На Тернопільщині цього року зареєстрували 11 випадків кору — це найбільше серед інших областей України

За вісім місяців в Україні на кір захворіло учетверо більше людей, ніж за весь минулий рік. Найбільше випадків захворювання — на Тернопільщині.
Такі дані наводить Центр громадського здоров’я, повідомили в МОЗ.
— 43 випадки захворювання на кір (із них 21 – це діти до 17 років) було зареєстровано в Україні за вісім місяців 2023 року. В аналогічному періоді минулого року їх було шість. Водночас за весь 2022 рік було зареєстровано 11 випадків, — йдеться у повідомленні.
Цьогоріч випадки кору зафіксовані в 11 регіонах:
- у Тернопільській області – 11 випадків,
- у Хмельницькій області та м. Києві – по 6,
- у Львівській області – 5,
- у Вінницькій, Волинській та Харківській областях – по 3,
- у Київській та Рівненській областях – по 2,
- у Закарпатській та Чернігівській області – по 1.
Останній випадок кору зареєстрований днями в м. Києві. 13-річна нещеплена дитина зараз перебуває в міській дитячій лікарні під наглядом лікарів. Однокласники інфікованої дитини – 34 учні однієї з київських гімназій – здорові, симптомів захворювання не мають. За їхнім станом ведеться нагляд. Весь клас переведений на онлайн-навчання до кінця вересня.
Кір — одна із найзаразніших хвороб
Ускладнення кору – одна з поширених причин дитячої смертності в світі. Водночас кір – одне з найзаразніших захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей, які контактували з хворим на кір, захворіють. Кір небезпечний для всіх невакцинованих людей, проте нещеплені діти є найбільш вразливими до нього. До того ж через невакцинованих дітей вірус швидко поширюється і серед дорослих.
Період від інфікування до появи симптомів (інкубаційний період) становить 10–12 днів. Потім з’являються ознаки захворювання: висока температура, нежить, сухий кашель, діарея та блювання. Людина також може мати головний біль, збільшення лімфовузлів, запалення слизових оболонок очей (сльозотечу, світлобоязнь, гнійні виділення). На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип — спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом – по всьому тілі. Хвороба може тривати чотири тижні і довше.
Проте кір може мати і ще більш тяжкий перебіг. Серед його ускладнень – запалення легенів (пневмонія), вушна інфекція (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть.
Останній спалах був у 2017-2019 роках
Востаннє спалах кору був зафіксований в Україні у 2017-2019 роках. Тоді померла 41 людина (з яких 25 – діти). Але такі спалахи циклічні і повторюються приблизно раз на п’ять років, тож Україна – під ризиком нового спалаху. Причина – низький рівень охоплення щепленнями, адже для формування колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет до цієї хвороби.
Специфічного лікування кору немає, єдиним можливим способом захиститися є вакцинація. Для захисту від кору потрібні дві дози щеплення. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, перше щеплення дитині роблять у рік, а в 6 років проводять планову ревакцинацію. Вакцина надається державою безоплатно. Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини за графіком, треба якнайшвидше їх зробити.
Як захиститися
Для того, щоби діти, які з різних причин пропустили щеплення, могли надолужити їх, МОЗ ініціювало загальнонаціональну кампанію з вакцинації дітей проти кору. У її межах заплановано провести понад 260 тисяч щеплень. Станом на 16 вересня виконано уже понад 100 тисяч.
Отримати щеплення можна у сімейного лікаря або педіатра, у пунктах щеплень, дитячих точках UNICEF «Спільно». Також в Україні діють 312 мобільних бригад, які виїжджають для проведення щеплень до віддалених районів, організованих колективів та маломобільних осіб.
Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли, що вперше за 5 років в Тернопільській області на кір захворіли кілька дітей. Це було в березні цього року у Чортківській громаді.
Також ми повідомляли, що на Тернопільщині триває вакцинація дітей проти кору паротиту та краснухи.
Читайте також:
В Україні фіксують кір: що треба знати про хворобу і як вберегтись
Як дізнатись, чи дитина вакцинована від кору? Поради для батьків
Чи легко купити ліки вночі у Тернополі: ми дізналися, чи працюють цілодобові аптеки
Коли в Україні чекати спалаху грипу: прогноз Мінздоровʼя
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Робота в Італії