Тернополяни допомагали рятувальникам евакуювати обморожених і загиблих туристів з гори Піп Іван

Тернополяни допомагали рятувальникам евакуювати обморожених і загиблих туристів з гори Піп Іван
Фото: Володимир Горон

Досвідчені тернопільські туристи та гіди Володимир Горон, Олександр Рибаков і Сергій Сапіга брали участь у евакуації обморожених і загиблих туристів з гори Піп Іван  у Карпатах 23-24 лютого.

Нагадаємо, на горі Піп Іван загинули двоє туристів. Вони всього кількасот метрів  не дійшли до рятувального посту. Ще кілька потрапили до лікарні із сильними обмороженнями.

22 лютого о 20:30 до рятувального посту прийшли 4 туристів та повідомили, що їхній групі з восьми чоловік, котра рухалась в напрямку  гори Піп Іван Чорногірський, необхідна термінова допомога. Як з’ясувалося, група попередньо не зареєструвалася в жодному із пошуково-рятувальних відділень та знехтувала застереженнями про ускладнення погодних умов, повідомляє прес-служба управління ДСНС в Івано-Франківській області.

Усіх туристів, і живих, і покійних підняли на вершину - в рятувальний пост, де вони заночували. Наступного дня погода погіршилася. Температура впала до -22, була нульова видимість. Але рятувальники вирішили доправити до лікарні двох туристів, що найбільш постраждали. Їх транспортували на спеціальних ношах до підніжжя гори і забрали до лікарні у стані середньої важкості. У них серйозні обмороження. Рятувальна операція стосовно інших чотирьох туристів, які провели вже другу ніч на горі Піп Іван, розпочалася 24 лютого зранку. В обід усі спустилися з гори. Туристи були у важкому моральному та психологічному стані, їх передали медикам. З обмороженнями рук та обличчя до лікарні звернулися троє рятувальників.

Відео дня

Серед загиблих - 60-річний Павло Вінтоняк - досвідчений турист, керівник станції юних техніків у Коломиї. А також 24-річний Роман Беркещук - один з найкращих його вихованців.

Тернополяни, які брали участь у евакуації потерпілих, - досвідчені туристи та гіди. Вони водять в гори туристів і добровільно допомагають рятувальникам у їхній службі в горах. 23-24 лютого не залишилися осторонь біди.

- 23 лютого знесли двох туристів з важкими обмороженнями, - каже Володимир Горон. -   24 лютого звели туристів з легшими обмороженнями і знесли два тіла.

Що ж сталося та з якими труднощами зіштовхнулися туристи на горі Піп Іван, знають лише вони самі, каже пан Горон. Проте він назвав декілька помилок, які на його думку, могли стати причиною трагедії в горах:

1. Погода

Основна причина, яка від людей не залежить - це різке погіршення погодніх умов. В прогнозах це не завжди відображено, не завжди вони точні.

2. Нічний підйом у гори

Туристи пізно були в горах - близько 20.00. Хоча з іншого боку там  маркована стежка і можна вночі йти, але все ж вже було темно і це ускладнило похід.   

3. Легкий одяг, поспіх

- Керівник групи, старший чоловік, був просто в кофті, - каже Володимир Горон. - Думаю, вони йшли легко одягнуті, бо спершу була нормальна погода. Потім різко похолодало і вони почали швидко рухатись, не одягнули теплі речі. Тобто вони були дуже добре екіпіровані, - у них було спорядження і одяг, але все у наплічниках. Для економії часу вони вирішили не зупинятися, щоб це все витягнути.

4. Втома і виснаження

Зважаючи на те, що було пізно, туристи трохи поспішали і можливо, робили замало привалів,  не вживали достатньо води, їжі, припускає пан Горон. У них могло бути енергетичне виснаження, впав рівень цукру у крові, -  і все це наклалося з переохолодженням, потребою пришвидшити рух, а вони вже не мали сил, щоб це зробити. І відповідно для когось це стало фатальним…

- Якби туристи йшли на вершину, то за таких погодніх умов припинили б сходження і вернулися б назад, - каже Володимир Горон. - А тут вони знали, що на горі Піп Іван є обсерваторія, і дуже хотіли дотягнути  до того місця, знехтувавши можливістю добре одягнутися, взяти ліхтарики. Вирішили, як то кажуть, добігти. І це зіграло з ними злий жарт. Не всі встигли добратися, і в результаті двоє замерзли. Це все сталося за 300 метрів до обсерваторії, вже майже на рівній ділянці, тому там не були особливої потреби чекати один на одного. Я думаю, між ними не було особливої комунікації, вони просто рухалися вперед у суворих погодніх умовах. І ті, що були сильніші, дійшли, а хто був більш виснажений - ні. Можливо, молодший допомагав старшому і затримався…

Туристам, які збираються у зимовий похід в гори, Володимир Горон радить уникати помилок, які він назвав вище. 

До слова, ще один досвідчений тернопільський турист Роман Задорожний в обід 22 лютого, напередодні трагедії у горах, попереджав усіх мандрівників про погіршення погоди. Про це він написав у соцмережі "Фейсбук":

"Погода в Карпатах 22-24.02. Зверніть увагу всіх, хто планує мандрівки цих вихідних - різко погіршується погода і відео з Попа Івана це підтверджує. В принципі, в прогнозах це було, тому нічого дивного немає, але рекомендації зайвими не будуть:

▶️ критично оцінюйте власні сили та готовність групи
▶️ правильно обирайте одяг та спорядження
▶️ не ризикуйте без причин

Крутий турист - живий турист і з цим ніхто не сперечається.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
17:45 «На щиті» повертаються Герої з Тернопільщини Олександр Товарніцький та Богдан Смоляк 17:31 На Петриківському кільці масштабна ДТП. Рух ускладнений (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) 17:01 Дітей з Копичинців, які отруїлися грибами, повертають матері 16:20 Студентки тернопільського училища отримали спеціальну премію «Skill star» Від читача 11:55 ❓За які допоміжні засоби надається компенсація для облаштування робочого місця особи з інвалідністю? 15:15 У Тернополі 11 липня ремонтують дороги і двори — де виникають затори 15:04 Прийдіть на ярмарок — долучіться до збору на Mavik 14:20 На Мазепи відремонтували тротуар: який вигляд має тепер? photo_camera 13:40 Бучацька громада зустріла звільненого з полону Михайла Барана photo_camera 13:00 Два водії хотіли відкупитися від поліції за «п'яну» їзду 12:10 Будинок адвоката 1912 року в Микулинцях досі не має охоронного договору — відкрили провадження 11:35 Майже 100 тисяч гривень викрали шахраї з картки тернополянина — у чому полагає схема 11:00 В аварії на Будного постраждав пішохід 10:35 У Тернополі відкрили меморіальну дошку загиблим на війні медикам 10:05 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 12-13 липня 09:45 Якою буде погода на Тернопільщині 11-13 липня 09:00 «На щиті» повертається Герой з Бережанщини Михайло Лабайчук 08:00 Тернопільщина рахує збитки: довкіллю завдали шкоди на понад 65 мільйонів гривень 22:00 Фотопастка на Тернопільщині «спіймала» родину борсуків play_circle_filled 21:00 Як і де отримати безоплатну паліативну допомогу на Тернопільщині: алгоритм дій та перелік лікарень
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up