Тисячі гривень на бензин і генератори: підприємці Тернополя розповіли, як виживають без світла

- Відсутність світла, гул генераторів, повітряні тривоги та аномальна спека – саме в таких умовах на третій рік повномасштабного вторгнення змушений виживати тернопільський бізнес.
- Журналісти «20 хвилин» поспілкувалися з підприємцями й дізналися, як вони підлаштувалися під умови роботи, чи закупили альтернативні джерела живлення, чи мають збитки.
Через російські атаки на критичну інфраструктуру, країна вимушена вдаватися до аварійних та погодинних вимкнень. Попри те, що Тернопіль – не є прифронтовим містом, але зі світлом справжня біда. У +35 градусів містяни змушені залишатися без електроенергії по 17 годин на добу. Людей просять економити й менше використовувати побутові прилади. А як бути місцевим підприємцям, щоб їхня робота не була паралізована без електроенергії?
Генератор – майже працівник на повну ставку
Переселенка з Харкова Анна Григоревська має власну кав’ярню у Тернополі. За рік молода підприємниця стикнулася з чималою кількістю викликів, а наразі додалися ще й відключення світла. Зі слів Анни, довелося купувати генератор, потужністю 7 кВт і оперативно налагоджувати роботу.
— Поки світло вимикали після 21.00, то покупку генератора ми відкладали. Як тільки виключили в період нашого робочого дня, то вже довелося його замовляти. Генератор забезпечує електроенергією кавомашини, кавомолки, льодогенератор, холодильну вітрину, два холодильники та кондиціонер. На щастя, скарг на шум поки не було. Біля нашої кавʼярні є і інші магазини, які працюють на генераторах, — каже Анна Григоревська.
Генератор – додаткові витрати та незручності. Підприємниця каже, він – як ще один працівник на повну ставку, але якого ти не закладав в зарплатний фонд.
— Одна година роботи – 3 л бензину, який вартує орієнтовно 52 грн/л. За перші два тижні липня ми витратили орієнтовно 7 000 гривень на бензин для генератора. Фінансово невигідно, бо витрати за електроенергію і за бензин відрізняються, — розповідає Анна Григоревська. — Також генератор відволікає працівників від основної роботи, бо обладнання треба переключити, все зробити правильно. У цей час можуть бути люди, які чекають на замовлення. Якщо працюють дівчата, то проблемно діставати генератор, бо він важкий.
Молоко потребує оперативної переробки
Основним напрямком в діяльності підприємства «Молокія» є виготовлення молочнокислої продукції: молока, йогуртів, кефіру, сметани, кисломолочного сиру та масла. Ці продукти потребують дотримання чітких правил зберігання, перевірки температури та вологості.
Тому з початку повномасштабного вторгнення керівництво діяло на випередження – закупили за кордоном потужні генератори, аби підприємство не простоювало через можливі проблеми з електроенергією. Зі слів члена наглядової ради Сергія Барановського, наразі потужностей вистачає.
— Купуєш у постачальника сировину, а далі вже твої проблеми, як його переробити, зберігати та уникнути небажаних збитків. Молоко – не метал, не цегла, що може чекати годинами, тижнями. А тепер уявіть, що на підприємстві щодня переробляємо понад 500 тонн молока. Сушка казеїну потребує великий відсоток парів, отже має працювати ще й котельня. Цілодобово увімкнені холодильні камери, — каже Сергій Барановський.
Наразі на підприємстві функціонують два генератори. Систематично на дизпаливо для них та обслуговування витрачають тисячі гривень. Тож, наразі підприємці шукають всі можливі варіанти, щоб зменшити ці витрати.
— Генератори заживлені і всі прилади автоматично переключаються на альтернативні джерела, це справді зручно. Один генератор споживає до 300 літрів палива за годину. Може виробити (при найеконоомнішій роботі) 1000кВт за годину. 300* 46(ціна палива) = 13800 13800/1000=13,8 грн за 1кВт\год, з ПДВ. За електроенергію від постачальника наша ціна 9,038 грн з ПДВ. Різниця 4,76 грн. І це без урахування витрат на технічне обслуговування. Тому наразі розглядаємо варіанти встановлення сонячних панелей. Це також дозволить не залежати від централізованого електропостачання. Крім цього, вже частково з газу перейшли на щепу, — додає пан Барановський.
Працюють всі холодильники та навіть кондиціонер
30 торгових точок мережі «Юник» мають індивідуальні генератори. Вони вже заживлені і вмикаються автоматично за умови зникнення центрального електропостачання. Це стосується як магазинів, так і маленьких кіосків. Зі слів директора Назара Неха, іншого виходу немає, адже свіже м’ясо та м’ясна продукція потребує чітких умов зберігання.
— Світло подають два через п’ять або три через чотири. Тобто, його більше немає, ніж є. Генератори дозволяють нашим співробітникам працювати в комфортних умовах, а споживачам – купувати якісну продукцію. На великих магазинах встановили генератори потужністю 100 кВт, а в кіосках – від 5 до 8 кВт. Тобто, де більше залучили техніки, там і більші потужності. Кондиціонери, м’ясорубки, морозильні камери, кавові машинки, пекарня – працює все, — каже пан Назар.
Також директор поділився приблизними підрахунками та сумами, які доводиться витрачати щодня на генератори.
— У більших магазинах генератори споживають орієнтовно 7 л/год дизельного пального. Порахуймо: зранку світла не було п’ять годин, множимо і отримуємо 35 літрів використаного палива. А один літр палива коштує орієнтовно 50 гривень. Тому ті п’ять годин на генераторі в одному магазині обходиться нам у 1 750 гривень. Сума орієнтовна і переважно в кожному магазині різна. І це ми не врахували технічне обслуговування, — додає директор.
Також директор мережі магазинів «Юник» наголошує, що попри додаткові витрати через відключення світла, наразі підвищувати ціни на м’ясні вироби не планують.
Закуповуємо потужні генератори
Аби працювати навіть за умови відключення світла, у продуктових магазинах «Продлюкс» встановили генератори, потужністю 10 кВт. Це дозволяє підтримувати температуру у холодильниках та морозильних камерах, розраховуватися карткою та забезпечує приміщення світлом.
— Маємо сучасні, потужні холодильники та морозильні камери, які навіть без генераторів тримають необхідну температуру три-чотири години. Але ми не ризикуємо, підключаємо обладнання до генераторів погодинно, — каже директор Петро Ландяк. – Для магазину в «Універсамі» замовили генератор на 80 кВт, бо там є пекарня, яка потребує більших потужностей. Вже віддали завдаток і чекаємо, коли привезуть та встановлять. Не хочемо, щоб відділ з випічкою простоював, бо це також прибуток і зарплата робітників.
Щодо зіпсованої продукції, то за час блекаутів споживачі не зверталися до адміністрації зі скаргами.
— Заправляти та обслуговувати генератори – це тисячі гривень щодня. Але ми не можемо чекати по п’ять-шість годин, коли увімкнуть електроенергію. Сподіваємось, що ближче до осені фахівцям вдасться відремонтувати обладнання, і ми не потребуватимемо генераторів, — каже Петро Ландяк.
Це додаткові виклики та витрати
Тернополянин Микола Онищук має салон краси Blonda Studio. Площа закладу – 110 кв.м, і майже кожен куток залежить від світла. Спочатку майстри намагалися підлаштовуватися під графіки відключень, але це зайві незручності та негативно впливає на кількість клієнтів.
— Коли у тебе в салоні все залежить від електроенергії, то це важко. Кондиціонер, фени, бойлер, вирівнювачі, техніка для косметологічних послуг – лише частина обладнання, яке щодня використовують майстри. Ми не можемо сказати клієнтці, яка фарбує волосся, що треба почекати кілька годин, бо немає теплої води. Також треба висушити волосся, зробити укладку. Людина сплачує кошти за послуги і хоче, щоб їх надавали якісно, — каже пан Микола.
Аби не втрачати клієнтів та забезпечити повноцінну роботу салону краси, Миколі Онищуку довелося придбати генератор потужністю 6 кВт. Вартує обладнання чимало, а ще й систематично потребує палива та обслуговування фахівців.
— Придбали генератор за 65 000 гривень. Його вистачає, щоб у салоні було освітлення та працювали всі прилади. Як тільки світло вимикається, то співробітники вже знають, як запустити обладнання і продовжують свою роботу. Щодо витрат, то за годину генератор споживає 2-2,5 літрів пального, — додає Микола Онищук.
Як знизити рівень шуму від генератора
Під час спілкування з журналістами «20 хвилин» підприємці розповіли, що тернополяни не скаржаться на шум від генераторів. Натомість у Міністерстві охорони здоров’я надають рекомендації щодо експлуатації генератора та зниження рівня шуму. Отож, шум можна зменшити, якщо:
- встановити генератор на відстані шести метрів від житлових будинків та спальних приміщень;
- оточити генератор шумозахисними й акустичними екранами;
- обладнати генератор спеціальним кожухом з внутрішньою шумоізоляцією та відведення вихлопних газів.
«Додаткову звукоізоляцію можна створити, обклавши генератор мішками з піском. Укладайте їх навколо так, щоб агрегат було видно з півтораметрової відстані. Таке звукоізоляційне коло з мішків дозволить зменшити шум від генератора. Важливо, щоб відстань від увімкненого генератора до мішків була не меншою, ніж пів метра», — розповідають фахівці МОЗ України.
Крім шуму генератори можуть створювати вібрації, які передаються на стіни будівель та меблі. Це спричиняє дискомфорт людям у межах дії вібрацій та навіть може спровокувати психофізіологічні розлади. Тому для зменшення вібрацій можна:
- встановити генератор якнайдалі від будівель;
- встановити генератор на рівну поверхню, бажано на міцний та стійкий підготовлений фундамент;
- підкласти під генератор грубий гумовий килимок;
- використовувати спеціальні амортизатори або ізоляційні матеріали для поглинання вібрацій.
Нагадаємо, з червня 2024 року в Україні підвищили тариф на електроенергію. Єдину фіксовану ціну – 4,32 гривні за кіловат Кабмін встановив 31 травня 2024 року для індивідуальних та колективних побутових споживачів. Відповідно до постанови №632, тариф діятиме до 30 квітня 2025 року включно.
Увага! Тариф єдиний та фіксований. Навіть, якщо протягом місяця тернополяни споживатимуть менше чи понад 100 кВт-год, – рахуватимуть за однаковою ціною.
Для нічного часу, як і раніше, застосовуватимуть коефіцієнт 0,5. Тобто вся спожита вночі електроенергія коштуватиме вдвічі менше, ніж удень – 2,16 грн/кВт-год. Але це виключно для тих споживачів, які мають двозонні чи тризонні лічильники.
Читайте також:
Як не дати холодильнику «померти» під час тривалих відключень світла: важливі поради
Графік відключення світла в Тернополі та області на 18 липня (ОНОВЛЕНО)
Програми енергоефективності для багатоповерхівок Тернополя: голови ОСББ діляться досвідом
У 10 разів більше тернополян встановлюють багатозонні лічильники, аби зекономити на світлі
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.