«Ховайте в сумку, щоб ніхто не бачив». Як журналістки після 21.00 алкоголь купували

«Ховайте в сумку, щоб ніхто не бачив». Як журналістки після 21.00 алкоголь купували
  • Чи реально придбати алкоголь у магазинах Тернополя у нічний час
  • Журналісти «20 хвилин» перевірили це, завітавши у шість магазинів у різних мікрорайонах міста.

З початком повномасштабного вторгнення у Тернополі спочатку заборонили продаж алкогольних напоїв. Із 16-го квітня, щоб підтримати підприємців — дозволили продавати його з 11 до 17 години. З 10 червня у торговельній мережі продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин здійснювався з 11.00 до 17.00, а продаж пива був з 11.00 до 21.00.

Уже з 23 вересня алкоголь на території Тернопільської громади у магазинах, а також закладах ресторанного господарства продають з 10.00 до 21.00. У кафе і ресторанах купити напої теж можна виключно до 21-ї, а ось пити — до моменту закриття закладу. Відтоді змін не було. 

Як повідомляли нас неодноразово читачі, деякі магазини нехтують обмеженням і продають алкоголь попри обмеження. Як нам розповіли у міській раді, за період 2022-2023 років муніципальні інспектори склали аж 6 (!) протоколів за порушення. Тож журналісти «20 хвилин» перевірили, чи зможемо ми купити його після 21 години. 

Відео дня

Магазин «Колобок» (вул. Шпитальна, 3)

17 серпня, вечір. Надворі вже стемніло. На годиннику 21.07, коли ми заходимо у крамницю. Усередині є кілька покупців.

– Добрий вечір, а ви працюєте ще? – запитує наша журналістка.

– Так, – кидає швидко у відповідь продавчиня.

Йдемо до холодильника і беремо з полиці пляшку пива.

Чути дзенькіт скла. З обраним алкоголем прямуємо до прилавка.

– Пиво вже не можна, дівчата! – наголошує продавчиня, як тільки побачила, що ми тримаємо у руках.

Цікавимось, чому. Жінка пояснює, що алкоголь продають лише до 21 години. Далі це заборонено.

– А ми читали, що наче до десятої продають. Хіба ні? – робимо другу спробу купити товар.

– Ні, до 9 години, – каже вона, забирає у нас пляшку пива та несе назад у холодильник.

Прощаємось та виходимо надвір. У магазині «Колобок» алкоголь нам не продали.

Магазин «Продукти» (Привокзальний майдан)

Заходимо у магазин о 21.25. Ще на сходах помічаємо компанію чоловіків, вочевидь, у нетверезому стані. Дехто з них тримає у руках бляшані банки з алкоголем, гучно розмовляють та палять цигарки.

– Доброго дня чи вечора, – вітаємось із продавчинею та спокійно беремо пляшку пива з холодильника, який стоїть майже біля вхідних дверей. Жінка все це бачить, але наші дії не викликають у неї здивування. Вона мовчки чекає, поки ми щось оберемо та прийдемо до неї. Журналістка підходить, продавчиня каже вартість (37 гривень – прим. авт.) та наказує сховати його.

– Дівчата, у сумочку пляшку ставте зразу! – говорить після того, як у магазин зайшов новий покупець.

– Де? – перепитуємо.

– У сумку вашу! – каже жінка. І лише після того, як ми сховали пиво, вона проводить розрахунок – за готівку.

На Привокзальному майдані ми купили пиво без проблем

Жодного чека у магазині не видали. Наостанок ми запитали, до котрої працює крамниця. Вона відповіла – до 22.00. Тому, мабуть, на сходах і зібралась ціла ватага «постійних» покупців. Отже, тут нам без проблем продали алкоголь навіть у недозволений час. Продавчиня не зронила ані слова про обмеження, тому, гадаємо, так тут роблять вже не вперше.

Магазин «Продмаркет» (вул. Валова)

До цієї крамниці добираємось о 21.45. На вулицях давно ввімкнули ліхтарі та освітлення, бо вже дуже темно. Магазин, як пише на вивісці, працює до десятої вечора. Тут відчинено, та покупців взагалі немає.

З нами ніхто не вітається, дві продавчині активно розмовляють між собою. Йдемо до холодильника з напоями і також беремо пиво. Почувши дзенькіт пляшки, одна із жінок відразу звертає на нас увагу.

– А пиво не продається, дівчата! Вже по дев’ятій годині… – вигукує вона.

– Тільки до дев’ятої продаєте? – безневинно уточнює наша журналістка.

– Так, тільки до дев’ятої години, – повторює продавчиня.

Вона пильно проводжає нас поглядом, поки ми ставимо пиво на місце і йдемо до виходу. 

Алкогольний напій після 21.00 нам купити не вдалося.

Ми продовжили експеримент 21 серпня в іншому мікрорайоні міста – на «Дружбі».

Магазин «Крамниця» (вул. Дружби, 9)

Аби перевірити, чи добросовісні продавці працюють тут, заходимо всередину о 21.03. Обмеження на продаж алкогольних напоїв лише стартували. Ми впевнено крокуємо до холодильника, щоб обрати пиво. Помітивши це, продавчиня зразу наголошує, що алкоголь вже не продається, бо «по дев’ятій».

– Пиво не продаємо, дівчата. Уже по дев’ятій годині, – говорить вона. Ставимо пляшку на місце.

– А вже є дев’ята хіба? – дивуємось ми, ніби пропустили, котра година. – Не продасте нам пиво, так?

– Після дев’ятої години – ні! – твердо відповідає жінка.

– А що це, правила якісь є? – не вгаває наша журналістка.

– Алкоголь з 10 ранку до 9 вечора продаємо, – попереджає про обмеження продавчиня крамниці.

У «Крамниці» алкоголь нам не продали.

Магазин (вул. Кривоноса, біля зупинки «Вулиця Кривоноса»)

Цей магазин, судячи із вивіски, є алкомаркетом. На дверях є наліпка із графіком роботи, і згідно з нею, крамниця працює до 21 години. Однак, на момент перевірки (на годиннику була 21.15 – прим. авт.) всередині горіло світло і сиділи продавці. На полицях – широкий асортимент алкоголю та снеків.

– Доброго вечора! – говоримо до жінок. Але далі входу вони нас не пропускають.

– Ми вже, дівчатка, закриті. Ми до дев’ятої працюємо, – пояснює одна із продавчинь.

– І що, нічого нам не продасте? – запитуємо у неї.

– Ні, – заперечно киває головою продавчиня. – Алкоголь у нас тільки до дев’ятої години.

Отож, попри те, що маркет був відчинений, продавати напої журналістам відмовилися.

Магазин «Тайстра» (вул. Мазепи, 1)

Сюди наші журналісти прийшли о 21.27. А сама крамниця відчинена для покупців до десятої вечора. Всередині грає музика, сидять дві продавчині. Людей немає. Ми прямуємо до алкогольного відділу.

Беремо перший алкогольний напій, який помічаємо, і прямуємо з ним до каси. Побачивши це, одна із дівчат каже, що алкоголь вже не продається. Ми навмисне дивуємось і перепитуємо, з якої причини.

– Алкоголь вже не продається. Можна тільки до дев’ятої, – коротко повторює нам дівчина.

Якусь хвилинку ще чекаємо, і нам знову чітко кажуть, що після 21.00 нічого не продадуть. Врешті, ми ставимо пляшку на місце і йдемо. 

Чому продають алкоголь до 21-ї?

15 квітня 2022 року на Раді оборони області вирішили, що дозволяти чи забороняти продаж алкоголю можуть голови громад. Про це під час брифінгу повідомив голова Тернопільської ОВА Володимир Труш. У Тернополі відповідне рішення прийняли 22 вересня 2022 року під час засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій міської ради. Уже з 23 вересня повнолітні змогли купувати алкоголь на території громади з 10 до 21 години.

«Дозволити з 23.09.2022 р. в закладах торгівлі та ресторанного господарства на території Тернопільської міської територіальної громади продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин та пива з 10.00 до 21.00 год з обов’язковою видачею розрахункового документа встановленого взірця», — йдеться у даному рішенні. А ще тоді ж продовжили заборону продажу алкоголю правоохоронцям, військовослужбовцям ЗСУ, територіальної оборони, Нацгвардії України, які будуть у формі тощо.

З початком 2023 року у різних громадах області почали ухвалювати рішення про зміну часу продажу алкоголю. Зокрема, так зробили депутати Бережанської міської ради на сесії 3-го травня. З того часу на території Бережанської громади можна купувати і продавати алкогольні, слабоалкогольні напої, вина та пиво з 9.00 до 22.00.

А 11 травня відбулося засідання  комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Підволочиській селищній раді. Депутати дозволили продаж алкогольних напоїв з 9 до 22 години, повідомляють на сторінці селищної ради.

Тернополяни у соцмережах активно обговорюють, чи варто збільшити час продажу алкоголю у нашій громаді. Думки розділились на «за» і «проти». 

Читайте також: «Хто схоче, купить заздалегідь чи підпільно»: що містяни думають про продаж алкоголю до 21 години?

 — Я не чув про обмеження, але останнім часом не доводилося купувати алкоголь пізніше 21.00. Обмеження вважаю доречними, щоб військові та цивільні не купували його, щоб не влаштовували масове розпиття. Обмеження скасовувати не треба, – каже тернополянин Юрій.

 

 

 

 — Деколи бракує і є потреба придбати пізніше. Але до всього ми можемо звикнути і це не є нагальною потребою. Напевно на вечір стається найбільше таких неприємних ситуацій через алкоголь. Тому обмеження хай будуть, особливо у час війни, – гадає держслужбовиця Юлія.

 

 

 

 — Я не вживаю алкоголь. Але, якщо так подумати, то яка різниця, до якої години продавати той алкоголь? Якщо дійсно людина захоче випити, то вона може придбати все вдень і пити ввечері. Тому думаю, що обмежень не повинно бути. От навіщо воно? Яка від цього користь? Хто продуманий, той зранку придбає і буде ввечері щасливим, – переконує блогер Станіслав.

 

 

 — Ми купуємо алкоголь заздалегідь. Він у нас завжди є. Але, як на мене, такі обмеження можна вже знімати. Вони були доречними ще у перші дні війни. Якщо людина захоче випити, то вона знайде таке місце і зробить це. І тут без різниці, чи є обмеження в часі, чи немає. Багато підпільно продають, багато закуповують заздалегідь. Але це моя думка, – говорить студентка Христина.

 

 

Ми поцікавилися думкою влади. У речниці Тернопільської міської ради Мар’яни Зварич запитали, чим обумовлені обмеження у продажі алкоголю з 10.00 до 21.00. Хто встановлював такі часові рамки? Чи зверталися до них представники бізнесів або жителі з пропозицією продовжити час продажу алкоголю, і яка позиція у міської ради щодо цього?

– Рішення про час продажу алкоголю приймала місцева комісія. Наразі продавати алкоголь можна з 10:00 до 21:00 у магазинах та закладах громадського харчування. За цим слідкують муніципальні інспектори спільно з поліцією, тож вам варто уточнити кількість зафіксованих протоколів у поліції. Муніципальні інспектори за 2022-2023 р. р. зафіксували 6 протоколів, – повідомила пані Зварич.

Решту питань речниця міської ради сказала оформити в інформаційний запит, що ми і зробили.

Яка відповідальність за продаж алкоголю? 

Працівники районного управління поліції спільно з муніципальною інспекцією, а також інспекторами сектору ювенальної превенції систематично здійснюють перевірки у місті на дотримання норм чинного законодавства – чи продають у магазинах алкоголь у заборонений час. Робочі групи у складі не менше двох осіб здійснюють рейди містом.

Після виявлення правопорушень, зокрема протоколу засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій міської ради та рішення №40 Ради оборони області, на продавців складають адмінпротокол за порушення ч. 2 ст. 156 Кодексу про адмінправопорушення. Далі протоколи направляють на розгляд комісії, каже очільник відділу превенції Тернопільського районного управління поліції Іван Паньків.

Однак окремої статистики про продаж алкоголю у магазинах міста після 21.00 у поліції не ведуть, пояснив він. Є лише статистика про порушення частини другої статті 156 КУпАП. Санкції передбачають також продаж алкоголю неповнолітнім – незалежно від часу доби. Тому сказали нам загальну цифру.

– Від початку 2023 року працівники Тернопільського райуправління поліції задокументували 32 факти порушення і склали адміністративні протоколи за ч. 2 ст. 156 КУпАП. Їх направили на адмінкомісію для розгляду і прийняття рішення. Лише за серпень ми зафіксували три випадки, – повідомив Іван Паньків.

За частиною другою статті 156 КУпАп,  відповідальність за продаж алкоголю становить від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. У поліції кажуть – попри це, щомісяця виявляють факти порушення заборони. Тому щоразу, коли здійснюють перевірку дотримання комендантської години, перевіряють ще й магазини.

 

До речі, згодом ми розкажемо, яка думка підприємців із цього приводу. Чи є сенс у таких обмеженнях? Стежте за оновленнями на сайті. 

Опитування

Варто чи ні продовжити час продажу алкоголю після 21:00?

 

Читайте також:

Підробляли алкоголь у промислових масштабах: один з організаторів схеми медик з Тернопільщини

Спроба друга і невдала: адвокат Мар’яни Юрик оскаржує в апеляції постанову суду за п’яну їзду

ТОП-чиновники Тернопільщини, які втрапили у скандали з хабарями, алкоголем і не тільки

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (15)
  • Павло Биков

    У нас не працюють заводи,всі потужні заводи позарізали як свиней.ЄС І США дають нам силу силенну бабла і техніки.
        А де це все!?
      Більша частина техніки стоїть у складах невідомо де,а гроші розпилюють на усяку херню,щоб легше було вкрасти.
       А винен в усьому Порошенко,котрий вже давно не при владі і взагалі він забив болт на все.
      Тому-що у нас є президент який привів до влади усю ту кодлу яка при попередніх президентах Боялася навіть своєї тіні.а тепер цей тіпок обісрався як малолєтка і старається всю провину перекласти на чиїсь плечі.
        Зрозумійте,Порошенку це все до дупи.
       Але 73% населення ніколи цього не усвідомить.У більшості народу рівень інтелекту не підніметься вище плінтуса.
        Бо народ маючи великий дар від бога,потужний мозок.керується лише тим що пропагує ящик.
  • Павло Биков

    А у нас вибору немає, тому-що наша економіка лише на полатках і бухлі й тримається
  • Олег Дуда

    Ви самі себе з'їсте Українці.
  • Тетянка Нижник

    Зоряна Бебло 🙀🙀🙀

keyboard_arrow_up