обстежитися, пролікуватися. Жінка повинна знати все про стан свого здоров'я, а тоді приймати рішення. 

Коментарі (1)
  • Svitlana Lomovceva

    Чудовий лікар. Приймав у мене двічі пологи.
18:00 Чим щотижня займається «банда малолітніх волонтерів»? photo_camera 17:00 Викладачі та студенти ТНПУ активно долучаються до цитрусового виклику 16:25 Водій на "Бумері" вживав алкоголь після ДТП photo_camera 16:00 Голосування розпочато: хто отримає 10 тисяч за кращий хіт про Тернопіль 15:20 10 років тому у Косово загинув миротворець ООН з Тернополя Ігор Киналь photo_camera 14:20 ДТП на перехресті вулиць Шептицького і Живова: зіткнулись дві іномарки photo_camera 13:12 Як отримати власне житло молодій сім’ї 12:40 На Тернопільщині закарпатці обікрали приватне підприємство на 100 тис. грн 12:10 Різка дія холоду сприяє виділенню ендорфінів 11:40 На початку квітня у Тернополі відбудеться футбольний чемпіонат серед дівчат 11:00 У смерті свого малюка батьки звинувачують лікарів 10:00 «Я не загартовуюся і не моржую, просто люблю холод…» 09:00 Що схвилювало тернополян цього тижня

Цікаві майстер-класи, концерт  молодого гурту Tvorchi , презентація фільму «Посттравматична рапсодія», Koza stand-up 5, «Лялькове...

У "Свободівців" - поповнення замість трьох депутатів, яких виключили з партії  

Чиновники міськради кивають у бік дорожників, мовляв, дорогою опікуватись мають саме вони. А в Службі автодоріг нарікають...

У поліції кажуть – все відбуватиметься в рамках операції «Мігрант». Юрист наголошує: перевірка на причетність до злочину...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up