Свій винахід Оксана нещодавно презентувала на виставці “Топ-10 винаходів для бійців АТО” у Малій Академії Наук у Києві. Зараз юна винахідниця шукає спонсорів для проведення експерименту зі снаряд-ракетою. Адже потрібні кошти на її виготовлення та на придбання літака-безпілотника.
Над своїм винаходом Оксана Мурдза працювала рік. Радіус дії цієї ракети - до 200 метрів. Вона знешкодить безпілотник, навіть якщо спрацює неподалік. А тими ракетами, що користуються нині, треба влучити точно в ціль.
- Ракети з системою самонаведення дуже дорогі – їх ціна близько 50 тис євро, - каже Оксана. - Моя робота набагато дешевша – 3 тис доларів. Вона коштує, як простий снаряд, а гарантія, що влучить - майже 100%.
Дія ракети проста, продовжує співрозмовниця.
- Снаряд-ракетою може керувати кожен, хто вміє тримати в руках зброю, - каже вона. - Запускається ракета з маршового ракетного двигуна. Вона створює радіо-магнітний імпульс в радіусі 100-200 метрів, тому необов’язково влучати в ціль аби знищити безпілотник. Окрім того, ракета складається з магнітної системи, яка під час вибуху додає уламкове ураження.
Оксана зауважує, що ідея створити таку ракету у неї з'явилася тоді, коли почула від батьків, що у боях під Ілловайськом загинув їхній близький друг. Ворог провів розвідку саме безпілотниками, які знайшли наших бійців. Якби ці безпілотники вчасно знешкодити, можна було б врятувати не одне життя.
У майбутньому Оксана хоче займатися комп’ютерною інженерією. Втім додає, що інтересів має дуже багато, тому вибір зробити дуже важко. Окрім технічних дисциплін, дівчина-винахідник має й інші захоплення. Зокрема, вона закінчила художню школу, школу танців, любить співати.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер
Зареєструвати та поповнити в Україні PayPal рахунок - без проблем, вивести - купа заморочок
Збір підписів по петиції щодо легалізації PayPal в Україні.
http://goo.gl/oJwttB
Уф. Не хочеться, але все ж...
Що то таке - снаряд-ракета? Мався на увазі реактивний снаряд (звичайна ракета з боєголовкою) чи активно-реактивний снаряд (снаряд, що після пострілу з гармати дорозганяється внутрішнім двигуном)?
З опису виходить, що дівчинка вигадала трохи модифікований ПТУРС.
Також зовсім незрозуміло, як дівчинка в 16 років розрахувала й втиснула у маленький снаряд ЕМІ-бомбу. (щоб уявити об"єм роботи, прочитайте це: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B9_%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C)
Загалом:
Дівчинка неймовірний молодець. Побільше б таких.
Однак:
- Керовані реактивні снаряди - не новинка, а давно пройдена практика
- Керовані активно-реактивні снаряди - не новинка, а складна надвисокотехнологічна мрія
- ЕМІ-бомба - не новинка, а саме у цьому випадку -- просто фантазія
- Пошкодження ЛА осколками БЧ - взагалі не новинка. Так працюють усі снаряди ППО.
Якщо дівчинка придумала сам концепт, то назвати це винаходом нового боєприпасу якось не личить. Схожі речі більш-менш обізнані діти можуть продукувати тоннами. Тільки от реалізувати їх неможливо. Просто ідея, яку кльово було б зробити. Так само, як вічний двигун чи армія винищувачів-безпілотників з штучним інтелектом.
Якщо ж дівчинка продумала всю конструкцію, працездатність якої підтвердилась, то очікуємо, що найближчим часом їй дадуть нобеля за досягнення у фізиці і ще купу плюшок за новаторства у інженерній справі. Що нереально настільки ж, як і виготовлення такого снаряду.
Якби ви читали не по діагоналі, то б помітили, що "дівчину, та ще й дитину" я не критикував.