Кроєм та пошиттям колекції займалися викладачі Галицького коледжу Наталя Бончук та Оксана Синюк, розробники – студентки Ольга Муріна і Надія Янчук. Загалом колекція «Мольфарка» - це велика колективна робота всього відділення дизайну, розповідає Оксана Грицай. Творчий процес над колекцією тривав півроку. Найбільше часу забрала ручна вишивка одягу.
- Ідея створити колекцію «Мольфарка» з’явилася після того, як ми зробили колекцію «Гетьманівна», і вона отримала багато перших місць на різних конкурсах, - розповідає Оксана Грицай. - Людям сподобався український стиль, але більш трансформований під сучасне. Ця колекція така панська, в стилі українського бароко. Тому ми вирішили зробити щось на противагу і зачепили тему наших українських мольфарок. Саме так в гуцульській культурі називають людей наділених надприродними здібностями - народних магів та цілителів.
Для створення колекції «Мольфарка» використали характерні деталі - баранячі роги, пір’я птахів, хутро дикої кози. Загалом колекція складається із п’яти моделей одягу – «Роги», «Біла коза», «Фіолетова спідниця», «Мережка», «Птаха». А під час роботи над фотосесією фахівці салону краси «Таміла» зробили моделям оригінальні зачіски та макіяж, які довершують образи мольфарок.
Матеріали для створення колекції шукали повсюду.
- Мій тато-мисливець зібрав мені пір’я фазанів та соколів, в Карпатах ми придбали шкуру кози, - каже пані Грицай. - Вишивали вбрання самі, застосовуючи хрестик і мережку. Над цим працювали і студенти, і викладачі відділення дизайну.
Колекція «Мольфарка» нещодавно повернулася з нагородою з чергового конкурсу.
- На «Битві модельєрів» 8 грудня у Львові ми посіли перше місце, - каже Оксана Грицай. – Окрім того, отримали гран-прі на конкурсі-показі мод «Альтернатива» в Тернополі, у Чернівцях на «Коронації краси» отримали головний кубок.
«Театр моди» діє у Галицькому коледжі вже більше року. Тут працюють над розробкою ідей та колекцій одягу саме в українському стилі.
- Тому що дуже часто український стиль порівнюють лише з шароварами та полтавськими віночками, звичайними вишитими сорочками і все, - каже Оксана Грицай. - Я хочу розвивати в дітях знання про українську вишивку, тому що це є дуже велике багатство нашого народу. Вишивка символічна, різні регіони мають свої візерунки, кольори, значення і методи вишивки. Я хочу навчити дітей поєднувати наше старе, українське, автентичне з новими віяннями моди. До речі, нашу колекцію часто беруть на виступи. Використовують сорочки та окремі елементи деталі, і вони дуже цікаво виглядають з сучасним одягом.
До речі, «Театр моди» вже втілює в життя нові ідеї.
- Працюємо над новою колекцією, вже замовили тканину, займаємося вишивкою, - каже пані Гриций. - Ця колекція буде присвячена творчості Сергія Параджанова та його фільмам «Тіні забутих предків» і «Колір гранату». Тому що Параджанов зробив дуже багато для нашого народу і хочеться це відзначити в більш сучасному варіанті. Назва цієї колекції «Зґарди» - це гуцульські народні жіночі прикраси у вигляді хрестиків. Саме ці прикраси і лежать в основі колекції, а також вишивка, принти українських барокових картин та ікон.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер