У багатьох питаннях сьогодні модно спиратись на досвід розвинених країн. Не виняток – і шкільна форма. Утім, за кордоном також двоякі погляди на це питання і, відповідно, різні традиції.
Читайте також: Чи потрібно носити шкільну форму
Приміром, сьогодні говорячи про якісну освіту, більшість згадує Фінляндію. Вона відрізняється від інших не просто рівнем, організацією, а й підходом. Тут діти можуть прийти на уроки у чому завгодно, хоч у піжамі. Натомість у таких країнах, як Канада чи Англія, питання форми принципове.
- У Канаді шкільній формі приділяють особливу увагу. Щоправда, вона є лише в католицьких та приватних школах, які вважають за рейтингом наданих знань вищими за звичайні, розповідає психолог Наталія Гаєвська. Фахівець живе у Канаді. - У католицьких школах і приватних носять форму, причому кожна школа має власний дизайн з емблемою закладу.
Це роблять насамперед задля безпеки учнів, щоб можна було відокремити учнів і чужих з вулиці. По-друге, щоб показати приналежність дитини саме до цієї школи та престиж закладу, бо саме за рейтингами школи оцінюють майбутніх абітурієнтів. Також форму запроваджують для того, щоб показати, що всі у рівних умовах, незалежно від фінансових доходів сім'ї.
- Обов’язковою є форма і у шкільних закладах Англії. Кожна школа має свій дизайн і логотип на сумках, кофтинах, куртках і шапках.
- Навіть колір шкарпеток, колготок і взуття має значення, - каже Любов Лазука, яка живе в Лондоні. – Щоправда, взуття для всіх однакове. Це питання не обговорюється: носять і все.
Натомість у Франції та Норвегії форми не носять. Наші співрозмовниці, які мешкають там, не чули про такі вимоги.
- Форми у нас немає, - каже пані Ольга, яка проживає у Норвегії. – І ніколи тут її не було. Ходять, хто в чому хоче, навіть у хіджабі, якщо є мусульманами. Щоправда, зараз ведуть дискусії, щоб заборонити хіджаб в публічних місцях. Але, з іншого боку, оскільки країна пропагує здоровий спосіб життя, у кожного школяра повинен бути велосипед і спорядження до нього - шолом, нарукавники і т. д. Діти дуже часто кудись їдуть всім класом на велосипедах.
Не зобов’язують одягатись в однакові строї і у звичайних школах у Франції. Тут також учні ходять у зручному їм одязі.
- Діти не ходять у формі до школи, носять звичайний одяг, - каже Марія Сулима, яка живе у Парижі. - Тут тільки одна вимога - щоб на фізкультуру одягали лосини і кросівки. А так – ходять у чому хочуть.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 36 від 4 вересня 2024
Читати номер
Masha Pavlenko