Лише за рік переселенка із Луганська Яна Шкуратова організувала в Тернополі колл-центр для своїх земляків, реалізовує проекти «Соціальний гардероб» і «Файне єднає». Своїм прикладом вона надихає інших, які хочуть вкоренитися у нашому місті.
Колишній луганчанці, а теперішній тернополянці Яні Шкуратовій 30 років. Військові дії на Сході України кардинально змінили її життя і громадянську позицію. Тепер вона представник громадської організації «Луганська правозахисна група», керівник колл-центру переселенців, ініціатор соціальних проектів для постраждалих від збройного конфлікту.
Мрії зруйнувала війна
За три роки мирного життя у Тернополі Яна Шкуратова настільки полюбила це місто, що вирішила залишитися тут назавжди і докласти максимум зусиль для того, щоби місцеві жителі сприймали переселенців не як тягар, а як новий ресурс. А ще жінка гарно вивчила українську мову і, навіть, синочка народила. Каже, що тепер не уявляє свого життя без Тернополя.
Свій бізнес подружжя будувало впродовж 5 років. Та одного дня всі їхні мрії в одну мить зруйнувала війна. На півроку Яна впала в депресію. Шкуратови ось-ось мали закінчити будівництво власного двоповерхового будинку.
Збирались за 15 хвилин
У Тернопіль вони їхали на два тижні, бо їм казали, що після інавгурації президента АТО завершиться за кілька годин. На збори мали лише 15 хвилин. Шкуратовим зателефонували і повідомили, що мають терміново покинути місто. Справа в тому, що дядько Яни пішов добровольцем в батальйон «Айдар», а місцеві жителі, що долучились до лав сепаратистів, про це дізналися.
У Тернополі живе двоюрідна сестра Яниної мами. Тому й вирішили їхати сюди, хоч знали, що в тітки маленька квартира і вона не зможе прихистити 16 осіб. Проте родичі допомогли дуже багато й надалі продовжують це робити.
Тернопіль приємно вразив
Отець Мирослав впустив в дім 16 біженців зі Сходу. Вони жили там півроку безкоштовно і навіть за комунальні послуги не платили, бо майже всі гроші витратили на дорогу.
У Тернополі Шкуратови були приємно вражені і приголомшені багатьма речами. Їх здивувало, що в парках не можна купити пиво, що після 10-ї вечора не продається алкоголь, що тут інша культура, більш європейська.
– Тут все по-інакшому,– каже Яна. – У нас після 22-ї Луганськ оживав, а тут навпаки, спокій. У Луганську молодь виходить увечері, п’є, б’ється, гуляє, магазини й аптеки працюють цілодобово. Саме за особливу атмосферу я всім серцем полюбила Тернопіль. Коли поїхала на місяць до брата в Київську область, то через кілька днів сказала чоловікові, що не можу без Тернополя, що сумую за цим містом. За Луганськом я скучала лише тому, що там могла собі багато дозволити, мала друзів, родичів, але за самим містом ні. Так я зрозуміла, що не хочу більше ніде жити, окрім Тернополя.
Допомагали добрі люди
Чоловік Яни півтора року сумував за Луганськом. Юрій ще довго сподівався на те, що вони таки повернуться додому. До подружжя постійно телефонували їхні клієнти. Вони й досі замовляють продукцію. Тож чоловік Яни зараз працює через Інтернет. Два роки тому в Яни та Юрія народився син Лука. Зараз він почав відвідувати дитсадочок, а його старший братик Гліб пішов у перший клас.
Вивчила українську мову
Відтоді Яна Шкуратова всюди пише і каже, що Схід і Захід разом, бо дійсно відчуває постійну підтримку місцевих людей, які не мають нічого проти переселенців. Це все була лише пропаганда. Жінка влаштувалась на роботу в магазин у с. Острів. Власники – сім’я Бородаїв взяли її без документів. Просто вони знали, що Яні потрібна робота, що в неї маленька дитина і нема за що жити.
Організувала колл-центр
Колл-центр Яна Шкуратова організувала за згодою чоловіка, бо хотіла, щоб земляки знайшли її, один одного і почали спілкуватись між собою і не відчували, що вони тут самі.
– Мій чоловік – це моя надійна опора і підтримка, – каже вона. – Зараз ми з ініціативною групою реалізовуємо проект «Соціальний гардероб», тож у приміщенні робимо ремонт. Це комунальна власність, але я хочу дбати про це приміщення. В цьому мені дуже допомагають мій чоловік і тато. Я знаю, що в Тернополі є організації, які роздають одяг, але я бачу це трошки інакше. Хочу, щоб людина прийшла, змогла поміряти якусь річ. Планую зробити обмін дитячими речами. Там працюватиме переселенка Олена, яка має чотири швейні освіти, і яка буде займатись ремонтом і пошиттям одягу.
Молоду активістку дуже лякає тенденція, що переселенці через брак коштів змушені виїжджати з Тернополя в села. Це багатодітні родини, сім’ї, в яких є інваліди чи маленькі діти. Яна Шкуратова допомагає їм всім, чим може.
«Наша сила – в єдності»
На базі Тернопільської медичної бібліотеки ми організували онлайн-конференцію, під час якої нам пояснили, як можна отримати статус потерпілого. Я хочу і надалі розвиватись у цьому напрямку, займаюсь соціальною роботою, є координатором колл-центру для переселенців Тернопільщини. Щодня отримаю багато дзвінків щодо юридичних, психологічних, гуманітарних питань. Своїми силами стараюсь допомогти. З нашою ініціативною групою ми реалізували ряд соціальних проектів, тому хочемо реєструватись, як громадська організація.
Наразі ми спільно з Тернопільською обласною дитячою бібліотекою організовуємо чудовий проект «Файне єднає», що триватиме 10 місяців. Нам вже затвердили бюджет на майже 300 тисяч гривень. Все, що буде закуплено, ми поставимо на баланс комунальної власності. Тому я хочу, щоби місцеві жителі та влада побачили в нас ресурс, а не тягар чи додаткові проблеми й клопіт. Бо ми маємо свої таланти, відкриті до спілкування і хочемо щось гарне тут зробити. Ми робитимемо все, що від нас залежить, аби тут вкоренитися. Бо ті люди, які залишилися в Тернополі протягом трьох років, планують і надалі тут жити.
Колл-центр для переселенців Тернопільщини – 096 685 59 97, 099 210 84 60.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер