Культура споживання кави у Тернополі занепадала і відроджувалася

Культура споживання кави у Тернополі занепадала і відроджувалася
У великі кав’ярні “Віденська” та “Болєвард” (після Першої світової – “Адрія”) та цілу низку кав’ярень і цукерень по всьому місту ходили відпочивати тернополяни до приходу “совєтів”.

А от після війни культура кави у місті на деякий час занепала, каже краєзнавець Любомира Бойцун. Тернополянка теж полюбляє цей напій, особливо арабіку. Тож випиває її чи не щодня по чашці.
- “Віденська” кав’ярня діяла на куті сучасних вулиці Сагайдачного і бульвару Шевченка, а “Болєвард” – у готелі “Подільський”, пізнішому готелі “Україна”, - розповідає пані Бойцун. – Було і багато менших кав’ярень, наприклад, на Руській, Валовій, у Старому парку.
Каву до війни у Тернопіль возили через країни Європи з тієї ж Латинської Америки, а також Африки, продовжує історик.
- Пили у ті часи чорну і білу каву, деколи з лікером. Часто – з солодким, - зазначає пані Бойцун. – Як таких пекарень кав’ярні не мали, але випічку робили або ж самі її закуповували. Це були різні пляцки. “Наполеон” тоді називали французьким тістечком, а печиво з кремами – кремівками.
У “Болєвард” та пізнішій “Адрі” кав’ярня поєднувалася із цукернею, додає краєзнавець. До того ж, за її словами, усі кав’ярні працювали в Тернополі навіть під час німецької окупації.
- Культура кави різнилася від культури чаю, - говорить вона. – Так, для збору благодійних пожертв у місті часто робили так звані “чайні вечори”. Їх проводили без алкоголю, поєднували з танцями.
Каву ж, як каже тернополянка, пили під час зустрічей, тихого відпочинку у невеликих компаніях.
Але культура споживання кави у Тернополі занепала після Другої світової. Тоді через бідність “каву” робили не тільки з ячменю, а й з буряків. Для цього останні пряжили у невеликій кількості води.
- Кава “притихла і збідніла”, - розповідає Любомира Бойцун. – Вона “повернулася” тільки десь у 1970-1980-х роках.
Зараз у Тернополі триває відродження кавових традицій, завершує краєзнавець

Франкова кава у Тернополі
Не тільки пиво, а й каву замовляв у Тернополі Каменяр восени 1911 року.
Спогади про візит Івана Франка у наше місто залишив математик, син адвоката й письменника Андрія Чайковського Микола:
“Франко прочитав нам свого “Мойсея”, починаючи з першої глави, а “Пролог” відклав на кінець. Кінцеві слова “мій скромний дар весільний” – на залі тишина, а потім буря оплесків і окликів: “Слава! Слава!”
Сорок з лишнім років минуло з того пам’ятного вечора, та я досі не можу забути того сильного враження, яке на мене зробив цей виступ Франка.
Потім ми пішли до ресторану й до кав’ярні – невеликий гурток учителів української гімназії та ще дехто із місцевої інтелігенції. Пам’ятаю, що Франко пив дуже гарячу чорну каву. Він був дуже веселий та говіркий; згадував минуле Я нагадав йому нашу краснопущанську прогулянку, а учитель Семен Сидоряк, природник, згадував про їхні спільні екскурсії на рибу та до лісу по гриби.”

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • Anonymous
    Шановний п. Мороз, а що таке "КУЛЬТУРА КАВИ"? )))) Можливо, Вам відома ще якась аналогічна культура, наприклад, КУЛЬТУРА ВАРЕНИКІВ чи КУЛЬТУРА БОРЩУ?
    Anonymous reply Anonymous
    Автор, мабуть, під висловом "культура кави" має на увазі культуру споживання кави.
    Anonymous reply Anonymous
    Давно і нескорено крокує по Україні КУЛЬТУРА САЛА.
  • Anonymous
    Можна ще автору дописати, що не тільки "триває відродження кавових традицій", а інтенсивно впроваджується культура споживання кави, барменів найвідоміших закладів навчають найдосвідчиніші баріста, яку гарну каву обсмажують на заводі у Тернополі (одна з найсмачніших та найпопулярніших в Україні та нетільки)...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:03 Міст в дірках і тріщить по швах, а ремонт зупинили photo_camera 10:25 На Чортківщині потяг травмував 68-річну жінку 10:00 Терапевтичний сад відкрили в парку «Сопільче» photo_camera 09:30 Майже 50 тисяч гривень видурив шахрай у жінки з Чортківщини, прикидаючись працівником банку Від читача 09:00 Просимо всіх не байдужих,підписати петицію нашому Герою(посмертно) 09:00 На війні загинули Захисники з Тернопільщини Назар Бойко та Михайло Підгребя 08:00 НБУ підвищив курс долара і знизив курс євро 21:50 BMW мчав зі швидкістю 174 км/год в населеному пункті 21:00 Історик «Хорват»: охороняв небо Тернополя, тепер на передовій photo_camera 20:00 300 доларів за відстрочку: судили головного спеціаліста мобілізаційного відділення 19:00 У Зарваниці відбудеться загальноукраїнська проща 18:15 На Тернопільщині оголосили штормове попередження через грози і шквали 18:00 «Маємо боротися за тих, чия доля невідома». Акцію-нагадування провели у Тернополі 17:00 Четверо випускників Чорткова отримають грошова винагороди за високі результати НМТ-2025 16:02 Збили велосипедистку на Збаразькій 15:00 Сформували календар матчів на сезон 2025/26: коли гратиме тернопільська «Нива» 14:00 Позбавлений права керування на 7 років знову сів за кермо — інцидент на Шумщині 13:00 Музей в Тернополі отримав цінну ікону, яку намагалися незаконно вивезти з України 12:00 Укрзалізниця розширює перелік поїздів із жіночими купе 11:15 Одружився захисник «Азовсталі» Михайло Діанов
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up