Новий парк на «Алясці» має займати понад 10 гектарів: дізналися нові подробиці

Новий парк на «Алясці» має займати понад 10 гектарів: дізналися нові подробиці
  • На території дачних ділянок на «Алясці» міська рада вже кілька років обіцяє створити новий парк, а частину землі виділити для будівництва багатоповерхових будинків. 
  • Журналісти «20 хвилин» дізналися, коли можуть розпочати роботи та який вигляд має парк у проєкті нового генплану.
  • Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Земельна ділянка, яка була у користуванні садівничого товариств «Ювілейне», обмежена вулицями Тарнавського, Володимира Великого, Київської та Липницького. Її дачникам надали у користування ще за радянських часів, коли цей мікрорайон не був забудований. 

У жовтні 2018 році тернополяни зареєстрували петицію, щоб на місці дач облаштувати паркову зону. Вона набрала необхідну кількість підписів та її підтримали у міській раді.

Тоді виконавчий комітет  дозволив управлінню містобудування, архітектури та кадастру замовити виготовлення детального плану території. Також у проєкті рішень виконавчого комітету йшлося про те, щоб замовити управлінню ЖКГ виготовлення проєктно-кошторисної документації парку за адресою вул. Київська-вул. Тарнавського. 

Відео дня

Як мав виглядати парк

У 2019 році міська рада оголосила всеукраїнський конкурс на кращий ескіз проєкту та проєктну пропозицію нового парку, площею 10,5 га. За результатом журі обрало найкращий зразок. Переможцем став архітектор Сергій Гора.

Як повідомили журналістам «20 хвилин» у відповідь на інформаційний запит – наразі документацію для облаштування парку не розробляють.

– Ескіз парку архітектора Сергія Гори після закінчення конкурсу повернено автору (до відома – ескізний проєкт було розміщено на сайті міської ради для ознайомлення громадськості). Договір на розроблення робочої проєктно– кошторисної документації для облаштування парку між Тернопільською міською радою та переможцем конкурсу не укладався, – повідомили у відповіді на запит. 

Ось так виглядав ескіз проєкту. Понад 65% території нового міського парку мали становити зелені насадження, – запевнили у міськраді. Одночасно проєктом передбачені ландшафтно–рекреаційні, дитячі, спортивно-ігрові зони. Містобудівним акцентом парку стане виставковий павільйон сучасного мистецтва і науки, у якому пропонували експонувати твори сучасних митців, проводити мистецькі та науково-громадські заходи. Дах будівлі мали виконати зі встановленням сонячних батарей, енергія яких буде використовуватись для потреб парку.

Рішення про парк скасував суд

У травні поточного року ми зверталися до міської ради з інформаційним запитом, щодо будівництва нового парку на «Алясці». Як нам повідомили, рішення Тернопільської міської ради від 21.08.2020 No7/54/220, у якому було надано дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної для будівництва будинків та парку, скасував Господарський суд Тернопільської області 14 січня 2021 року. У міськраді вирішили не відповіли на питання, чи планують починати будівництво, хто фінансуватиме створення парку, чи отримає міський бюджет надходження, завдяки новим будинкам, пояснюючи це тим, що рішення міської ради скасував суд і підстав надавати відповіді на питання немає. 

Нагадаємо, що судові тяганини навколо землі тривали не один рік. Дачники оскаржували рішення міської ради та вимагали справедливої компенсації. Тоді їм, як альтернативу, пропонували земельні ділянки біля села Малашівці. Однак на такий обмін люди не погодилися. Вони вимагали або грошової компенсації, або рівноцінний обмін земельних ділянок. 

Під час засідань люди влаштовували мирні мітинги. Не обходилось і без словесних перепалок з прихильниками будівництва парку, які теж збиралися біля суду. 

Однак у листопаді 2021 року, незадовго до початку повномасштабного російського вторгнення, незважаючи на скасоване судом рішення міської ради, на території садівничого товариства почали вирізати дерева та чагарники. 

Речниця міської ради Мар’яна Зварич тоді підтвердила, що на даній ділянці ведуть роботи по облаштуванню нової відпочинкової зони. 

За словами дачників, після виграного суду з ними вреші вирішили домовитися та виплатити грошові компенсації. Як розповіли користувачі ділянок, мова йшла про 15 тис. доларів кожному дачнику від майбутнього забудовника. Однак його ім'я у міськраді не називають. На такі умови люди погодились, тому залишили свої ділянки. Дехто самостійно розбирав будиночки та спиляв дерева, а хтось просто покинув ділянки. Більше про це читайте за посиланням:

Землю таки забрали! Що буде замість дач на Тарнавського – парк чи багатоповерхівки

У генплані парк передбачено

Наразі у чинній містобудівній документації, яка діє з 2017 року, ділянка де мав бути парк, займає менше, ніж місце для забудови. Вони позначені помаранчевим кольором та визначені як зона багатоквартирної житлової забудови. Паркову зону, позначено зеленим кольором. Багатоповерхівки мали б оточити зелену зону з трьох сторін. Більша частина ділянки відведена для забудови і лише 2,5 Га – для зеленої зони, а не 10, як було у проєкті ескізу Сергія Гори.

Однак наразі тривають зміни до генерального плану та плану зонування Тернополя. Нові проєкти документації у міській раді не публікують, посилаючись на воєнний стан. Фотографувати новий генплан чи пан зонування забороняли, хоча заборона Обласної військової адміністрації стосувалась лише розміщення містобудівної документації на сайтах органів влади. З ними можна було ознайомитися, прийшовши до управління містобудування, архітектури та кадастру, що і зробили журналісти нашого видання. Наразі ця документація недоступна для ознайомлення, оскільки вона на доопрацюванні. Також відбулись громадські слухання змін 10 березня 2023 року. Ми були присутні.

Отож, журналісти «RIA плюс» ознайомилися з проєктом майбутнього парку. Ділянка, де планують його облаштувати, уже на новому генплані виглядає інакше, ніж у чинному. Зона парку стала більша. Візуально вона схожа на ескіз проєкту, який представили у міській раді у 2019 році. Можна побачити алеї та зони парку. Тож хоч рішення міської ради скасував суд, будівництво парку все ж передбачено у новому генплані.  

– У проєкті змін до генерального плану та зони зонування ми запропонували 20 об’єктів нового зеленого будівництва загальноміського значення. Сюди входить територія нового парку в районі вулиці Тарнавського біля мікрорайону №14. Територія парку становитиме понад 10 га. У попередній містобудівній документації (чинній з 2017 року) територія парку мала б зайняти приблизно 2,5 га, – доповіла під час громадських слухань щодо змін містобудівної 10 березня представниця Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Дніпромісто», головний архітектор проєкту Тамара Шидловська.   

Зона житлової забудови буде лише з боку вулиці Липницького (позначено помаранчевим). Вздовж вулиці Тарнавського планують розмістити зону торгівлі. Однак наразі нову містобудівну документацію ще не затвердили. Як повідомили у відповіді на наш інформаційний запит, її направили на доопрацювання розробнику проєкту – «Дніпромісту».

Як зараз виглядають дачі

На початку червня ми побували на території дачних ділянок. Як ми помітили, наразі підготовчих робіт там не проводять. Більшість дерев зрізали.

Дачники звільнили земельні ділянки. Вони обростають травою. Територія занедбана.

Більшість будиночків зруйновані. Дехто розібрав цегляні стіни. Ми побачили чимало згарищ. Від деяких дерев’яних будинків майже нічого не лишилося. На ділянках сміття, старі меблі, ганчірки.

За попередньою інформацією, яка стала нам відома, забудовником мала виступати компанія «КреаторБуд». Як повідомили журналісту «20 хвилин» 20 червня, наразі вони ніяких переговорів з міською радою не ведуть.

Ми також звернулися до Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Дніпромісто», однак там надавати коментарі щодо доопрацювання містобудівної документації відмовилися та порадили звернутися до міської ради Тернополя з інформаційним запитом. 

Журналісти «20 хвилин» продовжать стежити за ситуацією. Більше – згодом.

А як вважаєте ви – чи потрібно створювати новий парк на «Алясці»? Пишіть у коментарях! 

Читайте також:

Тернопільські дачники виграли на ще одному судовому засіданні. Чи буде парк на «Алясці»?

Чи буде парк та житловий комплекс замість дач на «Алясці»: що нового у судовій тяганині

Бути чи не бути новому парку на Алясці? Що відомо про спірну ділянку дачників. Аналізуємо 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (37)
  • Роман Чопур

    Ага, наліплять гівняних халуп, які з часом вицвітуть і облущаться..  Тай буде такий парк.
  • Igor Predko

    Нащо стільки тих парків? Побільше, пощільніше і повище треба будувати багатоповерхівки і щоб без парковок)
  • Читач46

    Хто збрехав раз- збреше енний раз. По- моєму сподівання побачити там парк. марні. Приспали пильність місцян, тяґгнуть час а тим часом хто зна ще стільки раз змінять генплан захований від громади. ЧОМУ? Коли все чесно то й ніхто не ховається. Це моя суб*єктивна думка і я переконана, що на Алясці не бачити жителям парку як свої вуха, бо обіцяв пан кожух- тепле його слово.
  • Віка Віка

    Лисий аферист хоче забудувати усе що можна. Який парк? Хто віре ще тому Надалу?! Подивіться через дорогу де також був такий пляц. Усе забудували! Жодного дерева! А тут може залишать частину через рік два ще забудують і так будуть кожних кілька років забуловувати

keyboard_arrow_up