Всеукраїнська мережа людей, які живуть із ВІЛ та СНІДом, видала буклет, в якому є відповіді на найпоширеніші запитання
— Як дізнатися, чи є у тебе ВІЛ?
— З’ясувати це можна, здавши кров на аналіз. Аналізи можна робити лише у державних установах чи
Всеукраїнська мережа людей, які живуть із ВІЛ та СНІДом, видала буклет, в якому є відповіді на найпоширеніші запитання
— Як дізнатися, чи є у тебе ВІЛ?
— З’ясувати це можна, здавши кров на аналіз. Аналізи можна робити лише у державних установах чи приватних клініках, які мають дозвіл на їх проведення. Тільки там ви можете отримати офіційний документ про наявність чи відсутність у вас ВІЛ (згідно із статтею 7 Закону України “Про попередження захворювання на СНІД і соціальний захист населення”).
Аналізи на ВІЛ для громадян України, іноземців і осіб без громадянства, які постійно проживають на території України, тих, хто отримав статус біженців, проводяться безкоштовно (та ж ст.7). Якщо лікар вимагає від вас гроші за аналіз, то ви можете звернутися у правоохоронні органи зі скаргою.
За бажанням, кров на аналіз можна здати анонімно (ст.8 цього ж закону). Це означає, що ніхто під час тестування на ВІЛ не має права вимагати від вас документів, прізвища і адреси.
— У яких випадках аналіз на ВІЛ є обов’язковим?
Від вас за жодних обставин не можуть вимагати зробити аналіз на ВІЛ, за винятком випадків, коли ви є донором і бажаєте здати кров чи органи. Медичне обстеження з метою виявлення ВІЛ проводиться добровільно (згідно із ст.7).
Медичний огляд на ВІЛ вагітних жінок за їхньої згоди проводиться під час перебування на обліку. У випадку, коли дані про медичний огляд відсутні або дитина народжена ВІЛ-інфікованою жінкою, обов’язковому обстеженню на наявність антитіл до ВІЛ підлягає пуповинна кров дитини (ст.12 Правил проведення медичного огляду з метою виявлення ВІЛ-інфекції, обліку ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД та медичного нагляду за ними).
— Чи всім можуть повідомити про результати аналізу на ВІЛ?
Інформація про те, є у вас ВІЛ чи ні, є лікарською таємницею. Тобто про це можете знати лише ви і той, хто повідомив вам результат аналізу, а також медичні працівники, яким знання вашого ВІЛ-статусу необхідне для надання ефективної медичної допомоги. Крім того, таку інформацію можуть повідомити батькам або тим, хто їх заміняє, якщо ВІЛ-інфікованому менше 18-ти років. Також інформацію обов’язково повідомляють на запит органів дізнання, суду, прокуратури у зв’язку із проведенням слідства або судовим засіданням. Таку інформацію можуть надати, якщо це необхідно, для обстеження і лікування, якщо при цьому пацієнт через свій стан не може висловити власну волю (згідно із ст.40 “Основи законодавства України про охорону здоров’я” і ст.8 Закону).
У всіх інших випадках розголошення медичними працівниками або іншими посадовими особами відомостей про ВІЛ-інфіковану людину або захворювання на СНІД тягне за собою кримінальну відповідальність (згідно із ст.108-4 УК України).
Де можна здати аналіз
на ВІЛ у Тернополі?
У Тернополі є п’ять “Кабінетів довіри”:
1. Міська поліклініка №1: вулиця Князя Острозького,6 (тел: 25-36-47);
2. Міська поліклініка №2: вулиця Купчинського,14 (тел: 26-19-62);
3. Міська поліклініка №3: вулиця Волинська,40 (тел: 33-79-48);
4. Обласний комунальний наркологічний диспансер: вулиця Тролейбусна,13 (тел: 33-30-08; 33-50-38);
5. Обласний шкіро-венерологічний диспансер: вулиця Князя Острозького,39 (22-08-43; 25-28-37).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Виправте будь ласка
Виправте будь ласка