«Мистецький фестиваль «Ї» об’єднує відомих письменників, музикантів, художників, кінорежисерів не лише з усієї України, але й з-за кордону.
Понад сто митців виступатиме на фесті, який проходитиме 3-5 травня 2019 року в Тернополі.
Ідея організувати мистецьку подію у Тернополі, яку тоді назвали «Фестиваль сучасної української літератури та музики» з’явилася у 2012 році, зазначає керівник фестивалю Юрій Матевощук.
- Вже традиційно програма фестивалю передбачатиме декілька сцен: літературну, музичну, лекційну, художню та кіно-театральну. Участь у 7–му «Мистецькому фестивалі «Ї» візьмуть відомі письменники з України, Грузії, Шотландії, Польщі, - розповідає пан Матевощук. - Ми не можемо запросити усіх, багато кому із починаючих митців відмовляли. Але робили акцент на тих, хто ще не був на фестивалі та кому це потрібно у даний момент для популяризації своєї творчості.
Як зазначають організатори, аудиторія у фестивалю різноманітна, приходить багато і молоді, хоч і старше покоління теж відвідує чимало заходів.
- Ми організовуємо окрему молодіжну сцена, де будуть виступати митці, які лише починають свій шлях, - каже керівник фестивалю. - А особливістю цьогорічного фестивалю є ще те, що 3 травня - день присвячений виключно тернопільським митцям. Тобто, виступатимуть відомі і не дуже вихідці із нашого міста чи області.
На фестивалі передбачені музичні перформанси, поетичні читання, презентації книг, лекторії, виставки, мистецькі дискусії, книжкові ярмарки та безліч іншого.
Музична сцена: гурт Latexfauna, «Один в каное», «Фіра», Tik Tu, Tvorchi, «Фіра», «Жадан і Собаки», Cloudless, Unsleeping, «Мантри Керуака», Our Atlaantic
Літературна сцена: Юрко Позаяк, Олександр Ірванець, Андрій Любка, Анатолій Дністровий, Макс Кідрук, Іван Байдак, Юрій Іздрик, Дмитро Лазуткін, Сергій Мартинюк, Андрій Бондар, Ростислав Семків, Раян Ван Вінкл (Шотландія), Павло Коробчук, Юрій Андрухович, Юрій Винничук, Олександр Бойченко, Мар’яна Максим’як, Ірина Мороз, Дара Корній, Анастасія Нікуліна, Олександр Фразе-Фразенко, Артем Полежака, Тамта Ґуґушвілі, Юрій Завадський, Леся Романчук, Мар’яна Савка, Паата Шамугія (Грузія), Макс Кідрук, Сергій Жадан та інші.
Кіно-театральна сцена: показ фільмів «Будинок слова», «Коли падають дерева». Світлодіодне шоу від театру «Метаноя»
Також фестиваль – платформа для розвитку молодих літераторів та музикантів. Тож кожного року організатори оголошують конкурсний відбір на молодіжну літературну та музичну сцену і найкращим надають можливість виступу на фестивалі. Цьогоріч обрано 20 молодих авторів та один музичний гурт «LitCore».
Також відбудуться лекторії на теми: «Українське фентезі: сьогодні й завтра» від письменників та дослідників жанру Андрія Гулкевича, Ярини Каторож та Наталії Матолінець;
«Переклад як дистанція. Межі та позамежжя Бредберівсього письма» від перекладачів Юрія Вітяка та Ірини Бондаренко.
«Humans and Heroes або Стань класиком сьогодні: 7 мистецьких лайфхаків для сучукрліту» від виконавчого директора Центру літературної освіти Litosvita Світлани Привалової;
«Особливості перекладу англомовної літератури та презентація книг Раяна Ван Вінкла «Добра Темрява» та «Майбутнє для нас» за участі автора та перекладачки Наталії Семенів;
«Reporters Talks» від Олесі Яремчук та автора проекту «The Ukrainians» Тараса Прокопишина; «Особливості перекладу грузинської літератури та презентація книги Паати Шамуґії «Шизовірші» за участі автора та перекладачів Тамти Ґуґушвілі та Юрія Завадського.
Facebook https://www.facebook.com/festji/
Instagram https://www.instagram.com/fest_ji/
Twitter https://twitter.com/fest_ji
Офіційний сайт фестивалю http://festji.com/
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер