Я так довго кашляю! Це нормально? Пояснює лікарка пульмонологиня

Я так довго кашляю! Це нормально? Пояснює лікарка пульмонологиня

Кашель — це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще і тривожно.

Це точно просто кашель? Чи може вже ознака того, що моя застуда перетворилася на… А тут
уже все залежить від рівня вашої фантазії та глибини гугл-пошуку. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів. Та чи завжди тривалий кашель — це страшно?

Що таке кашель?

Важливо зрозуміти, що кашель — це не хвороба. Це симптом, який допомагає нам позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети тощо. Але буває й так, що кашель затягується. У багатьох випадках це зовсім не означає, що ви захворіли на щось страшне.

Найчастіше кашель просто триває після вже перенесеної вірусної інфекції. Іноді він може не проходити і протягом 3–8 тижнів, але зазвичай усе ж таки минає самостійно й без лікування.

Відео дня

Проте якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає — це точно причина звернутися до лікаря/ки, про що пише Національна служба здоров’я Великої Британії.

«Яскравий приклад кашлю після вірусної інфекції — це коронавірус. Близько 5 % перехворілих можуть кашляти орієнтовно рік і більше», — каже фтизіатриня та пульмонологиня Марина Корчинська. 

Лікарка наголошує, що дуже важливо бути уважними до проявів, які вказують на те, що кашель може бути симптомом небезпечного захворювання.

А саме:

 • кашель у динаміці стає інтенсивнішим;
 • мокротиння змінилось, у ньому з’явився гній чи навіть кров;
 • кількість мокротиння збільшилась;
 • відчуття стиснення в грудях.

Також зверніть увагу на симптоми, які супроводжують кашель:

 • лихоманка;
 • утруднене дихання;
 • свистяче дихання;
 • втрата ваги;
 • сильна втома;
 • пітливість по ночах тощо.

«Часто причиною тривалого кашлю є синдром постназального затікання або ж рефлюкс езофагіт. Це ситуація, коли частина вмісту шлунку потрапляє в стравохід, ротоглотку або дихальні шляхи», — каже лікарка.

Вона не радить призначати собі самостійно ані ліки, ані діагностику.

“Самодіагностика у вигляді мультиспіральної комп’ютерної томографії не додасть пацієнтові чи пацієнтці розуміння кашлю, а тому варто проконсультуватися з фахівцем/чинею, перш ніж отримати опромінення та витратити кошти. Часто зустрічаю діагностику кашлю по Google й самопризначення собі досліджень. Не треба так», — пояснює Корчинська.

Причиною кашлю також може бути наша психіка. Такий кашель називають психогенним.
Він часто виникає саме в дітей. Хоча кашель цей буває доволі гучним, він  магічним чином минає , коли дитина спить або відвертає увагу на щось. Для лікування цього типу кашлю може знадобитись участь психотерапевта/ки чи психіатра/ині.

А якщо це туберкульоз?

Звичайно, тривалий кашель може бути ознакою туберкульозу. Але фтизіатриня наголошує: якщо є туберкульоз гортані, трахеї чи бронхів, то кашель настільки надокучливий та стійкий до будь-яких препаратів проти кашлю, що пацієнти/ки досить швидко звертаються за допомогою.

«А от решта легеневих форм туберкульозу може протікати взагалі без кашлю. Тому кашель не є типовим симптомом туберкульозу», — каже лікарка.

 Читайте також:

Як бути здоровим дітям епохи гаджетів? Радить ортопед Іван Пригара

Забула, де дім, і чи має онуків: тернопільський лікар про те, що треба знати про хворобу Альцгеймера

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
 • Ирина

  А відформатувати текст було слабО?..

  Ирина reply Ирина

  А праве поле?)

keyboard_arrow_up