Попереджувальна акція відбулась не лише у Тернополі. Пікетували обласні адміністрації і в інших містах України. У Києві ж пройшла піша хода проти нового трудового законодавства.
- Ми категорично виступаємо проти тих способів здійснення трудової реформи, яку здійснює Кабінет Міністрів України, - розповідає голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний. – Ми виступаємо проти законопроєкту №2681, ініціатором якого є комітет ВР з питань праці, який очолює пані Третякова. У всіх обласних центрах країни представники профспілкових організацій вийшли до стін обласних адміністрацій.
Головна вимоги профспілок – недопустити розгляд законопроєкту.
- Проти цього законопроєкту виступають не лише профспілки, - каже Андрій Присяжний. – Він отримав негативні висновки з боку Міністерства юстиції та головного науково-експертного правління ВР. Самі вони проти законопроєкту, але пані Третякова його протягує.
Однак профспілки не виступають проти будь-яких змін до трудового кодексу, навпаки наголошують – реформа потрібна, однак новий законопроєкт має враховувати вимоги робітників, роботодавців та держави. Законопроєкт №2681 не обговорювався з представниками профспілок. Він, за словами протестувальників, обмежує права найманих робітників та профспілок, які їх захищають.
- Зараз права робітників хочуть обмежити і ускладнити можливість створювати профспілки, - пояснює Авндрій Присяжний. – Кодекс законів «Про працю» вказує, що якщо роботодавець порушує трудове законодавство або не виконує трудового договору – профспілкова організація має право вимагати його звільнення. У новому законі цю можливість хочуть забрати. Ми можемо контролювати питання оплати праці та соціального страхування робітників. Люди часто звертаються у профспілку з цими питаннями. У новому законопроєкті і це право хочуть забрати.
Окрім того, профспілки не зможуть перевіряти, чи є фінанси на виплату заробітної плати робітникам, якщо керівник повідомляє, що грошей немає. Також створити профспілку буде важче – пояснює Андрій Присяжний. Наразі для того щоб створити профспілку – потрібно щонайменше троє людей. Після змін до закону потрібно буде вже 10 людей.
Саме тому законопроєкт хочуть не допустити до розгляду, доки не знайдуть компроміс між трьома сторонами, які зацікавлені в змінах до трудового законодавства – робітник, роботодавець та держава.
Пікет біля Тернопільської ОДА тривав менше години. До людей вийшов голова обласної ради Віктор Овчарук. Йому передали звернення з вимогами профспілок. Звернення передадуть до вищого керівництва держави.
Однак якщо до людей не прислухаються – робітники підуть на більш жорсткі міри, однак змін до законодавства без діалогу не допустять. Коли саме розглядатимуть законопроєкт у Верховній Раді – наразі невідомо. Точної дати розгляду ще немає, однак це має статися вже найближчим часом.
Як пояснив Андрій Присяжний, біля ОДА зібралось всього 30 людей, оскільки такі були карантинні рекомендації. Однак проти змін до трудового законодавства виступає велика кількість людей.
Пікетувальники по всій країні, окрім недопущення розгляду законопроєкта, вимагають діалогу для розробки нового законопроєкту та відставки Галини Третякової. Журналісти «20 хвилин» продовжать стежити за ситуацією.
А як вважаєте ви, чи потрібні зміни до трудового законодавства та профспілки загалом?
Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер