Будівельна епопея тягнеться з 2006 року. Там декілька ключових учасників, один з яких - селищна рада Великої Березовиці.
В редакцію звернулися члени кооперативу «Збудуй своє житло», які хочуть завершити будову багатоповерхівки за адресою Микулинецька, 30а.
Сплатили 6 мільйонів
В 2005-2006 роках депутати Великої Березовиці дали приватному підприємцю в оренду земельну ділянку площею 48 сотих під будівництво комерційного об’єкту. Той залучив фірму-підрядника "Вікторія-Транс», котра мала збудувати дев’ятиповерховий будинок з комерційними приміщеннями. Підрядна організація почали набирати пайовиків, отримувати внески, стартувала будова. Загалом люди здали понад шість мільйонів гривень.
Згідно з угодами дім мали ввести в експлуатацію до 2010 року. Проте вже в 2008 році дольовики зрозуміли, що того не буде. Офіс фірми часто переїжджав, роботи на об’єкті йшли повільно. Люди почали ходити і вимагати активної добудови оплаченого житла. В процесі дізнались, що забудовник навіть не має документів на будинок, як і дозволів на його зведення,. Згодом директора фірми посадили в тюрму. За інформацією самих пайовиків - за фінансові махінації. Повернути своїх грошей не пробували.
Аби добудувати будинок люди створили кооператив, в який увійшло 46 пайовиків. Почали виготовляти усі документи з нуля, в тому числі і на землю. Попередній отримувач ділянки - приватний підприємець, відмовився від неї в 2012 році на користь кооперативу.
- Хоч попередній користувач і відмовився в нашу користь, землі нам не передають, - говорить голова кооперативу «Збудуй своє житло» Світлана Джердж. - Наш кооператив покликали в сільську раду і повідомили, що поряд з тою ділянкою де мав бути наш будинок, буде будова школи і бракує землі. Домовились так, що ми віддаємо 15 сотих з одного боку, того що біля школи, але візьмемо 12 з іншого. Відбулась сесія, де ми отримали дозвіл на складання проекту землеустрою відведення земельної ділянки. Я написала заяву на сесію для затвердження проекту землеустрою, коли він вже був готовий. Проте там зараз вже нові депутати і новий голова селищної ради...
Так, заяву була написана 25 грудня. На сесії в березні питання не розглянули.
- За пів години до сесії подзвонив селищний голова, - пригадує жінка. - Я прийшла. При розмові були ще двоє людей, яких голова назвав юристами. Один з тих юристів повернув мені проект землеустрою і повідомив, що з сесії питання зняте, бо є ряд недоліків. Тобто від 25 грудня до 4 березня проблем не озвучували, а перед сесією сказали. Я консультувалась з фахівцями, показала проект. Там проблем не побачили.
Проблем багато
Після того жінка знову пішла в селищну раду з’ясовувати, чому питання не йде на сесію.
- В селищній раді сказали, що просто так землю не дадуть, що б ми не робили, - говорить пані Джердж. - Є майже пів сотні людей. На ділянці почата будова, люди втратили шість мільйонів, суд визнав майнові права пайовиків. Але все пригальмувалось на селищній раді, бо ж без землі ми нічого не зробимо. Ми вже майже 10 років сподіваємось на квартири, а від нас ще чогось чекають. Я розумію, що можна знайти способи відмовити і змусити ходити по судах, але правильніше помогти людям...
Чи сприятиме пайовикам, ми запитали в селищного голови Великої Березовиці Іллі Костюка. Він запевняє, що упередженості до цих людей немає. А от проект землеустрою має багато помилок.
- Проект, після отримання дозволу від селищної ради попереднього скликання, робили декілька років. Тим не менше наші юристи та члени комісії побачили близько двох десятків помилок, - каже він. - Я можу показати ці документи і помилки. Крім того є ще декілька значних проблем, щодо кооперативу і землі.
Мова йде про те, що об’єкт на ділянці немає статуту об’єкту незавершеного будівництва чи будівлі, як такої.
- Те, що є на ділянці офіційно можна назвати хіба що будівельними матеріалами, - говорить пан Костюк. - Тобто юридично земельна ділянка не обтяжена нерухомістю. Згідно з земельним кодексом вільні ділянки, чи право оренди на них, підлягають продажу на аукціоні. Я розумію людей, розумію їхню проблему, але все потрібно робити згідно з законом, а не так як було в попередні роки. Крім того, поряд з тією ділянкою є територія школи. Якщо будинок зведуть так, як хочуть люди, то його частина перекриє вхід в школу. Крім того є проблема з інсоляцією.
В селищній раді, як запевняє голова, готові і хочуть йти на зустріч людям, але самі люди, кажуть, не спішать.
- Спочатку, наскільки знаю, там було 80 пайовиків, - говорить голова. - В кооператив ввійшло сорок. Хтось сплатив повну вартість, хтось п’ять відсотків. В нашій раді створена комісія, яка має вивчити реальний стан речей, документи, угоди людей, аби прозоро бачити як їм допомогти. Проте сам кооператив не дає частини документів і не завжди йде на співпрацю. Зробити щось “аби було”, з ризиком зашкодити і громаді Великої Березовиці і самим людям, не можна.
Сподіваємось сторони знайдуть порозуміння і шляхи вирішити їхню ситуацію. Ми ж просимо депутатів керуватися законом, але й розумінням ситуації, в яку втрапило півсотні сімей.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
- оплатити до 31 березня 2009 року вартість проектних робіт на будівництво загальноосвітньої школи на 600 місць згідно представлених рахунків та договору проектної документації ;
- виконати будівельні роботи по будівництву двох свердловин в районі церкви Святого Володимира по вул. Микулинецькій (або встановити вікна в приміщенні дитячого садка «Кобзарик»та загальноосвітньої школи селища Велика Березовиця);
Цей ПП не виконав зобов'язань.
Ви кажете, що ПП відмовився від земельної ділянки в 2012 році на користь кооперативу.
Та громаду цікавить наступне питання: якщо ви домовились з ПП про земельну ділянку у спадок від ПП, то, відповідно, і Мирова угода також має бути передана Вам....
Правда, на ваше щастя, дещо з Мирової вже виконано (не вищезгаданим ПП): 1. вже виготовлена проектна документація на школу і проплачена Великоберезовицькою селищною радою, 2. вікна в школі і садочку вже вставлені...
та залишається лише один невикоанний пункт минулого орендаря - ПП : "виконати будівельні роботи по будівництву двох свердловин в районі церкви Святого Володимира по вул. Микулинецькій".
Саме через те, щоб селищна рада мала дати дозвіл на добудову житлових приміщень 85 квартир - саме через це орендар - ПП - і повинен був виконати всі ці зобовязання.