Реставрація монастиря біля Катедри. Що вже зробили: перевірили журналісти «20 хвилин»

- У Тернополі реставрують колишній монастир домініканців, який примикає до Катедри. Заміна вікон, ремонт даху, облаштування фасаду — лише частина робіт, що запланували зробити за проєктом.
- Активісти мітингували, а Мінкулькут погодив всі роботи. Тож, на якому етапі реставрація?
Уперше відкрито про ремонтні роботи заговорили наприкінці червня 2023 року. Біля стін монастиря домініканців, що на вулиці Сагайдачного, з’явився паспорт об’єкта. Там вказали, що будівлю запланували відреставрувати і перетворити на релігійно-освітній центр.

Ідея релігійної організації «Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія УГКЦ» не сподобалася частині тернополян. Тож від шостого липня тут тривали акції протесту, зібрання під гаслом «Третій поверх зайвий для Катедри». Містян не влаштовувало, що перед початком реставрації ініціатори проєкту не провели громадських слухань та самовільно вирішили змінити композицію будівлі, добудувавши мансарди.
Більше читайте тут: Третій поверх зайвий для Катедри: тернополяни, які виступають проти добудови монастиря, готові йти до суду
Маємо всі дозволи
Під час тогорічних акцій та обговорень деякі активісти, дотичні до галузі архітектури, переконували, що забудовники порушили законодавство. Вони наголошували, що реставрація зіпсує основну концепцію будівлі.
— Хочу закцентувати на тому, що це остання пам’ятка в Тернополі, яка ще не зазнала спотворення. Бо і Надставна церква, Церква Різдва Христового, замок вже змінені. То з’являлися золоті куполи, то нові забудови на території. Я підозрюю, що після забудови будівля втратить свої пропорції. Можливо збільшать стіни, а італійський дворик, що є всередині монастиря, буде загублений, втрачений, — каже кандидат історичних наук Володимир Окаринський.
Як раніше для «20 хвилин» повідомляв єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський, владика Теодор Мартинюк, монастир домініканців церква у 1989 році отримала у такому стані, що він потребував відновлення. Опісля, додав отець, будівля стане перлиною у центрі Тернополя і окрасою серед архітектурних пам’яток, яких є небагато.
– Потребують ремонту покрівля даху, самі дахові конструкції, зливова каналізація. Реставрація такої пам’ятки архітектури вимагає багато праці і залучення спеціалістів. Маємо надію, що комплекс буде належним чином виведений як з аварійного стану, так і доведений до свого функціонального призначення, – наголосив Теодор Мартинюк.
Зазначимо, ідея про реставрацію про проєкт виникли не за кілька днів. Про ймовірні будівельні роботи говорили ще з 2016 року. Також листом від 5 квітня 2016 року в Мінкульті погодили паспорт опорядження фасадів (зовнішнього оформлення – прим. авт.) пам’ятки у складі проектної документації «Поточні ремонтні реставраційні роботи на фасадах та покрівлі Домініканського костелу – пам’ятки архітектури 1749-1779 рр.».
Листом від 5 серпня 2021 року в Міністерстві затвердили науково-проектну документацію реставрації та пристосування колишнього монастиря домініканців під релігійно-освітній центр з громадськими приміщеннями загального користування.
У 2021 році мали всі дозвільні документи на проведення реставрації. Проте через повномасштабне вторгнення процес довелося відтермінувати. Будівля монастиря далі руйнувалась, тому архиєпархія подала у Мінкульт документи для другого етапу затвердження проєкту. Ще замовники надіслали запит у Державну архітектурно-будівельну інспекцію. Обидві відповіді були позитивні, тому реставрація стартувала наприкінці червня 2023-го.
Які роботи проводять
Від проведення акцій та бурхливих обговорень минув понад рік. Активісти заспокоїлися, а будівельники взялися до роботи. Відповідно до паспорта об'єкта, генеральний підрядник – приватне підприємство «Креатор-Буд», проєктувальник – ФОП Вербовецького. Площа забудови — 1137,8 кв.м, натомість будівельний об’єм – 17 450 кв.м. Почати будівництво запланували в другому кварталі 2023 року, а ось закінчити мали в четвертому кварталі 2023 році.
Виділений термін на будівництво за паспортом об’єкта закінчився, але тернополяни і досі не бачать мансардного даху та оновленого фасаду, залишається на місці і будівельна техніка. Чи зробили хоча б щось вже, чи знову відтермінували на невизначений термін? Аби дізнатися, 23 вересня журналісти «20 хвилин» прийшли до приміщення колишнього монастиря домініканців.
По периметру будівлі залишається огорожа – металевий паркан. Також навколо фасаду, зі сторони вулиці Сагайдачного, встановили риштування та завісили спеціальною сіткою.
На місці працює бригада робітників, великогабаритна техніка, є бетонні блоки та незмінний паспорт об’єкта. Під час нашого візиту будівельники проводили ремонтні роботи на даху. Працівники повідомили, що активні ремонтні роботи тривають з весни поточного року.
– Нам передали приміщення у занедбаному стані. Тут були проблеми з дахом, під час дощів чи снігопадів вся вода потрапляла всередину. Опалення у приміщенні не працювало, тому і такі наслідки. Як всередині, так і зовні треба провести чимало робіт, аби привести приміщення до ладу. На це треба кошти, матеріали. Те, що написали на паспорті об’єкта про завершення до кінця 2023 року, то я скажу, що ми і до кінця 2024 не встигнемо, — каже бригадир.
Команда будівельників підсилила основу для даху, зробила монолітний пояс по внутрішніх стінах, очистила внутрішні стіни від старого облицювання, оновила підлогу та повідкривали старі каміни, розповідає «20 хвилин» бригадир.
– Наразі треба повністю зняти фасадний карниз і залити ще один монолітний пояс, на якому стоятиме дах. Одне з приміщень треба підготувати під котельню, щоб у приміщенні було тепло. Також замінимо вікна, бо наявні не підлягають відновленню. Вони будуть виключно дерев’яними, ніяких металопластикових. Фасад зробимо світлий, щоб в один тон до храму. Але питання з вікнами та фасадом вирішуватимемо вже з весни 2025 року, — додав бригадир.
Ймовірно реставрація потребує чималих фінансових витрат, та чи допомагає держава, місто?
— Щодо реставрації та пристосування приміщення колишнього Домініканського монастиря, то Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія УГКЦ має усі необхідні погодження для подібного роду робіт. Роботи проводять згідно з можливостями Архиєпархії, їх не фінансують з державного чи місцевих бюджетів, — повідомив «20 хвилин» архиєпископ та митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій Семенюк.
Проте чіткої суми, яку планують витратити на реставрацію, в Архиєпархії не назвали. Не говорять і про закінчення реставраційних робіт, адже все залежить від наявності коштів та погодних умов.
Натомість активісти, які були незадоволені проєктом, повідомили «20 хвилин», що говорити про недотримання проєкту чи якісь порушення зарано. Вони стежать за перебігом реставрації, чекають завершення зовнішніх робіт і відкриття.
Читайте також:
Боротьба за монастир на паузі? «20 хвилин» дізналися, що з будівництвом біля Катедри
Обіцяли, але не відкрили садок на Микулинецькій. Як на ходу поміняли підрядника на одну і ту ж особу
Приватна особа не повинна обмежувати вхід на Дальній пляж. Чому не реагує влада?
Чи потрібно реставрувати монастир на території Катедри? Зібрали всі думки
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
ОксанаЦе не реставрація, а надбудова третього поверху