Замість Першого дзвоника – «Родинне вогнище», замість заходів – СКІНДи

«Родинне вогнище», гутірки, СКІНДи, «стимул-карточки» для учнів та вчителів, оригінальні щоденники-заліковки, іспити «Кейси», «Бізнес-обіди», конкурс «Хака» – це лише неповний перелік особливостей Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа-ліцей №6 ім. Н.Яремчука».

Замість Першого дзвоника – «Родинне  вогнище», замість заходів – СКІНДи

Previous Next

Школа працює навіть у вихідні

Навчальний заклад знаходиться в центрі міста на вул. Руська, 6 у чотириповерховому приміщенні. Цього року, 21 жовтня, шостій школі виповниться 70. Вже понад 20 років її очолює відмінник народної освіти, педагог-новатор Олександр Остапчук.

- В нас до 9 класу загальноосвітня школа, а 10-11 класи – це ліцей, – каже директор. – Після 9 класу учні здають тести для вступу в ліцей. Це може робити будь-яка дитина з будь-якої школи. В перший клас набираємо без конкурсу в першу чергу тих, хто живе в нашому мікрорайоні, а також у діток, які продовжують родинні династії наших колишніх учнів.

До 8 класу обов’язковою  є шкільна форма темно-синього кольору. Старшокласники ходять у костюмах ділового стилю. Іміджу навчального закладу приділяють велику  увагу. Тут є власна емблема, браслети, ручки, конверти, пакети та щоденники. Кожен клас має свій прапор. Кращим учням вручають шкільну премію ім. Н. Яремчука. Життєдіяльність навчального закладу висвітлюється на власному сайті www.shkola-licej6.te.ua.

– Ми є прихильниками того, що патріотизм виникає на основі хорошого життя, – зазначає пан Остапчук. – Якщо дитині в школі добре, то вона почне любити свій навчальний заклад,  сім’ю, місто і країну. Тому створення комфортного середовища є головним завданням в нашій школі. Якщо дітям затишно, вони розвиваються, отримують знання і стають особистостями, які потім виберуть собі професію до душі, будуть розумно ставитись до грошей, стануть патріотами.

У школі-ліцеї у дві зміни навчається 1026 учнів у 34-х класах, є 92 педагоги.  Заклад працює з 8.00 до 19.00 навіть у вихідні.

- Ми маємо 98% зайнятість дітей у гуртках і секціях, як на базі школи, так і поза нею, – розповідає директор. – У нас працює секція тенісу, комп’ютерні курси, народний танцювальний ансамбль «Рум’янок», вокальний, танцювальний, образотворчий, туристичний гуртки. Також  діє духовно-мистецька студія «Веселковий дивосвіт», театральний гурток «Золотий ключик», ляльковий гурток «Рукавичка», гуртки з вивчення англійської та польської мов.

Зоокуточок і колекція дзвоників

У кабінетах є вся необхідна мультимедійна техніка. Кожен клас естетично оформлений, щоб діти почувалися, як вдома.  У школі є три комп’ютерних класи, спеціальний прес-центр, де відбуваються різні конференції та семінари,  декоративні куточки з макетами млина, сучасного і майбутнього приміщення школи, зоокуточок із папугами, кроликами та шиншилами, бібліотека із зовнішніми книжковими поличками, «Алея шкільних зірок», виставка учнівських малюнків.

В коридорах є улюблені місця школярів. Зокрема, велике дзеркало з написом «Всі люди, як люди, а я – симпатяга», що спонукає усміхнутися.  Над ним висять чотири годинники, котрі показують час у Тернополі, Токіо, Варшаві та Вашингтоні. Для найменших школярів у коридорі на стіні розмістили дошку, де вони можуть писати та малювати, постелили килимки, бо щовівторка учні молодших класів 20 хвилин читають у коридорі.  Для того, щоб школярі жили в оточенні  мудрих думок і висловів, на підвіконниках і сходових клітках виконані написи – афоризми про навчання, життя, взаємовідносини.

Ще одна особливість  – музейна кімната Назарія Яремчука, ім’я якого школа-ліцей носить із 2000 року. Тут зібрані матеріали про  життя і творчість співака. Цікавий експонат – наручний годинник із зображенням Назарія Яремчука. Таких випустили лише 100. Тут також є візитки з автографом артиста, його світлини, портрети, платівка з піснями, копії шкільних зошитів відомого українця.

У кабінеті директора – колекція зі 150 дзвоників.  Про таке захоплення Олександра Остапчука знають і вчителі, і учні, які інколи дарують йому нові експонати.

«Родинне вогнище» і гутірки

Вже кілька років замість традиційної першовересневої лінійки вчителі, учні, батьки збираються у Кутківецькому лісі на «Родинне вогнище», що відбувається 31 серпня о 18.00.  Тут окрім цікавого півгодинного сценарію з дзвоником запалюють багаття, діти танцюють, граються, змагаються. Свято завершується спільним частуванням  – смачною їжею, зготованою на вогні, і морозивом.  У сам День знань у школі починається навчання. Для першокласників роблять додаткове свято – готують гарне дійствоі проводять уроки-казки.

Ще одна особливість навчального закладу – це тема, що об’єднує всіх  учнів.

- Раз на два-три роки ми придумуємо певну тему, – каже пан Олександр. – Так, у 2012-15 рр. працювали над темою «Навчання через служіння суспільству». Діти робили багато хороших справ, навчаючись при цьому. Наприклад, садити дерево – це суспільно корисна праця, але коли садити його на березі річки чи ставу, то діти мають вивчити, склад грунту, його кислотність тощо – тобто аспекти, пов’язані з пізнанням.  Зараз ми працюємо над темою «Презентабельність книги і грамотна мова – це суспільно прогресивна мода».

Неповторними є «лінійки настрою». Традиційно три таких лінійки щопонеділка проводять для всіх 5-11 класів, а 1-4 класи за окремим графіком. Обов’язковим є трихвилинне слухання і відгадування назв мелодій класної музики, виступ ораторів на різні моральні теми і «загадка на шоколадку» – хто перший з учнів дасть відповідь на логічну загадку від директора, той отримує шоколадку. Окрім цього дітям вручають різноманітні нагороди і відзнаки, які учні здобувають за тиждень в різних змаганнях, конкурсах, олімпіадах. Також щопонеділка відбуваються зустрічі шкільної адміністрації з учнями, які називаються гутірки.

СКІНДи та ідея на 100 гривень

Всі дійства в шостій школі – нестандартні. Для них навіть особливу назву придумали – СКІНДи – сучасні колективно-індивідуальні дійства.

– Жодного подібного дійства, що відбувається в тернопільських чи інших українських школах ми не повторюємо, – стверджує директор. – Багато ідей беремо між рядочками в книгах визначних освітян – Віктора Громового, Володимира Співаковського, Юрія Шукевича, Ганни Созоненко.  У нашій школі є принцип «І100», тобто кожна ідея, яка приживається у навчальному закладі, вартує 100 гривень.

Цікавими «СКІНДами» є щоранкова кави від директора для вчителів, щоп’ятничне пригощання в учительській оригінальними солодощами, чай з бубликами в директора, коли щовівторка представники одного класу (6 учнів) приходять в кабінет директора, п’ють чай і спілкуються впродовж години.

У школі встановлюють оригінальні рекорди з цікавих змагань. Наприклад, хто швидше підніметься з підвалу на четвертий поверх школи, хто запам’ятає найбільше знаків в числі π (рекорд – 285 знаків після трійки ), який клас отримає найбільше 12 балів за урок тощо. Ще одна фішка – обмін учнями,коли на один навчальний день один з класів іде навчатися в іншу школу міста, а з іншої школи учні одного класу приходять учитися в шосту школу.

Цікавий СКІНД для одинадцятикласників – форт «6-а школа», коли учні всю ніч проводять в навчальному закладі, беруть участь в інтелектуально-спортивній грі з пошуку ключів від кабінетів школи.  Традиційно, в переддень завершення навчального року, одинадцятикласники проводять уроки на природі, в лісі, а директор пригощає їх власноруч приготовленими шашликами.

– Спільно з випускниками в 2011 році ми змурували двометрову стіну-огорожу, – каже Олександр Остапчук. – В ній зробили глухі отвори для того, щоб кожен випускний клас замуровував туди свої побажання. На зустрічі випускників через 10 років вони дістають капсулу з побажаннями і діляться життєвими здобутками.

Щоденники-заліковки і «стимул-карточки»

У шостій школі класні журнали та учнівські щоденники не такі, як в усіх. Діти на гутірках придумали щоденники, схожі на залікові книжки. Їх особливість в тому, що вони дуже яскраві, оскільки це щоденник не для батьків і вчителів, а для дітей. Тут є розмальовки.

- Якщо дитині нудно на уроці, вчитель чомусь не зміг її зацікавити, то хай вона розмальовує, а педагог побачить і зробить відповідний висновок, – зазначає директор. –  На сторінці «Зв'язок з навколишнім світом» дитина має право писати, що хоче. Вона навіть може цю сторінку заклеїти, щоб ніхто не мав права дивитися.  Ще одна особливість щоденника – наявність зірочок. Якщо учень отримує з кожного предмета 12 балів, то здобуде 100 грн.

У закладі впродовж 14 років діють «стимул-карточки» для учнів та вчителів. Якщо учень прославив школу-ліцей на різних змаганнях, конкурсах, олімпіадах чи фестивалях, зайнявши призове місце в місті, області чи Україні – йому вручається «стимул-карточка», завдяки якій він зможе підвищити на одиницю навчальний тематичний бал з будь-якого предмету.  Для вчителів теж передбачена «стимул-карточка», при умові, що педагог зробив щось важливе, він отримує додатковий день до відпустки.

– Також ми заохочуємо вчителів за гарні дійства, – розповідає пан Остапчук. – Є звання «шкільний професор», яке присвоюємо вчителю, який надзвичайно цікаво проводить заняття і діти мають успіхи з предмету. Для таких педагогів вручається спеціальна відзнака і щорічна премія в розмірі 1000 грн.

«Кейси»,«Бізнес-обіди», «Хака»

Щорічно, після завершення навчання учні 5-8 класів здають «кейси». Це своєрідний пропуск до наступного класу. Наперед готується ситуація «кейсу» і кожен клас розбирає її в присутності батьків, вчителів і старшокласників. Наприклад, тема «Бабі Язі дали Нобелівську премію за реактивні польоти», коли діти думали над питанням: щоб зробила Баба Яга, якби вона була причетна до шостої школи. Для наочності навіть Бабу Ягу виготовили.

Ще одна родзинка – «Бізнес-обіди», які передбачають збір активістів учнівського самоврядування та адміністрації,  під час яких обговорюють питання, яким чином можна заробити кошти для школи. З цією метою проводять ярмарок «потрібних непотрібних речей».

В програмі шкільного навчання є розумові ігри – «стратего», «квартет», «доміно», «хрестики-нулики», «п’ять  в ряд». Функціонує школа розумових ігор. Особливої популярності набули комплексно-хвильові уроки, коли одна тема вивчається на всіх предметах в один день.

У школі відбуваються цікаві змагання з аеробіки, до яких дівчата готуються два місяці. Хлопці захопились тенісом. Щоб вони побули на сцені, спеціально придумали конкурс «Хака» – це чоловічий танок новозеландських регбістів, який об’єднує в собі як рухи, так і звуковий акомпанемент у вигляді пісень, вигуків, бойових кличів і звуків від тупоту ніг і ударів руками. До речі, відеокадри із цього конкурсу використали у трихвилинному ролику, який відправили на конкурс Кличка і виграли 5000 грн.

За всією діяльністю школи стоїть невтомна праця вчителів, учнів і розуміння з боку батьків.

Коментарі (1)
  • Світлана Марченко

    Надзвичайно цікаво!
17:01 Чоловік подзвонив на "102" і заявив про початок бойових атак у Тернополі та масові пожежі play_circle_filled 16:35 Від Збаразького кільця до 15 Квітня стоїть близько десяти тролейбусів. Люди йдуть пішки photo_camera 16:05 У Чорткові батьки уже втретє забирають дитину з садочка із синцем 15:15 Депутат міськради, підозрюваний у хабарництві, не сидітиме під домашнім арештом 14:50 У Центрі підрізали тернополянина. Нападник встромив чоловікові ножа в живіт 14:35 Вперше на лижі. У Тернополі провели благодійну акцію для дітей play_circle_filled photo_camera 13:40 Священик з Тернопільщини проводить молитви і благословляє у Instagram play_circle_filled 13:07 Тернополяни потребують якісної питної води на "Дружбі". Просять облаштувати бювет 12:22 Порошенко підписав указ. Хлопців з Тернопільщини знову покличуть до війська 12:00 Добровольці АТО у громадському транспорті їздитимуть безкоштовно 11:32 Батько Устима Голоднюка із Тернопільщини розповів, як йому вдалось пережити загибель сина play_circle_filled 10:28 На Тернопільщині СБУ викрила прокурора на хабарі 2500 доларів 09:31 Тернополян запрошують на акцію-протест проти жорстокого вбивства тварин

Депутат міськради, якому прокуратура оголосила підозру в отриманні 1500  доларів хабара, таки не сидітиме під домашнім...

play_circle_filled

Батько загиблого на Майдані уродженця із Тернопільщини Устима Голоднюка розповів, як йому вдалося пережити загибель сина.

СБУ разом із Генеральною прокуратурою викрили на хабарі кременецького прокурора.

Добровольці АТО, які мають відповідне посвідчення про статус, при наявності пільгової картки мають право на безкоштовний...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up