Два десятки макетів забутих технологій античності, середньовічних машин, механізмів Леонардо да Вінчі та військових винаходів можна оглянути і випробувати в дії у нестандартному музеї.
Музей технологій минулого відкрили у Тернополі 6 серпня в одній з будівель на території парку ім. Т. Шевченка, поруч з центральною алеєю. Колись тут було дитяче кафе.
Власник музею – учасник АТО
Ініціатором створення такого музею виступила родина лучан Василя та Оксани Ухарських. Два місяці тому вони започаткували аналогічний проект в Луцьку на території замку Любарта, а у квітні представляли свою виставку на території Старого замку Кам’янця-Подільського.
Усі прилади виготовили за схемами креслень Василя Ухарського. Після повернення з АТО в нього виникла ідея створити особливий музей, в якому експонати можна не лише оглянути, а й спробувати в дії. Чоловік розробив креслення, а майстри з різних куточків України виготовили ці пристрої.
- Музей цікавий і нестандартний тим, що експонати можна не лише побачити і дізнатися про них певну інформацію, а й самостійно спробувати принцип дії різних механізмів, – каже екскурсовод Валентина Сарабун. – Це винаходи періоду античності, Середньовіччя, в тому числі й відкриття Леонардо да Вінчі, що стосуються побутової техніки. Є окрема зала з військовою інженерією.
Представили майже 20 експонатів
До уваги відвідувачів майже два десятка експонатів. До речі, експозицію періодично оновлюватимуть.
- Відвідувачам буде цікаво дізнатися, яким чином в давні часи піднімали воду, висушували болота, який був перший в Європі годинник, які були середньовічні дверні замки, підйомні пристрої та метеорологічні прилади, а також перші прилади для вимірювання відстані, – зазначає екскурсовод. – Чималий інтерес викликає й військова техніка – вогнемети, штурмові вежі, драбини, тарани, бойові колісниці тощо.
Валентина Сарабун знає чимало цікавих фактів про всі експонати музею. Виявляється, у давній Європі існував вогняний годинник.
– Одна свічка дорівнювала добі, – розповідає дівчина. – На задній частині свічника були позначки з годинами. В міру танення свічки визначали, котра година. Згодом до цього годинника додали функцію будильника, що спрацьовував наступним чином: на відповідному рівні позначки години встановлювали металевий штир. Коли свічка танула до певного рівня, металевий предмет падав і робив гучний звук. Так люди дізнавалися про те, що пора прокидатися.
Пристрої можна випробувати
У музеї можна спробувати принцип дії гвинта Архімеда, який сконструйований таким чином, що при обертанні ручки вода набиралася в нижню частину труби і по спіралі піднімалася вгору. Крім того відвідувачам дозволяють «попрацювати» з підйомним краном та машиною для виготовлення напилків. Також можна спробувати відсунути середньовічний дверний замок і випробувати штурмову драбину. До речі, останню винайшов Леонардо да Вінчі. Вона досі використовується як пожежна драбина.
У літній період музей технологій минулого працюватиме з 12.00 до 20.00. Взимку графік роботи наразі не визначили. Про це повідомлять додатково трохи згодом. Вартість квитка для дорослих – 30 грн., для дітей – 15 грн.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер