Нагадаємо, Верховна рада проголосувала у другому читанні і в цілому за новий Закон України "Про вищу освіту". Закон підтримало 276 народних депутатів.
- Закон дає можливість університетам стати більш автономними, більш самостійними, - каже ректор Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка Володимир Кравець. - І якщо його підпише Президент, то це дасть можливість університетам більші можливості для розвитку.
Утім, є у новому законі, за словами ректора, і не зовсім доречні зміни.
- Правильним є те, що ректор не може перебувати на посаді більше двох термінів, - додає Володимир. – Така ж сама думка щодо неможливості перебування на посаді більше двох термінів і деканів. А ось щодо завкафедри, то це - неправильно. Адже кафедра – це, насамперед, наукова школа. І якщо на кафедрі нема ні одного доктора наук, то як же людина, яка не має тієї школи, може вести за собою кафедру у науковому плані?
Також потрібно розуміти, додає перший проректор педуніверситету Григорій Терещук, різницю між посадами.
- Ректор та декан – це адміністративна посада, - каже він. - У ректора, проректора – ставка, а півставки ми маємо як викладачі. Завідувач кафедри – у нього посада кома професор. Він має тільки доплату. Тобто завкафедрою і професор – це одна посада. Це в законі недобре – про це хто завгодно вам скаже.
А ось оцінка відкритості ведення фінансової діяльності та більшої автономії вишу, лишень позитивна. Адже, додають в університеті, фінансову сферу і так постійно перевіряла Держфінінспекція. А ось розпоряджатись власними грішми, згідно із старим законом, навчальний заклад не міг.
- Я вважаю, що це - правильно, - говорить Володимир Кравець. - Тому що, вибачте, ми не «хімічимо». Але, якщо мені не дають сьогодні купити комп’ютера, бо є обмеження, якщо мені не дають вкласти у лабораторну базу, не дають можливості запросити провідного фахівця у певній галузі і заплатити йому гідну зарплату, то навіщо нам ті гроші? Ось у нас «висить» зараз 12 мільйонів гривень цілий рік – і ми не можемо їх використовувати, тому що казначейство не пропускає. Окрім того, Кабмін ввів ряд заборон на бюджетні кошти. Бо наші кошти, чесно зароблені, раптом стають бюджетними. А ось в новому законі вони стають нашими, вони лягають на банківський наш рахунок. Це нормально. Хай буде фінансова діяльність відкрита, але ми зможемо розвиватись і забезпечувати університет усім необхідним.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер