Старе нове питання про встановлення додаткової плати для іногородніх дітей у садках досі стоїть посеред горла батькам, які давно живуть та працюють у Тернополі, відповідно, сплачують тут податки. Адже, за їх словами, у дошкільних закладах знову заговорили про збір коштів.
Нагадаємо, що наприкінці минулого року в міськраді придумали геніальне рішення, як наповнити бюджет. З 1 січня 2018 року чиновники пропонували встановити додаткову щомісячну плату у садках для «іногородніх дітей» - 1200 грн. Фактично виконання рішення сесії від 24 лютого 2017 року «Про взаємовідносини з об’єднаними територіальними громадами (іншими органами місцевого самоврядування) у сфері надання послуг», чиновники вирішили перекласти на плечі простих людей. Цитуємо інформаційне звернення міського управління освіти: «Просимо батьків забезпечити виконання даного рішення шляхом самостійної оплати витрат, або зобов’язання своєї місцевої влади здійснювати таке фінансування замість них та укласти з Тернопільською міською радою угоду про міжбюджетний трансферт».
Обурені батьки вийшли на пікети під міськраду. Після багаточисленних звернень, скандалів і акцій протесту в міськраді вирішили спробувати домовитися з місцевими органами самоврядування. Питання додаткової плати для іногородніх дітей відклали до 1 квітня, але скандального 4 пункту, згідно із яким саме батьки можуть оплачувати надані послуги, скасувати відмовилися.
Лише лютий добігає кінця, а батьки вже знов заговорили про проблему, яка не дає їм спокою.
- Щойно забирала дітей з 36 садочку, і мені вихователі сказали, що з 1 березня платити 1200 грн плюс 22 грн за харчування. Так, як у мене двоє дітей, я просто не можу знайти слів, щоб описати свій стан, - написала у соцмережах одна із мам (прізвище та ім’я редакції відоме – прим. авт.).
Чи справді питання поставили ребром, «RIA плюс» запитала у начальника міського управління освіти і науки Ольги Похиляк. Та пояснила, що перебуває у відрядженні, однак телефоном запевнила – ніхто ніяких розпоряджень про збір коштів не давав.
Заступник начальника управління освіти Ірина Сум додала, що міська влада взагалі не піднімала питання, щоб кошти збирали з батьків. Адже із самого початку мова йшла про міжбюджетні трансферти між органами місцевого самоврядування. Ситуація з 36 садочком – незрозуміла, адже завідуючим чітко пояснили, що ніхто з батьків ніякої плати не бере, наголошує вона. В управлінні пообіцяли розібратися, чому в закладі батькам говорять про додаткову плату.
Зі свого боку, міське управління освіти надіслало листи в усі ОТГ, районні ради та адміністрації.
- Що стосується дітей, які зареєстровані в інших областях, ми також скерували їм листи. Наразі угоду про міжбюджетний трансферт підписала лише Байківецька об’єднана територіальна громада, - зауважує пані Сум. – Але ми продовжуємо комунікувати з усіма органами місцевого самоврядування, аби до квітня вже вирішити питання з оплатою.
Міська рада також затвердила перелік пільгових категорій, яких додаткова плата стосуватися не буде. Нагадаємо, що це – діти батьків, які працюють у комунальних установах Тернополя. Сюди також належать діти-учасників АТО, багатодітні, діти-сироти, діти-інваліди.
Міське управління освіти також підготувало проект рішення, згідно з яким будуть змінені правила прийому у дошкільні навчальні заклади.
- На сесію міськради у березні плануємо винести питання про те, аби дітей, які не зареєстровані в Тернополі, не вносити в електронний реєстр черги у місцеві садки. Адже згідно із новим законом «Про освіту», пріоритет для вступу у дошкільні та середні навчальні заклади мають діти за місцем реєстрації, - каже заступник начальника. – Таким чином, нам вдасться дещо розвантажити і садочки, і школи. Адже насправді вони дуже переповнені.
За даними міського управління освіти, дошкільні навчальні заклади наразі відвідують 1558 дітей, які не зареєстровані в місті. З них 829 користуються пільгами. Лишаються понад 700 осіб, які не підпадають під пільгові категорії, 304 – це ті, котрі належать до Тернопільського району. До слова, пані Сум наголосила, що Тернопільський район наразі не надто активно працює у напрямку підписання міжбюджетних трансфертів. Лише Байківецька громада підписала таку угоду. Решту – мовчать.
Голова райдержадміністрації Олександр Похилий зауважив, що лист від міського управління освіти вони отримували. Однак адміністрація є органом виконавчої влади і не має повноважень підписувати угоди про міжбюджетні трансферти.
- Зі свого боку, ми зробили все. Ми проаналізували ситуацію, перевірили, чи відповідає дійсності інформація про кількість наших дітей, які відвідують тернопільські садки. Зробили відповідні розрахунки. На цей рік ми передбачили виділити з районного бюджету 3,7 млн грн на відшкодування видатків Тернопільській міській раді за дошкільнят. Далі депутати райради повинні голосуванням прийняти рішення про укладення договору про міжбюджетний трансферт, - пояснює високопосадовець.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер