- Ми лікуємо безпритульних тварин, стараємось довести до такого стану, щоб люди хотіли їх забрати додому, - каже засновниця благодійної організації “Вірні Друзі” Алла Ляпандра. - Допомогти ми можемо небагатьом собакам, бо в Тернополі немає притулку. Так, є стерилізаційний центр в Дичкові, але він не може повністю вирішити проблему безпритульних тварин.
Читайте також: Вбивцю собак у Тернополі досі не знайшли. Волонтери хвилюються, що небезпечна людина ходить поміж нас
Пані Алла разом з чоловіком, який є директором благодійної організації, вважають, що проблема з безпритульними тваринами у нашому місті з кожним днем все більше загострюється. Тому вони вирішили самостійно зібрати кошти на створення притулку для тварин європейського рівня.
- Це має бути такий притулок, де б тварини не могли перезаражатись, щоб там були витримані усі санітарні норми. Щоб можна було утримувати тварин, довести до такого стану, що людина прийшла і захотіла забрати котика чи собаку, - каже пані Алла. - На створення такого притулку не потрібна космічна сума, якщо говорити в масштабах підприємців чи міського бюджету. Звісно, що для кишені однієї людини це велика сума.
Як каже волонтерка, вони уже звертались в міську раду за допомогою та навіть двічі подавали свій проект на "Громадський бюджет", проте проект не виграв, а від влади підтримки не було.
- Зараз ми збираємо кошти завдяки небайдужим людям, тому сума накопичується дуже повільно, - каже пані Алла. - Поки що усі наші звернення до меценатів не були успішними. Тому ми проводимо різні акції. Але я сподіваюсь, що ми досягнемо нашої мети і в нашому місті буде притулок.
Щодо необхідної суми для притулку, то волонтери жартома кажуть, що це вартість пам'ятника вчителю, який збираються встановити у Тернополі. Згідно з проектом, який подали на "Громадський бюджет", на його реалізацію потрібно трохи менше мільйона - 999 800 грн.
- Притулок не вирішив б проблему з безпритульними тваринами на сто відсотків, бо це нереально, - додає пані Алла. - Але це було б максимальне вирішення проблеми. Ми б могли виходити тварину, соціалізувати. В нас є кінолог, який погодився працювати на волонтерських засадах. І знову ж таки, якщо є тварини, показники яких несумісні з життям, то в європейських притулках передбачена евтаназія і, якщо тварина дійсно в поганому стані, то це допускається. Евтаназія, а не розстріл тварин.
Проте і притулок не є панацеєю, як каже Костянтин Ляпандра. Поки люди самі не змінять ставлення до тварин, то проблема не зникне.
- У людей ще таке совкове ставлення: сьогодні є одна собака, викинули, а завтра буде інша, - каже чоловік. - Попісяв в тапки - викинули. Це має бути законопроект на державному рівні, або на місцях вирішувати це питання. Наприклад, у Львові прийняли рішення про обов'язкове чіпування та реєстрацію домашніх тварин.
До слова, волонтери працюють над тим, щоб подібне рішення прийняли і в Тернополі.
Довідка
З питань збору коштів на притулок для тварин звертайтесь до волонтера Алли Ляпандри - 068-445-24-46.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер