Останній випадок справедливого покарання — вирок Тернопільського міськрайонного суду та судді Лілії Делікатної у справі про отримання неправомірнорї вигоди правоохоронцем.
Аби зрозуміти весь масштаб злочину «перевертня в погонах», який «попив крові ненці Україні», розповімо суть справи.
Гроші витрачав на собаку
«Прокуратурою області скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно керівника підрозділу УМВСУ в області за отримання ним, влітку цього року, 3000 гривень неправомірної вигоди. Досудовим розслідуванням встановлено, що міліціонер вимагав гроші у приватної особи за надання послуг, які належать до компетенції очолюваного ним підрозділу. Начальник кінологічного центру, підпорядкованого УМВСУ в Тернопільській області, отримав від тернополянина 3000 гривень неправомірної вигоди за поміщення собаки у кінологічний центр УМВСУ в області та дресирування її спеціалістами-кінологами...», – йшлося у повідомленні прокуратури нашої області, яке розмістили на офіційному сайті в жовтні 2014 року. Почався судовий розгляд, експертизи, дослідження, і ось фінал – судові дебати 11 грудня та вирок 14 грудня. Власне, 11-го числа наші журналісти прийшли до суду, аби почути версію подій від самого підсудного. Забігаючи наперед, скажемо: державний обвинувач – старший прокурор обласної прокуратури Віктор Оскоріп, окрім позбавлення волі та конфіскації майна, просив ще й позбавлення усіх звань та нагород для правоохоронця. Це дуже суворий старший прокурор, як виглядало з його виступу на суді. Таких би прокурорів на тих, хто брав хабар біля "Молока" або ж на екс-заступника міського голови Володимира Камінського, який взяв двісті з лишком тисяч і відбувся штрафом.... Але повернемось до підсудного. І перед судом, і на суді кінолог переконував, що не винен.
– У липні 2014 року до мене прийшов чоловік, який сказав, що має німецьку вівчарку і хотів би її довести до пуття, – пригадує колишній керівник кінологічного центру УМВС Петро Бружина. – Я сказав, що у Тернополі є чимало дресирувальників чи людей, які займаються собаками. Чоловік відповів, що хоче, аби я працював із твариною. І додав, що, можливо, згодом залишить тварину у центрі, бо не знає, чи з нею впорається. Щоб усі зрозуміли: хороша собака для служби, якщо її купувати у приватних розплідниках, коштує близько 20 тисяч гривень. Та собака, яку привів чоловік, була хорошою, але в поганому стані, хвора і недоглянута. Зійшлись на тому, що власник на три тижні залишає чотирилапого.
Власник пса залишив кінологу 1500 гривень для купівлі ліків та харчів для тварини.
– За ці гроші я купив тварині корми і ліки, возив до ветеринара, – розповідає правоохоронець. – Харчами центру не годував, працівників до дресури не залучав. Є свідки цього, маю і чеки. Я сам займався собакою у післяробочий час. І навіть не на території центру, а за його межами. Загалом за час роботи з твариною я витратив близько 3500 гривень. Усі витрати записував на папірці, бо ж чоловік запевнив, що компенсує витрати. До речі, у центрі була ревізія, яка довела, що на собаку я не витратив ані копійки державних грошей і ані грама казенних харчів.
Писком до грунту
Після домовленого періоду правоохоронець зателефонував тернополянину, який до нього звертався.
– Чоловік відповів, що в центр не приїде, попросив привезти собаку на територію одного з приватних підприємств, – каже Петро Бружина. – Я приїхав. Він сказав, що хоче віддати гроші, витрачені мною на собаку, тобто півтори тисячі. Я пояснив, що витратив трохи більше, але не став наполягати. Тільки я взяв ті гроші, мене затримали. Кинули обличчям у калюжу, тримали так півтори години... Вже згодом я дізнався про того тернополянина, який приводив собаку. Тварина не його, сам він – двічі судимий, нещодавно звільнився. Тобто ті, хто мене затримав, скористалися людиною "на гачку", яку використали для підстави.
Отож чоловіка звинуватили в отриманні неправомірної вигоди, зняли з посади і судили.
– Я переконаний, що прокуратура просто хоче на мені заробити собі хороші показники і відзвітувати про засудження "хабарника", – каже пан Бружина. – Я не звертався до преси весь цей час, але на оголошення вироку попросив прийти журналістів, щоб почули аргументи прокуратури, мої пояснення і докази... Я 22 роки працюю з собаками. Любив свою роботу, любив собак, і до моєї служби не було зауважень за всі ці роки. Натомість були подяки. Ми з підлеглими підняли кінологічний центр із колін. А зараз або показника їм треба, або посаду мою хтось захотів. Хоча я роками йшов до неї, не перестрибуючи і не домовляючись. А може, десь комусь дорогу перейшов. П'ять років і конфіскація... Повірте, якби я вчинив злочин, то навіть не захищався б – визнав би вину і прийняв покарання. Але мене просто підставили.
Вже колишній правоохоронець зі своїм адвокатом готують оскарження вироку в Апеляційному суді. Є надія, що апеляційні судді вникнуть у суть справи і повернуть чоловікові його чесне ім'я, волю, конфісковане майно і звання.
ДОВІДКА
Кінологу, якого звинуватили в отриманні 3000 гривень неправомірної вигоди за дресирування собаки, присудили 5 років та конфіскацію майна.
У той же час:
- за умисне вбивство дають 7-15 років;
- за вбивство через необережність дають 3-5 років;
- за торгівлю людьми дають 3-8 років;
- за згвалтування дають 3-5 років.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер