1,4 млрд отримали лікарні Тернополя: за які послуги не повинні платити пацієнти

- Медична реабілітація, хірургічні втручання, допомога при пологах та діагностика — частина наданих послуг пацієнтам, за які лікарні Тернополя у 2023 році отримали мільярди гривень від держави.
- Та попри це, служба здоров’я вже отримала скарги від 27 осіб щодо вимагання грошей у медзакладах Тернопільщини.
За даними НСЗУ, на медзаклади Тернопільщини за період з 20 листопада 2019 року по 13 жовтня 2023 року надійшли 27 скарг про вимагання грошей за надання медичних послуг, витратних матеріалів та лікарських засобів, передбачених програмою медичних гарантій, укладання декларацій. До НСЗУ на медзаклади Тернополя поскаржилися 18 разів.
На кого скаржилися найбільше
Найбільшу кількість – 11 скарг надійшли на Тернопільську комунальну лікарню №2. Перші стали фіксувати ще у 2021 році. І всі вони стосуються вимагання коштів під час надання того чи іншого пакету послуг, зокрема:
- 6 – стаціонарна допомога при лікуванні коронавірусної інфекції;
- 2 – хірургічні операції у стаціонарних умовах;
- 1 – стаціонарна допомога без хірургічних операцій;
- 1 – медична допомога при гострому інфаркті міокарда.
Також в одній відсутня назва пакета послуг. Зокрема, за скаргою від дев’ятого квітня 2021 року — вимагання коштів при наданні стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19. У колонці «Результат розгляду» вказали, що за даним фактом відкрили кримінальне провадження.
У 2022 та 2023 роках дві скарги надходили і на Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер. Одна пов’язана з наданням хірургічних операцій та стаціонарним лікуванням, а ось в інший пакет послуг не вказали.
Дві скарги протягом 2022-2023 років отримала і Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги. Зі слів пацієнтів, гроші начебто вимагали під час надання таких пакетів послуг: «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».
Дві скарги вже має і Тернопільська обласна клінічна лікарня. Пацієнти повідомили про вимагання грошей під час проведення хірургічних операції у стаціонарних умовах та лікування методом гемодіалізу в амбулаторних умовах.
Одне нарікання надіслали на Тернопільський обласний клінічний перинатальний центр «Мати і дитина» — вимагання коштів під час надання медичних послуг при пологах.
Крім того, журналісти «20 хвилин» ознайомилися з картою нарікань щодо вимагання коштів у медзакладах. Проаналізувавши всі області, ми помітили, що на Тернопільщині їх найменше. Також в трійку по найменшій кількості скарг входять Закарпатська область – 31 та Миколаївська область – 34.
Найбільшу кількість скарг на медзаклади — 305 зафіксували у Дніпропетровській області, також 302 — надійшли на лікарні Києва, 211 — вже зареєстрували в Одеській області, а 196 – у Харківській.
ВАЖЛИВО! Кожен пацієнт має обов’язково ознайомитися з переліком послуг, які можна отримати безоплатно у медзакладі. Що більше, у жодному разі не варто погоджуватися на благодійні внески або сплачувати за послуги. Якщо ж з вас вимагають гроші, то варто діяти за розробленим алгоритмом. Ознайомитися з ним можна на картинці нижче.
Які послуги мають бути безплатними
Загалом у Програмі медгарантій на 2023 рік передбачили 39 пакетів послуг, які охоплюють усі види та рівні медичної допомоги, зокрема:
-
екстрену медичну допомогу;
-
первинну медичну допомогу;
-
ведення вагітності (також ускладненої) + реабілітацію немовлят;
-
діагностику та лікування туберкульозу;
-
діагностування та лікування ВІЛ;
-
огляд у вузькоспеціалізованих лікарів;
-
онкологію: хімієтерапія, радіотерапія, операції;
-
хірургічні операції;
-
лікування наркозалежності внаслідок вживання опіоїдів;
-
медичну допомогу при гострих інфарктах та інсультах.
З повним переліком пакетів безплатних послуг можете ознайомитися на офіційному сайті НСЗУ за посиланням.
Також у перелік безоплатних для пацієнта послуг на первинному, спеціалізованому рівнях медичної допомоги, а також медичної допомоги пацієнтам із COVID-19 входять базові аналізи. Детальніше з переліком можете ознайомитися на картинці нижче.
Більшість аналізів входять до переліку безоплатних послуг «Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація в амбулаторних умовах», зокрема це:
- загальноклінічні та біохімічні лабораторні дослідження (такі як загальні аналізи крові й сечі, біохімічний аналіз крові, дослідження спинномозкової рідини та інші);
- бактеріологічні дослідження (наприклад, бакпосіви на β-гемолітичний стрептокок, стафілокок, на збудників дифтерії, грибкову флору, антибіотикограма та інші);
- гормональні дослідження;
- біопсія;
- імунологічні дослідження для виявлення та контролю за інфекційними захворюваннями;
- цитологічні, ендоскопічні, функціональні, офтальмологічні дослідження, дослідження слуху та інші інструментальні дослідження, такі як рентген, УЗД, електрокардіограма, відповідно до потреб пацієнтів.
Понад 10 гормональних дослджень ви можете пройти безоплатно:
- тироксин (Т4 загальний, Т4 вільний) та трийодтиронін (Т3 загальний, Т3 вільний);
- тиреотропний гормон (ТТГ), тиреоглобулін (ТГ), паратгормон (ПТГ);
- інсулін, адренокориткотропний гормон (АКТГ, кортикотропін);
- кортизол (гідрокортизон), соматотропний гормон (соматотропін, СТГ);
- пролактин, фоллікулостимулюючий гормон, вазопресин (АДГ), норадреналін;
- хромогранін, тестостерон, естрадіол, інсуліноподібний фактор росту -1 (ІФР-1);
- інші дослідження, відповідно до галузевих стандартів.
Як раніше повідомляла редакції «20 хвилин» медична директорка з надання первинної медичної допомоги Надія Боднар, аби безплатно здати аналізи, потрібно спочатку звернутись до сімейного лікаря.
— Сімейний лікар проводить обстеження пацієнта і, коли виявляє необхідність консультації вузького спеціаліста, в цьому випадку ендокринолога, тоді дає електронне скерування до цього лікаря, — пояснила пані Боднар. — Ендокринолог оглядає пацієнта, вивчає ситуацію, і, якщо має підозру на певний діагноз, а для його встановлення і подальшого лікування потрібні додаткові аналізи, дає електронне скерування в лабораторію, яка має можливість це зробити і в неї є укладений договір з НСЗУ.
Обмежень щодо кількості аналізів на гормони, які можна здати за один раз, — немає. Скільки є потреба, на скільки показників лікар дає скерування, запевнила Надія Боднар.
Скільки коштів дають за пацієнта
За надання первинної медичної допомоги кожному пацієнту НСЗУ сплачує базову ставку у розмірі 786,65 гривень на рік. До базової ставки застосовують коригувальні коефіцієнт взалежності від відкової групи:
- від 0 до 5 років — 2,465;
- від 6 до 17 років — 1,356;
- від 18 до 39 років — 0,616;
- від 40 до 64 років — 0,739;
- понад 65 років — 1,232.
Директор Центру первинної медико-санітарної допомоги Микола Медвідь наголосив, суми, що надходять до медичного закладу, розраховують за спеціальною схемою. Роз’яснює нам на прикладі пацієнта чотирьох років.
— Розраховуємо виплату за чотирирічного пацієнта на місяць. Нам треба: річну ставку помножити на коригувальний коефіцієнт і отриману суму розділити на 12 місяців. Якщо говорити за чотирирічного пацієнта, то виходить так: 786,65х2,465/12 = 162 гривні на місяць. А ось за рік це 1 939 гривень, — каже пан Медвідь. — За молодь виплачують менше коштів, наприклад розрахуємо для 25-річного пацієнта: 786,65х0,616/12 = 40 гривень щомісяця. А ось на рік – 484 гривні. Ці гроші медзаклад отримує навіть в тому випадку, якщо протягом місяця пацієнт не звертався по допомогу. Загальну суму вираховують від кількості декларацій.
Аналогічні тарифи мають й інші пакети послуг. Наприклад, річна ставка за надання екстреної медичної допомоги — 289 гривень, ставка за пролікований випадок, що пов’язаний з хірургічними операціями, — 8 635 гривень.
Якщо говорити за надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті, то ставка на пролікований випадок коливається від 14 952 до 131 472 гривні. Все залежить від ступені важкості.
Одним із пріоритетів у 2023 році стала медична реабілітація. Про це розповіла голова НСЗУ Наталія Гусак. Відтак за амбулаторні реабілітаційні послуги НСЗУ сплачує 10 820 гривень. А за стаціонарні – 19769 гривень при наданні реабілітаційних послуг за одним напрямом реабілітації. Якщо пацієнт отримує реабілітаційні послуги одночасно за кількома напрямами, то ставка складає 33607 гривень.
Також залишили пакет «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя». За надані послуги медзаклади мають отримувати 10 820 гривень.
За одним з найвищих тарифів у Програмі медичних гарантій оплачують неонатальну допомогу – 135 000 гривень. Максимальний тариф складає 162 000 гривень – за лікування недоношених дітей у перинатальних центрах III рівня.
Тариф за медичну допомогу при пологах складає 15 137 гривень. А для закладів, які надаватимуть комплексні медичні послуги матері й дитині – тариф буде майже 20 тисяч гривень.
Подовжили у 2023 році і тарифи на лікування онкологічних хвороб. За хімієтерапевтичне лікування закладам дають – 36 000 гривень, а за лікування дітей від онкохвороб – до 131 000 гривень. Тариф за лікування онкогематологічних захворювань становить 74 000 гривень. Пріоритетними також залишаються шість досліджень для раннього виявлення онкології.
Радять медикам не забувати і про психологічну допомогу. Зокрема, діє пакет психологічної підтримки на первинному рівні, а тариф на стаціонарну психіатричну допомогу становить 13 151 гривня.
ВАЖЛИВО! Медична реформа передбачає, що бюджетні гроші виділяють не лікарням за їх існування, а пацієнтам на лікування. Це означає, що служба здоров’я сплачує медзакладам та лікарям за вже надані конкретним пацієнтам медичні послуги.
Мільйони гривень на кожну лікарню
За роботу протягом трьох кварталів 2023 року, лікарні Тернополя отримали від Національної служби здоров’я України 1,4 мільярда гривень. Кошти виділили у рамках програми медичних гарантій. Відповідно до аналітичних даних НСЗУ, щороку медичним закладам збільшували фінансування. Як змінювалися суми – дивіться нижче.
Відповідно до аналітичних панелей НСЗУ, за дев’ять місяців 2023 року найбільше коштів спрямували на медичні заклади комунальної власності. Журналісти «20 хвилин» проаналізували дашборди НСЗУ і дізналися, як у 2022 та 2023 роках змінювалося фінансування медичних закладів Тернополя.
Також ми дізналися, які послуги в кожному медичному закладі є популярними, та скільки коштів перерахували з НСЗУ за їх надання пацієнтам.
Обласна клінічна лікарня
Лікарня отримала фінансування у розмірі 245 мільйонів гривень. Найбільше пацієнтів зверталися задля отримання: хірургічних операцій у стаціонарних умовах, лікування методом гемодіалізу в амбулаторних умовах, лікування та супровід з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах.
Саме за надання цих послуг медзаклад отримав від 28 до 134 мільйонів гривень.
А ось найменш популярними стали такі послуги, як: бронхоскопія, цистоскопія. За них лікарні профінансували від 17 000 до 86 000 гривень.
Якщо говорити за 2022 рік, то за аналогічний період НСЗУ профінансувала на понад 25 мільйонів гривень менше.
Обласний клінічний онкодиспансер
Від служби здоров’я диспансер отримав 115 мільйонів гривень, що на мільйон більше, ніж минулого року.
Найбільше пацієнти користувалися такими пакетами послуг: хіміотерапевтичне лікування у стаціонарних та амбулаторних умовах, радіологічне лікування, хірургічні операції у стаціонарних умовах, профілактика, діагностика, спостереження в амбулаторних умовах, а також стаціонарна допомога без проведення хірургічних операцій.
За ці послуги диспансер отримав від 2 до 52 мільйонів гривень.
Найменш прибутковими виявилися: гістероскопія, хірургічні операції в умовах стаціонарного одного дня, цистоскопія, мамографія та колоноскопія. Фінансування за послуги коливається від 12 480 гривень до 305 916 гривень.
Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф
За дев’ять місяців цього року центру виплатили 222 мільйони гривень, що на 1,7 мільйона гривень менше, ніж у минулому.
Зазначимо, що екстрена медична допомога – основна послуга в даному медзакладі. Тож майже всі кошти НСЗУ відшкодовує за її надання.
Також 335 134 гривні виділили на забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів.
Обласна психоневрологічна лікарня
За три квартали цього року лікарня вже отримала 188 мільйонів гривень, а це на майже 50 мільйонів гривень більше, ніж у 2022 році.
Щодо послуг, то найчастіше надають: психіатричну допомогу дорослим та дітям у стаціонарних умовах, стаціонарну допомогу дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій, медичну допомогу при гострому мозковому інсульті, реабілітаційна допомога. За ці послуги лікарні перераховували від 6 до 113 мільйонів гривень.
Найменше пацієнти зверталися, аби отримати хірургічні операції в умовах стаціонарного одного дня та стоматологічні послуги. За це лікарня отримала від 14 до 51 тисячі гривень.
Обласна дитяча клінічна лікарня
За надання послуг НСЗУ вже профінансувала медзаклад на майже 111 мільйонів гривень. Гроші ходять за пацієнтом, тож, враховуючи відкриті дані, найчастіше люди звертаються, аби отримати:
- стаціонарну допомогу без хірургічних втручань;
- хірургічні операції в стаціонарних умовах;
- медичну допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках;
- лікування та супровід з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах;
- профілактику, діагностику та спостереження в амбулаторних умовах.
За ці послуги лікарня отримала від 7,5 до майже 50 мільйонів гривень.
Найменше протягом цього часу надавали психіатричної допомоги, мобільної та стаціонарної паліативної медичної допомоги. Тому суми фінансування за ці послуги коливаються від майже 27 000 гривень до 1,3 мільйона гривень.
Загалом фінансування у 2023 році перевищило 2022 рік поки що на 9 мільйонів гривень.
Комунальна міська лікарня №2
Лікарня отримала фінансування у розмірі 164 мільйони гривень. Ми проаналізували послуги і з’ясували, що найбільші прибутки медзакладу принесли:
- стаціонарна допомога без проведення хірургічних операцій;
- хірургічні операції у стаціонарних умовах;
- медична допомога при пологах;
- профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах;
- ведення вагітності в амбулаторних умовах.
За ці послуги лікарні перераховували від 4 до 48 мільйонів гривень. Також НСЗУ перераховувала кошти на підготовку закладу до надання медичної допомоги в умовах надзвичайних ситуацій.
Відповідно до відкритих даних, у 2023 році лікарня вже збільшила надходження на майже 24 мільйони гривень.
Міська дитяча комунальна лікарня
А ось для цього медичного закладу 2023 поки що видався менш прибутковим. Проаналізувавши дашборди, ми помітили, що за три квартали у 2023 році лікарня отримала майже 96 мільйонів гривень. А це на майже 62 мільйони гривень менше, ніж у 2022 році.
Найбільше коштів медичному закладу перерахували за надання:
- первинної медичної допомоги;
- стаціонарної допомоги без проведення хірургічних операцій;
- проведення профілактики, діагностики, спостереження в амбулаторних умовах;
- реабілітаційну допомогу в амбулаторних та стаціонарних умовах.
Лише за ці послуги заклад отримав від майже 2 до 52 мільйонів гривень.
Від 11 до 764 тисяч гривень отримали за менш популярні послуги, а саме: супровід та лікування з психологічними розладами на первинному рівні медичної допомоги, реабілітація немовлят, які народилися передчасно або хворими, протягом перших трьох років життя, а також мобільна паліативна медична допомога.
Лікарня швидкої допомоги
У 2023 медзаклад отримав 85 мільйонів гривень. А це на 7,5 мільйонів гривень більше, ніж у 2022 році. Найчастіше пацієнти зверталися, аби отримати:
- хірургічні операції;
- стаціонарну допомогу без хірургічних операцій;
- лікування методом гемодіалізу в амбулаторних умовах;
- реабілітаційну допомогу у стаціонарних умовах.
За один пакет послуг лікарня отримувала від понад 3 до майже 55 мільйона гривень.
Майже не мати попит у лікарні такі послуги, як: реабілітаційна допомога в амбулаторних умовах, хірургічні операції в умовах стаціонару одного дня, стаціонарна паліативна медична допомога. Отримують від 195 000 гривень до 952 000 гривень.
Комунальна міська лікарня №3
За три квартали у 2023 році отримала від НСЗУ 35 мільйонів гривень, що на 16 мільйонів гривень менше, ніж у 2022 році.
Найбільше служба профінансувала такі послуги: стаціонарна допомога без проведення хірургічних операцій, профілактика, діагностика, спостереження в амбулаторних умовах, реабілітаційна допомога в амбулаторних та стаціонарних умовах, хірургічні операції у стаціонарних умовах.
За надання цих послуг лікарня отримала від майже 4 до понад 12 мільйонів гривень.
Найменше – 149 345 гривень лікарня заробила за проведення хірургічних операцій в умовах одного дня.
Центр первинної медико-санітарної допомоги
Служба здоров’я за три квартали роботи даного медзакладу профінансувала майже на 77 мільйонів гривень. Якщо порівнювати з минулим роком, то різниця незначна – на 601 000 гривень більше.
Звичайно, що майже всі кошти перерахували за надання первинної медичної допомоги. І лише 286 090 гривень виділили на забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я та 59 658 гривень – на супровід та лікування людей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги.
Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр
За три квартали 2023 року заклад отримав фінансування у розмірі – 18 мільйонів гривень, що на 5 мільйонів менше, ніж за минулий рік.
Переважно всі кошти від Національної служби здоров’я України медзаклад отримує за надання профілактики, діагностики, спостереження та лікування в амбулаторних умовах. І лише 12 870 гривень спрямовують на пакет послуг «Стоматологічна допомога дорослим та дітям».
Чи вимагали кошти в медичних закладах?
Чи якісно надають медичну допомогу у закладах?
Читайте також:
П’ють чаї, вживають вітаміни, овочі і фрукти: як тернополяни радять рятуватися від застуди
Рейтинг сімейних лікарів Тернополя: кому найбільше довіряють тернополяни?
Чи легко купити ліки вночі у Тернополі: ми дізналися, чи працюють цілодобові аптеки
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Ivan KyrylivВсі обстеження і аналізи за власні кошти все лікування за власні кошти плюс в лікарні за лікування хабар, вони ще дивуються чого народ масово втікає з країни.
-
Читач42Мама теж у онколікарні вже 5 років лікується ,і постійно вимагають гроші останні ,за те що безкоштовно повинно бути .то зараз і каже що не дам , по-перше немаю , по-друге це безкоштовно ,а кажуть то не відамо результати ,каже то й не треба
-
марія дідюкЯкщо просиш направленняв сімейного лікаря-дієтолога вузькопрофільних лікарів , то так ніби від серця щось відривають
-
Ольга МакарВід пацієнтів які лежать в психоневрологісній лікарні за кт вимагають 1400гривень а 2800гривень за інше обстеження. От таке обстеження в Тернопільській психоневрологічній лікарні для пацієнтів.