Які нововведення чекають на школи Тернопільщини через новий закон про середню освіту, дізнавалась журналістка “20 хвилин”.
Відповідно до нового закону про середню освіту, який Верховна Рада ухвалила 16 січня, в класах молодшої школи може навчатися від 5 до 24 учнів. Відтак, малокомплектні та переповнені класи далі мають розформовувати.
- На даний час цей закон ще не підписаний Президентом, тому чи будуть якісь правки, поки що невідомо, - коментує начальниця управління освіти і науки ОДА Ольга Хома. - Наскільки нам відомо, профспілки звертаються, щоб Президент його не підписував.
Новий закон встановлює мінімальну та максимальну допустиму кількість учнів в класах. Втім, реалізація цієї норми поки залишається відкритою. Оскільки у великих містах школи і класи переповнені, натомість у селах – недобір учнів.
- На рівні сільської місцевості проблеми із переповненням немає, лише один виняток. Ми маємо велику школу у Бучацькому районі село Стінка, - каже Ольга Хома. - Якщо у класі навчатиметься не 24, а 26 учнів, то великої проблеми не буде. Що ж стосується міст обласного значення, то вони розглядатимуть типи шкіл, які запропоновані міністерством освіти. Може, у містах одну із шкіл визначатимуть виключно початковою, де на паралелі буде 5-7 класів.
У Тернополі ж навпаки у класах - 30 і більше дітей, каже пані Хома.
І якщо на переповнені класи влада поки що готова закрити очі, то фінансувати малокомплектні заклади з державного бюджету відмовляється.
- У області є класи, де й п’ять учнів немає. Це вважається малокомплектними школами, де мало дітей. У новому законі прописано, що дітей мають забезпечити або іншою формою навчання, або доїздом до інших навчальних закладів, - продовжує співрозмовниця. - Або такі класи фінансуватимуться місцевою владою, якщо та прийме рішення, що такі класи мають існувати. Ми маємо розуміти, що може бути школа, у якій лише один клас, наприклад, має до п’яти учнів. То всі класи фінансуватиме держава, а цей один - місцева влада.
Згідно з законодавством, просто закривати класи не можуть. Дітей мають забезпечити навчанням, повинні запропонувати альтернативу в інших навчальних закладах, додає Ольга Хома.
- У Тернополі проблем із недокомплектацією учнів немає, - каже заступниця начальника міського управління освіти Ірина Сум. - І поки закон не підписаний Президентом класи, розформовувати великі, де понад 24 учні - не будемо. Просто, якщо його затвердять, то із нового навчального року будемо набирати менше дітей. Щоправда, до Тернопільської територіальної громади ж долучили села. І там є класи, де мало дітей, менше п’яти, то цим дітям уже запропонували індивідуальну форму навчання.
За інформацією МОН, школи, у яких менше 30 учнів, у 2020 році закриватимуть.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер