Посол Ізраїлю в Україні став заручником "радянської історіографії", вважає мер Тернополя.
Нагадаємо, 9 березня посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон засудив рішення міської ради назвати Тернопільський міський стадіон на честь головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича.
"Ми рішуче засуджуємо рішення Тернопільської міської ради присвоїти міському стадіону ім'я Романа Шухевича і вимагаємо негайного скасування цього рішення", про це заявив посол, повідомляє Українська правда.
Вчора ввечері міський голова Тернополя Сергій Надал опублікував у себе на сторінці у соцмережі відповідь на заяву посла.
«Свобода народам! Свобода людині!» — це ключове гасло боротьби українських повстанців. Українська Повстанська Армія та її головнокомандувач Роман Шухевич воювали не лише за свободу українського народу, а й за свободу інших поневолених та пригноблених народів нацистським та комуністичним режимами. І євреї тих часів це добре розуміли. Тому приєднувалися до УПА, допомагали та підтримували повстанців, — йдеться у відповіді міського голови Тернополя Сергія Надала, яку він опублікував на своїй сторінці у facebook.
Прочитав пост Надзвичайного та Повноважного посла Держави Ізраїль в Україні пана Джоеля Ліона щодо рішення Тернопільської міської ради, яким ми присвоїли нашому центральному стадіону ім'я Романа Шухевича. Хочу повідомити пану послу та іншим людям, котрі стали заручниками «радянської історіографії», конкретні факти, які документально зафіксовані.
В Українській Повстанській Армії воювали представники різних народів. Історії відомі факти, коли євреї були серед лідерів українських повстанців. Згадаймо:
- Лейбу-Іцика Добровського, відданого працівника політичного відділу УПА.
- Лазаря та Мойсея Орєхови-Штейнів, які були українськими повстанцями і входили до почоту відомого курінного «Кори».
- Вчені дискутують про єврейське походження одного з лідерів ОУН Лева Ребета. Але незважаючи на його походження, саме він був ідеологом мирного співіснування націй.
А тепер щодо самого Романа Шухевича.
Роман Шухевич, використовуючи свої можливості, допоміг з виготовленням для дівчинки нових документів на ім'я українки Ірини Василівни Рижко.
Після арешту дружини Романа Наталії Шухевич в 1943 році Гестапо Роману Шухевичу вдалося переправити дівчинку в сирітський притулок при жіночому греко-католицькому монастирі Василіанок в Пилипові, поблизу містечка Куликів, що за 30 кілометрів від Львова, де Ірина і перебувала до кінця війни, переживши німецьку окупацію і Голокост.
Загалом за даними Гестапо, представники ОУН і УПА неодноразово допомагали переховуватися євреям і виготовляли для них документи. Тобто, була налагоджена працююча система українських повстанців з порятунку євреїв. Тому десятки українських націоналістів стали «Праведниками світу». Це також підтверджують радянські документи і навіть документи держави Ізраїль.
Радянську пропаганду взяла на озброєння сучасна Росія. Відкриті архіви КДБ УРСР переконають пана посла в моїй правоті. Він, як і багато інших, відкриє для себе чимало нового про діяльність Романа Шухевича та Української Повстанської Армії – Армії Воюючої України.
Ми можемо дискутувати, але рішення міської ради Тернополя про присвоєння міському стадіону імені Романа Шухевича не буде скасовано. Кожна країна шанує своїх героїв. Без цього нація не має майбутнього.
В історії кожної нації є особистості, без яких вони ніколи не постали б незалежними. Таким був Джордж Вашингтон для США. Таким був один з національних героїв євреїв, сьомий прем’єр-міністр Ізраїлю, лауреат Нобелівської премії миру, Менахем Бегін. Що поєднує цих людей з Романом Шухевичем? Усі вони свого часу були ворогами для метрополій, коли боролися за право своїх народів за Незалежність. Без Бегіна не було б держави Ізраїль, а без Шухевича не було б незалежної України, — йдеться у відповіді Сергія Надала.
Міністерство закордонних справ (МЗС) України відреагувало на вимогу посла Ізраїлю скасувати рішення Тернопільської міської ради про присвоєння міському стадіону імені Романа Шухевича. Позицію МЗС озвучив його речник Олег Ніколенко, повідомляє zaxid.net
«Збереження національної пам'яті українського народу залишається одним з пріоритетів державної політики України. Дискусії у цій сфері мають проходити на рівні істориків. Натомість дипломатам варто працювати над зміцненням відносин дружби і взаємної поваги між народами, а не навпаки», – заявив речник МЗС України.
Довідка
Тернопільський стадіон побудували в 1909 році. У 2012 році його реконструювали. Він може вмістити 15150 глядачів. Домашні матчі на ньому проводить місцевий футбольний клуб «Нива».
5 березня 2021 року Тернопільська міська рада назвала стадіон іменем Романа Шухевича – українського політичного і державного діяча, військового, члена Галицького крайового проводу ОУН, головнокомандувача Української повстанської армії (УПА). Рішення про назву стадіону на честь Шухевича тернопільські депутати ухвалили у 71-шу річницю його смерті.
Читайте також Посол Ізраїлю проти, щоб стадіон у Тернополі назвали на честь Шухевича. А що ви думаєте про це? (ОПИТУВАННЯ)
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 40 від 4 жовтня 2023
Читати номер
Victor Tkachuk
Штокалюк Дмитро
Stefan Tsiunyk
Trambon UA