Впливати на власників цукрозаводів у Борщові і Бучачі тернопільській владі складно

Впливати на власників цукрозаводів у Борщові і Бучачі тернопільській владі складно
Вирощування і переробка буряка є пріоритетною справою для краю. Тому від проблем із Бучацьким і Борщівським заводами влада не відхрещується. Цукровари не залишаться без роботи. Якщо виробництво не відновить нинішній власник, то шукатимуть нового

Цього року держава вперше передбачила 550 грн дотації за гектар посіву буряка. Але це – мізер у порівнянні з тим, як виросли ціни на пальне, міндобрива та інше, стверджує заступник голови обладміністрації із питань агропромислового комплексу Петро Вовчук. Тому він припускає, що ціни на цукор ростимуть і виготовляти його буде вигідно. 
“Музику” власники замовляють
- За часи незалежності було по-різному, - каже пан Вовчук. - Під час спаду область не вирощувала й мільйона тонн солодких коренів. Однак із 2005 р. почався різкий підйом. Ми знайшли порозуміння з власниками цукрових заводів - “Дубно-цукор”, “Укррос-цукор” і Українською продовольчою компанією. Відтак у 2006-му вже мали більше 2 млн т коренів.
Проте у 2006-му виникли проблеми – йшлося про перевиробництво цукру у державі, адже зовнішні ринки фактично були втрачені. Відповідно, цукор впав у ціні. Через це наступного року господарства зменшили посівні площі під буряком. Однак край виростив майже таку ж кількість буряків, як у 2006 р. Це сталося, на думку пана Вовчука, завдяки оптимізації вирощування солодких коренів. Врожаї тепер на рівні європейських – понад 700 ц/га.
- Об'єднання “Дубно-цукор”, якому належить Кременецький цукрозавод, взяло на Тернопіллі в оренду значну кількість земель, - розповідає він. - Вони власного кореня мали з площі 5,7 тис. га. Окрім того, йшло постачання за контрактом. Тому завод відпрацював сезон із хорошими економічними показниками. Подібна ситуація на Чортківщині, де власником заводу є “Укррос-цукор”. Підприємство навіть перевиконало програму. Тепер корпорація розпочала переобладнання заводу, аби він замість 500 тис. т буряка приймав 700-800.
Продовольчу компанію “лихоманить”
Підхід до справи e Продовольчої компанії змінився торік, каже чиновник. Спочатку вона продала місцевому господарству “Мрія” (керівник – Іван Гута) Хоростківський цукрозавод. Єдиний завод компанії, який працює на високому рівні – Збаразький. У роботі Бучацького і Борщівського власники, схоже, зацікавлені не були. 
- Треба було виділяти кошти на закупівлю і транспортування сировини, - каже пан Вовчук. - Однак цього не зробили. А після завершення сезону пішли розмови про продаж заводів.
Нещодавно губернатор Юрій Чижмарь провів нараду із директорами цукрозаводів за присутності власників підприємств. До Продовольчої компанії висунули вимогу: або вона запускає Бучацький і Борщівський цукрозаводи, або продає. 
- Ці заводи «на ходу», треба лише провести поточний ремонт, - стверджує чиновник. - Бажання купити їх має «Укррос-цукор», але тривають переговори і з іншими претендентами. Думаю, до кінця березня доля обидвох цукроварень вирішиться.
Справа не в тому, що буряк не буде де переробляти, наголошує пан Вовчук, просто люди можуть втратити роботу.
- Другого заводу «Поділля» (містечко цукровиків, під Тернополем – прим. ред.), який, до речі, теж належить Продовольчій компанії, ми не допустимо, - запевнив чиновник. - Справа цього підприємства «зависла» у судах. Фонд держмайна вже довів незаконність його приватизації, але завод досі не передали у державну власність. Маю надію на те, що цукроварня знайде ефективного власника і запрацює. Позаяк троє-четверо місцевих господарств, скооперувавшись, цілком зможуть забезпечити її сировиною.
Ціна на цукор зростатиме
Важливо, аби робота наших підприємств була затребувана державою, особливо з позиції вступу України до Всесвітньої торговельної організації (СОТ), переконує пан Вовчук.
- Якщо заводи не вироблятимуть цукор, то, можливо, варто переоснастити лінії так, аби виробляти сироп, який йтиме на біопаливо, - припустив чиновник. - Але не все – в силі обласної влади. Насамперед повернутися обличчям до цукрової галузі мають у Києві. Ми вже клопотали перед урядом, зверталися до Генпрокуратури, коли «зависли» розрахунки з людьми. Але, мусимо визнати, впливати на власників заводів нині складно.
Через відсутність чітких економічних розрахунків, вважає Петро Вовчук, цукру в Україні то забагато, то бракує. Тоді йдуть розмови про завезення тростинного сирцю. Проте за якістю наш цукор кращий, стверджує чиновник. Він має свою нішу, лише треба її відстояти.
- Через ціни на пальне та міндобрива, ймовірно, багато земель залишаться не засіяними, - припускає пан Вовчук. - Тому в країні може виникнути дефіцит цукру, навіть 1,8 млн т для власних потреб, можливо, не буде.
Не задовольняє власників заводів, що при собівартості цукру 2,80 грн/кг їм рекомендують його продавати по 2,20. Насправді ж, держава, на думку Петра Вовчука, мала б підтримувати свого товаровиробника – передбачати пільги за впровадження енергозберігаючих технологій, сприяти переоснащенню виробництва.
- Агітувати приватника, аби він вирощував буряки, - не допоможе, - каже пан Вовчук. - Але як тільки бізнесмен побачить, що матиме вигоду, то сам нарощуватиме площі під посівами. 
Довідка
* У 2007 р. - за валом вирощеного буряка область посіла третє місце після Київської і Полтавської, і друге - за урожайністю (після Хмельниччини) 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:08 Забобони і заборони на Великдень: що радять робити для очищення і захисту від лихого 20:05 З російського полону додому повернувся Захисник з Тернопільщини 19:05 Як суди на Тернопільщині карають тих, хто відмовляється служити 18:17 В Україну повернули 277 звільнених з полону Захисників photo_camera Від читача 16:05 Поліція Києва та СБУ повідомили про підозру заступнику голови КМДА в організації схеми переправлення призовників через держкордон України 18:00 Тернопільська «Нива» поступилася «Маріуполь-Феніксу» 17:00 Тернопільські школярі передали великодні листівки та обереги для воїнів ЗСУ photo_camera 16:00 У Тернополі одружилися військові 15:00 Тернополянка втратила майже 400 тисяч гривень — шахрай представився працівником банку 14:02 У Тернополі освячують великодні кошики (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) play_circle_filled photo_camera 13:00 Плащаницю зі святих місць Зарваниці привезли на передову play_circle_filled 12:00 9-річний хлопчик кілька разів викликав поліцію для розваги play_circle_filled 11:03 Втратив документи, коли поранили. Чи можуть переслати паспорт, який замовив в іншому місті? 10:00 Готуємо мариновані яйця та імбир 09:15 Масштабна пожежа біля Тернополя: вогонь знищив частину Чистилівського орнітологічного заказника 09:00 На війні загинули Захисники Ігор Синенький з Теребовлі та Іван Щебивлок з Тернополя 22:00 Поліцейські застерігають від квартирних крадіжок напередодні Великодніх свят
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up