Нова автомобільна аптечка: що кажуть водії і медики

Нова автомобільна аптечка: що кажуть водії і медики

Приблизно 80% смертей через ДТП трапляються до приїзду бригади швидкої медичної допомоги. І основна їх причина - масивна кровотеча. Тому аби зменшити кількість смертей після аварій, урядовці оновили склад автоаптечки. Адже аптечки старого зразка не містять потрібних елементів для екстреної зупинки кровотечі.

На Тернопільщині майже кожних 15 годин трапляється автопригода з потерпілими. Майже через кожних 117 годин гине людина. Такі дані наводить радник міністра МВС, екс-нардеп Михайло Апостол. За даними управління патрульної поліції, у області минулого року було 1245 аварій, у яких травмувалося 263 осіб і загинуло – 11. 

За статистикою, причиною приблизно 80% смертей через ДТП до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги є масивна кровотеча. Відповідно, смертність при аваріях могла б бути значно нижчою, якби водії мали необхідні медичні засоби та навики надання домедичної допомоги потерпілим. 

Згідно Правил дорожнього руху, три речі, які мають бути в багажнику кожного водія, - це аптечка, вогнегасник і знак аварійної зупинки. І якщо з вогнегасником і знаком аварійної зупинки все більш-менш зрозуміло, то от із складом аптечки водія не дуже. Уже давно тривають дискусії щодо доцільності тих чи інших медичних препаратів в авто, таких як от йод чи розчин аміаку. Водії дивуються, як вони можуть знадобитись чи помогти у ДТП.

Відео дня

Нещодавно посадовці в Міністерстві охорони здоров’я України заявили про підготовку проекту-наказу, який має на меті привести автомобільні аптечки у відповідність до європейських норм та стандартів. 

Та поки урядовці не затвердять законопроекту про нову аптечку (див. інфографіка №1), наразі ще діє стара ( див. інфографіка №2), склад якої не змінювався з часів СРСР. 

Там всі ліки протерміновані

На думку водія Олега Станецького, той склад аптечки, який є зараз – просто для галочки.

– Я, чесно кажучи, вже давно не заглядав у аптечку в своєму авто, - зізнається тернополянин. – Там мабуть, вже всі ліки вже протерміновані. Останній раз медикаменти докуповував кілька років тому, - пригадує водій. 

Комплект автомобільної аптечки пана Олега зібраний ще за старими нормами. Тут є бинти, вата, лейкопластирі, баночки із розчинами йоду, перекису водню, сульфацилу натрію тощо.

-  Ось як можна допомогти людині, яка потрапила в аварію, таким арсеналом? - дивується Олег Станецький. – Це хіба якщо подряпани чи рана неглибока. А якщо травма серйозніша? 

Хоча й від нової комплектації аптечки наш співрозмовник не у захваті. 
– Звичайно, якщо затвердять новий склад, я обов’язково придбаю усі ці засоби в свою аптечку, - стверджує водій. -  Проте зізнаюся, більшою частиною усіх цих засобів я не вмію користуватись. Так що дуже сумніваюся, я чимось зможу допомогти постраждалим. Тут потрібно проходити спеціальне навчання.

20 років не переглядали складу

Діючий склад аптечки водія Міністерство охорони здоров’я затвердило ще у 1998 році. Логічно, що за стільки часу з’явилося багато новацій них препаратів. Згідно нового проекту, з аптечки мають зникнути ліки, проте з’явитися більше перев’язувальних матеріалів, в тому числі й кровоспинний бинт. Також передбачений механічний джгут - турнікет, який можна накласти самотужки.

-    Варто зауважити, що автомобільні аптечки застосовують громадяни, які не мають медичної освіти, - каже науковець, громадський діяч, тренер з навчань населення з домедичної допомоги Товариства Червоного Хреста України Віктор Шацький. - Дана обставина визначила основні зміни нового затвердженого складу аптечки від старого. 

Аптечка старого зразка показала свою недоцільність, тому вона є швидше для галочки, аніж для реальної першої допомоги при ДТП. 

-    Сьогодні ж МОЗ України пропонує набір ліків в автомобільній аптечці змінити за європейським зразком: таблетки і джгути – забрати, а додати плівку-клапан для штучного дихання, термопокривало, аби при необхідності зігріти потерпілого, - пояснює пан Шацький. - В аптечці також  будуть речі, які дійсно потрібні при наданні допомоги постраждалим у ДТП. Це бинти, серветки стерильні, бинти еластичні, яких у складі аптечок нового зразка набагато більше як за кількістю, так і за різновидами. Це те, що допоможе зупинити кровотечу. 

Ліків не має бути

У складі аптечки старого зразка є три бинти, що не дає можливості надати хоч якусь серйозну допомогу до прибуття медиків навіть єдиному потерпілому, у якого було кілька поранень. За новими рекомендаціями, обов'язковим буде не джгут для спинення кровотечі, а турнікет, що закручується. 

Медикаментів в аптечці не повинно бути. Адже вона піддається великим температурним перепадам. Крім того, вони не стануть в нагоді при наданні екстреної допомоги не фахівцями.

- Медичні препарати, що входили в стару аптечку на зразок розчину йоду, нітрогліцерину і розчину аміаку не мають навіть найменшого стосунку до надання домедичної допомоги потерпілим в ДТП і, відповідно, не позначаються на рівні смертності, - зауважує Віктор Шацький. 

Також причинами відмови від медикаментів, каже фахівець, є наступні чинники, а саме: температура в автомобілі коливається від -40 до +55 С, що повністю суперечить нормам зберігання лікарських засобів. В основному, це призводить до псування і подальшого отруєння людини при їх вживанні. До того ж, сучасні стандарти забороняють людям без медичної освіти використовувати медикаменти. 

-    Таким чином, якщо потерпілому вколоти знеболювальне і людина помре, то той, хто вколов, отримає термін, якщо він не фельдшер або не лікар, - коментує фахівець. - При використанні нових аптечок збільшиться і їх термін придатності, а це вже позитивна фінансова сторона питання для водіїв. З досвіду західних країн також простежується перехід тільки на кровоспинні засоби.

Віктор Шацький вважає, що введення в дію аптечок нового зразка, спільно з поліпшенням навичок водіїв в наданні домедичної допомоги сприятиме підвищенню ефективності та частоти її надання.

Пріоритет – зупинка кровотечі

Судячи зі складу нового зразка аптечки автомобільної, її базою був міжнародний протокол Basic Life Support (базова підтримка життя - прим. ред.), каже пан Шацький. У ньому найвищий пріоритет - зупинка кровотечі, другий - дихальні шляхи, третій - відновлення дихання, четвертий - зупинка некритичних кровотеч. 

- До комплектації аптечки насамперед будуть входити необхідні засоби для зупинки кровотечі: бинти різної ширини, серветки тощо. Замість гумового джуту в автомобільній аптечці буде механічний засіб для зупинки кровотечі за типом САТ, які використовують НАТО і з недавніх пір ВСУ. Такий турнікет можна ефективно накласти самому собі самостійно навіть однією рукою, - роз’яснює фахівець. – Але не варто забувати, що турнікет - це травмонебезпечний засіб. І використовувати його можна тільки в умовах прямої загрози життю - це відкритий перелом з артеріальною або венозною кровотечею.

Також в проекті МОЗ є кровоспинний засіб на бинтовій основі, тобто бинт з кровоспинним засобом. 

-    Абсолютно згідний з складом аптечки нового зразка, - каже медик Віктор Шацький. - Правда, я б ще додав косинок. Їх вважаю універсальним засобом для домедичної допомоги. 

Нова аптечка – ще не все

Та якщо ви маєте аптечку нового чи старого зразка, це ще не означає, що можна допомогти чи врятувати життя постраждалого у аварії, зауважує Віктор Шацький. 

-    Аптечка сама собою життя не рятує, - наголошує медик. - Тому важливо не тільки мати в автомобілі аптечку, а й вміти використовувати вміст її відповідно до отриманих травм та стану постраждалого. 

Тому знання правил подання домедичної допомоги необхідні всім учасникам дорожнього руху. Вони потрібні для того, щоб розпочати на перший погляд прості, але в той же час дуже необхідні і негайні заходи щодо порятунку людини на місці аварії. До слова,  надання домедичної допомоги є і вимогою Правил Дорожнього Руху, додає Віктор Шацький.

Перелом йодом не зафіксуєш

Склад нової аптечки активно обговорюють соцмережах. Користувачі зауважують, що більшість водіїв поняття не мають у наданні першої домедичної допомоги, тому саме з цього варто починати. Інакше аптечка не має змісту.

«Ну нарешті доглупали, що перелом йодом не зафіксуєш. Хоча ціна може бути троха вищою, але ця аптечка вже дійсно схожа на аптечку, пише у «Фейсбук» Роман Данилюк. 

«Тепер в автомобільній аптечці буде більше ліків, ніж у районній лікарні, іронізує Ігор Зазуляк. 

Користувач «Фейсбук» Volodymyr Soldatenkov вже навіть встиг підрахувати, що аптечка обійдеться у кругленьку суму. 

«Якщо окремо комплектувати аптечку. Погуглив в інеті ціни (див. Інфографіка №2). Усе разом: 1747 грн. Не розумію, як це все може поміститися в маленьку аптечку? Потрібна валіза», - пише чоловік. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Jörg Harnack
    60% смертей і серйозних травм буде запобігти, якщо всі автомобілісти використали ремінець. Тепер у всіх автомобілів є ремені безпеки. Чому вони не використовуються? Чому діти ще сидять на передніх сидіннях у машині? Чому поліція не контролює використання ременя безпеки? Чому кожен може використовувати мобільний телефон під час водіння? Тупость?
    Stels reply Jörg Harnack
    Ви все вірно сказали , і потреба дієвої аптечки доповнює цей список.
  • David Starr
    Усе вірно, от тільки виправте температуру в авто:  "температура в автомобілі коливається від -400 до +550 С". А ліки в аптечці дійсно не потрібні, бо більшість "умільців" можуть тільки нашкодити, у нас он ще маса людей впевнені, що при обмороженні треба розтирати кінцівку, то що вже казати про ДТП.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:00 На Тернопільщині викрили тіньовий бізнес з тютюном: розповсюджували по всій Україні play_circle_filled 22:03 Пожежа у Тернополі на вулиці Подільській: що відомо? play_circle_filled 22:00 У Чорткові крадуть квіти, які висадили на міській клумбі 21:03 На відновлення лавок у Тернополі можуть витратити понад 600 тис. гривень: де саме мають ремонтувати photo_camera Від читача 14:42 На Тернопільщині 221 особа з інвалідністю шукає роботу. Роботодавці, які їх праце-влаштують, отримають компенсації! 20:00 Заробіток онлайн обернувся втратою 94 тисяч гривень для 24-річної жительки Кременеччини 19:15 У парку Шевченка планують облаштувати шаховий клуб? Погодили зміну інвестора 18:51 У Борщеві розшукали дівчину, яка зникла безвісти 17:45 На Тернопільщині тривають обшуки в межах викриття наркоторговців: діяло 17 лабораторій по Україні 17:15 Нараївська громада відсудила землю в агропідприємства-боржника 16:49 Тіло чоловіка знайшли у будинку після нічної пожежі на Тернопільщині 16:11 У Тернополі ремонтують пам’ятник Степану Бандері: що мають зробити та скільки це коштує photo_camera 15:40 Травень заблукав: дощі та заморозки прогнозують на Тернопільщині до кінця тижня 15:15 На вулиці Соломії Крушельницької аварія: водій в'їхав у електроопору 14:40 Два ноутбуки зникли з медзакладу в Тернополі. Ймовірного крадія знайшли 14:05 Змінили місце проведення фестивалю до Дня вишиванки у Тернополі 13:30 Танцівники «Dance Mafia Family» привезли у Тернопіль бронзу з українського чемпіонату 13:03 На Дружбі облаштовують постійний кільцевий рух: що вже зробили photo_camera 12:27 На Тернопільщині 72-річний чоловік отримав свій перший паспорт 11:50 Богиня війни: тернопільські військові показали як працює українська артилерійська «Богдана» play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up