Мар'яні Якимчук було 21. Вона була студенткою 4-ого курсу факультету економіки та управління ТНЕУ. У аварію дівчина потрапила 6 січня 2018 р. у Борщеві.
ДТП трапилась автодорозі Тернопіль-Скалат-Жванець, неподалік с. Сапогів, 6 січня о 13.20, повідомляли тоді в ГУ Нацполіції в Тернопільській області. Потерпіла 1996 року народження переходила дорогу і опинилася під колесами авто Toyota Corolla. Нещастя трапилося на очах у батька. За попередньою інформацією, дівчина разом з татом вийшли з автобуса. Коли дівчина почала переходити дорогу, її збило авто. Травми дівчини виявилися несумісними з життям. Швидка, яка приїхала на місце аварії, констатувала лише смерть студентки.
Водій, тоді 28-річний Андрій Галяс, стверджував, що їхав зі швидкістю близько 90 км/годину, а от тато загиблої говорив інакше. Подію внесли в ЄРДР за ч. 2 статті 286 Кримінального кодексу.
Як розповідають однокурсники, Мар’яна була дуже хорошою студенткою, здібною, розумною, активісткою. За словами подруги Мар'яни, дівчина була життєрадісною, веселою, любила життя, не зважаючи на проблеми, завжди була оптимістично налаштована.
- Мар'яна була хорошою подругою, могла завжди підтримати і розвеселити, -розповідає подруга загиблої Ірина Зеленюк. - Навчалась в ТНЕУ на державній формі навчання, була активною. Паралельно з навчанням вона працювала, для того щоб не обтяжувати батьків. Вона хотіла отримати права і 5 січня вперше сіла за кермо. Їй дуже сподобалось. Мар'яна Якимчук любила читати, подорожувати та активний відпочинок. Пробувала відкрити свою справу з виготовлення та оформлення капкейків в подарунок. Як розповідає Ірина, дівчина любила готувати і в неї це дуже смачно виходило.
Дівчина завжди була спокійною, виваженою, розповідає однокурсниця загиблої Маріана Прокопенко. - Ми вчилися разом на одному курсі, ходили на пари разом, - каже дівчина. - Мар'яна була маленькою на зріст, але завжди дуже гарно виглядала. Любила подорожувати, завжди всіх наштовхувала на нову поїздку. Вона мала хлопця, вони навчались в одній групі і будували плани на майбутнє. Не судилось…
Батьки, Галина та Віталій Якимчуки, визнані потерпілими у цій справі. Мама загиблої студентки каже, що пройшли сім кіл пекла, доки понад три роки справу розглядали у суді. Спочатку – у Борщівському райсуді, який засудив Андрія Галяса до 7 років позбавлення волі. А потім і в апеляційному, який залишив вирок Борщівського райсуду в силі.
В судовому засіданні обвинувачений заявив, що вину визнає частково, адже його дії носили необережний характер. В подальшому, даючи покази суду, заявив, що вину в інкримінованому йому злочинному діянні не визнає повністю. Пригадав, що їхав із двома пасажирами зі сторони м. Борщів у напрямку с. Кривче, та поблизу с. Сапогів Борщівського району помітив на узбіччі з правої сторони двох пішоходів. Коли один з них, як в подальшому довідався саме потерпіла, почала рух через дорогу, зробивши один крок по такій, подав звуковий сигнал, почав маневр гальмуваня та дещо змінив напрямок руху вліво. Оскільки з правої сторони знаходився інший пішохід, а прямо не рухався, адже потерпіла пришвидшила свій рух та почала бігти, і, продовжуючи рух прямо, не встиг би перед нею загальмувати.
Віталій Якимчук, батько загиблої Мар’яни, на очах в якого все трапилось, у суді розповів, як разом з дочкою їхали рейсовим автобусом «Тернопіль-Окопи» та в обідню пору прибули до зупинки біля с. Сапогів Борщівського району. Вийшов з автобуса, зупинився, поправив одяг, закурив. На той час донька пішла у напрямку пішохідного переходу, який був неподалік, з тим щоб перейти дорогу та покликала його із собою.
Батько помітив, що донька переходить дорогу, вже дійшла майже до середини, а з боку Борщева мчить авто. Водій різко міняє напрямок руху — авто наїжджає на дівчину. Від удару її тіло підкинуло вгору… Що було далі, батько майже не пам’ятає через шок. Але вважає, що саме з вини обвинуваченого, який з незрозумілих причин змінив напрямок руху, настала смерть його дочки.
Батько у суді говорив, що пробачення у них з матір’ю ніхто не просив, збитків не відшкодовували. Один раз Андрій зі своєю матір’ю приїжджав на могилу до Мар’яни…
Мати вбивтої на дорозі жінки у суді пригадала, як подзвонив чоловік і сказав, що вони попали в аварію. Разом із сусідкою побігла туди. Що там відбувалось, толком не пам’ятає. Саме тоді її здоров’я суттєво похитнулось, через що довго лікувалась.
17 березня 2021 р. була ухвала в апеляції, якою вирок першої інстанції лишили без змін. В зал суду Андрій прийшов сам, адже був «під заставою». Таку міру запобіжного заходу обрали чоловікові, визначивши розмір застави – 76 тис. грн. Він – чи хтось за нього – потрібну суму вніс. І перебував на волі в час судових слухань.
У Андрія, за словами матері загиблої дівчини, і мама, і дружина з дитиною проживають за кордоном. У сусідній Польщі.
Якщо він втік за кордон, не ховаючись, то мав би мати закордонний паспорт, припускає пані Галина. Але ж він мав би його здати органам слідства! Як отримав його назад? Як перетнув кордон? Хто купив квиток? Хто вигадав схему, яка дала йому можливість просто утекти? І хто винен, що чоловік, вина якого була доведена як досудовим слідством, так і судами обох інстанцій, спокійно залишив країну — цих питань у батьків Мар’яни дуже багато. І, на жаль, жодної відповіді.
Батьки вже написали чимало заяв – і до поліції, і до прокуратури. Цікавились, чому не виконується рішення суду і вбивця їхньої дитини досі не сидить. Мати каже, досі відповіді не отримали.
Добитися справедливості - єдине, що батьки можуть зробити для загиблої доньки. Кажуть, говорять про злочинну халатність відкрито. Адже їм вже нічого боятись…
Адвокат Михайло Самуляк, який має чималий досвід у справах про ДТП, припускає, що така ситуація склалась через те, що до обвинуваченого не був застосований належний запобіжний захід.
За поновленням такої прокурори у справі мають звертатись до суду. Щоправда, каже Михайло, він чітко не може назвати причину, бо не бачив матеріалів справи. А зараз єдиний вихід — оголошувати засудженого у міжнародний розшук та шукати за допомогою Інтерполу.
Законодавець, як виявилось, залишив для таких випадків «лазійку», і цим злочинці часто користуються. Коли є один запобіжний захід – в даному випадку застава, до обвинуваченого не можуть застосувати інший. Одночасно, скажімо, взяти під варту засудженого не можуть. А не просили суворішого, адже Андрій Галяс з’являвся на вимогу слідства та виконував все, що потрібно виконувати у подібних випадках.
Шанс утекти йому дало… недосконале законодавство. Адже після ухвали апеляційної інстанції є три дня, аби документи передали органам поліції. А ті, у свою чергу, доправили засудженого до місць відбування покарання.
За власною інформацією «20 хвилин», якій ми поки не знашли офіційного підтвердження, Андрій Галяс перетнув кордон, — це один з варіантів, — за картою побита. Він давно вже її має, а щоб в такому випадку поїхати до Польщі, йому не потрібен закордонний паспорт. Інший варіант – він, можливо, мав два закордонних паспорта, що не заборонено законом. Або скористався ID карткою.
Про «вікно» у три дні, яким скористався злочинець, говорять і в Тернопільській обласній прокуратурі, куди ми звернулись за коментарем щодо цієї справи.
Відповідно до ст. 29 Конституції України, «Ніхто не може бути заарештований або триматись під вартою інакше, як за вмотивованим рішенням суду й на підставах та в порядку, визначених законом».
Так, положення п.п. 4 п. 1 ч. 4 ст. 374 КПК України встановлюють, що суд може прийняти рішення щодо заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі рішення про запобіжний захід до набрання вироком законної сили.
Вказаний запобіжний захід був застосований до особи упродовж усього судового та апеляційного розгляду, а це впродовж півтора року.
Згідно з ч.1 ст. 535 КПК України, судове рішення апеляційної інстанції звертається до виконання в органи Нацполіції не пізніше, як через 3 дні з моменту оголошення рішення. — Таким чином, на той час не можна було застосувати інший запобіжний захід, тобто взяти під варту особу, оскільки остання вже перебувала під запобіжним заходом у виді застави, — пояснила Леся Гурецька.
Ми отримали інформацію від власних джерел, що Андрія Галяса вже подали у розшук. Намагались знайти інформацію про це у розшукових базах, що є у відкритому доступі. Зокрема, й на сайті Нацполіції. На жаль, жодного збігу за прізвищем, ім’ям та по батькові немає.
За коментарем, чи перебуває Андрій Галяс у державному розшуку і чи подали вже його у міжнародний – ми звернулись до начальника головного управління Нацполіції в області Олександра Богомола.
«20 хвилин» й надалі стежитиме за розвитком цієї ситуації та повідомлятиме про все читачів.
Вирок Борщівського райсуду https://reyestr.court.gov.ua/Review/89870518
Читайте також
21-річна Мар'яна Якимчук, яка загинула перед Святвечором, мріяла про власну справу
У Тернополі поховали студентку ТНЕУ Мар'яну Якимчук. Дівчину збило авто перед Святвечором
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
Це тільки в нашій конченій країні можливий такий брєд, це ж не перший випадок, один чмошнік після суду втік другого родичі з лікарні витягнули і...?
Шось чули щоб когось з тих поплічників покарали? Уроди...