Культура споживання кави у Тернополі занепадала і відроджувалася

Культура споживання кави у Тернополі занепадала і відроджувалася
У великі кав’ярні “Віденська” та “Болєвард” (після Першої світової – “Адрія”) та цілу низку кав’ярень і цукерень по всьому місту ходили відпочивати тернополяни до приходу “совєтів”.

А от після війни культура кави у місті на деякий час занепала, каже краєзнавець Любомира Бойцун. Тернополянка теж полюбляє цей напій, особливо арабіку. Тож випиває її чи не щодня по чашці.
- “Віденська” кав’ярня діяла на куті сучасних вулиці Сагайдачного і бульвару Шевченка, а “Болєвард” – у готелі “Подільський”, пізнішому готелі “Україна”, - розповідає пані Бойцун. – Було і багато менших кав’ярень, наприклад, на Руській, Валовій, у Старому парку.
Каву до війни у Тернопіль возили через країни Європи з тієї ж Латинської Америки, а також Африки, продовжує історик.
- Пили у ті часи чорну і білу каву, деколи з лікером. Часто – з солодким, - зазначає пані Бойцун. – Як таких пекарень кав’ярні не мали, але випічку робили або ж самі її закуповували. Це були різні пляцки. “Наполеон” тоді називали французьким тістечком, а печиво з кремами – кремівками.
У “Болєвард” та пізнішій “Адрі” кав’ярня поєднувалася із цукернею, додає краєзнавець. До того ж, за її словами, усі кав’ярні працювали в Тернополі навіть під час німецької окупації.
- Культура кави різнилася від культури чаю, - говорить вона. – Так, для збору благодійних пожертв у місті часто робили так звані “чайні вечори”. Їх проводили без алкоголю, поєднували з танцями.
Каву ж, як каже тернополянка, пили під час зустрічей, тихого відпочинку у невеликих компаніях.
Але культура споживання кави у Тернополі занепала після Другої світової. Тоді через бідність “каву” робили не тільки з ячменю, а й з буряків. Для цього останні пряжили у невеликій кількості води.
- Кава “притихла і збідніла”, - розповідає Любомира Бойцун. – Вона “повернулася” тільки десь у 1970-1980-х роках.
Зараз у Тернополі триває відродження кавових традицій, завершує краєзнавець

Франкова кава у Тернополі
Не тільки пиво, а й каву замовляв у Тернополі Каменяр восени 1911 року.
Спогади про візит Івана Франка у наше місто залишив математик, син адвоката й письменника Андрія Чайковського Микола:
“Франко прочитав нам свого “Мойсея”, починаючи з першої глави, а “Пролог” відклав на кінець. Кінцеві слова “мій скромний дар весільний” – на залі тишина, а потім буря оплесків і окликів: “Слава! Слава!”
Сорок з лишнім років минуло з того пам’ятного вечора, та я досі не можу забути того сильного враження, яке на мене зробив цей виступ Франка.
Потім ми пішли до ресторану й до кав’ярні – невеликий гурток учителів української гімназії та ще дехто із місцевої інтелігенції. Пам’ятаю, що Франко пив дуже гарячу чорну каву. Він був дуже веселий та говіркий; згадував минуле Я нагадав йому нашу краснопущанську прогулянку, а учитель Семен Сидоряк, природник, згадував про їхні спільні екскурсії на рибу та до лісу по гриби.”

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • Anonymous
    Шановний п. Мороз, а що таке "КУЛЬТУРА КАВИ"? )))) Можливо, Вам відома ще якась аналогічна культура, наприклад, КУЛЬТУРА ВАРЕНИКІВ чи КУЛЬТУРА БОРЩУ?
    Anonymous reply Anonymous
    Автор, мабуть, під висловом "культура кави" має на увазі культуру споживання кави.
    Anonymous reply Anonymous
    Давно і нескорено крокує по Україні КУЛЬТУРА САЛА.
  • Anonymous
    Можна ще автору дописати, що не тільки "триває відродження кавових традицій", а інтенсивно впроваджується культура споживання кави, барменів найвідоміших закладів навчають найдосвідчиніші баріста, яку гарну каву обсмажують на заводі у Тернополі (одна з найсмачніших та найпопулярніших в Україні та нетільки)...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:01 Музика – моє світло у темряві: 13-річна слабозора тернополянка презентувала дебютні пісні 20:00 «Я змогла відчути себе вільною». Десять жінок у Збаразькій виправній колонії здобули фах перукаря photo_camera 19:00 У жителя Кременеччини вилучили гранати та набої 17:45 Довічне ув'язнення отримав житель Чортківщини, який убив матір та брата, який став на її захист Від читача 16:49 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини: 17:30 Ватикан оголосив дату офіційного вступу Лева XIV на престол 17:03 Можуть бути затори: на Дружбі облаштовують постійний кільцевий рух photo_camera 16:10 Біля видавництва «Збруч» встановлюють нові бордюри та укладають бруківку: на Торговиці ремонтують тротуар photo_camera 15:35 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 10-11 травня 15:00 Тернополянка викопала 100 кущів в парку, щоб обсадити дачу — поліція 14:03 «Ми Є»: в Українському домі музикою відзначили День Європи та підтримали ЗСУ photo_camera 13:15 Хто такий Лев XIV: ЗМІ дізналися цікаві факти про нового Папу Римського 13:02 «Діти кричали – наш Олежик повернувся!» З полону визволили 23-річного Олега Семчишина 12:17 43-річному чоловікові, який зберігав дитячу порнографію, оголосили про підозру 11:53 Частково ускладнений рух на дорозі регіонального значення у Шумську 11:20 Під час екстреного гальмування тролейбуса травмувалася жінка 10:35 Визначили перевізників на міських автобусних маршрутах у Тернополі — список 10:00 На території новобудови в Тернополі виявили 30 снарядів минулої війни 09:35 Жителька Золотого Потоку відзначила 100-літній ювілей і поділилася секретом довголіття play_circle_filled 09:02 Національний ярмарок вакансій відбудеться у Тернополі, Кременці та Чорткові
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up