- Люди протестують, бо ми маємо досвід торф’яної котельні по вул. Просвіти та Купчинського, – розповідає голова ініціативної групи, що бореться проти торф'яних котелень, Юлія Мамчак. – Ми розуміємо, що ці викиди негативно впливають на здоров’я людей, які живуть поруч з такими котельнями. Це і проблеми зі шкірою, органами дихання. Особливо ці речовини загрожують дітям. Завдяки нашим протестам та позову до суду будівництво вдалось призупинити. Ми хочемо добитися справедливості в суді, щоб повністю припинити будівництво.
Позивачка Юлія Мамчак пояснює, що будівництво такої котельні не дозволить заощаджувати значні суми. До того ж, вона повинна працювати разом з газовою котельнею. Вона обслуговує приблизно 9 тис. споживачів.
- Торф мав би заміняти всього лише 5% газу і для цього в день потрібно спалювати дві фури торфу, а це близько 20 тон, – пояснює пані Юлія. – Ми не розуміємо, для чого таке робити. Значно ефективнішим буде модернізація газових котелень.
На судове засідання з’явились усі учасники процесу – позивач Юлія Мамчак, представник відповідача від міської ради та третя сторона, яка виступає на стороні відповідача – представник КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».
- На стадії підготовчого провадження суд затребував робочий проєкт на будівництво від КП «Тернопільміскьтеплокомуненерго», – пояснює адвокат позивачів Валерій Муж. – Документ був наданий нам для ознайомлення. Ми зазначили суттєві недоліки, оскільки в даному проєкті мова йшла про технічне переоснащення, а в декларації на початок будівництва, яку ми оскаржуємо у суді, йдеться про реконструкцію. Уже на стадії дослідження доказів ми виявили, що КП «Тернопільміскьтеплокомуненерго» подало новий робочий проєкт на будівництво котельні, де вказано про реконструкцію. Це вони мотивують тим, що в одні примірники робочого проєкту вони внесли поправки, а в інші – ні. Однак це є неправомірним, оскільки примірники мають бути ідентичні.
Представник КП «Тернопільміскьтеплокомуненерго» під час судового засідання пояснив, що, відповідно до Закону України, у робочий проєкт можуть вносити зміни.
- Я хочу наголосити на тому, що внесення змін до робочого проєкту допускається на будь-якій стадії будівництва, – пояснює сторона КП «Тернопільміскьтеплокомуненерго». – Окрім того, звертаю увагу на те, що робочий проєкт виготовляють у чотирьох примірниках. Один лишається у проєктанта, два примірники видають підприємству-замовнику проєкту і ще один є у підрядника. З огляду на те, що їх є декілька, зміни могли чисто механічно не внести у всі примірники одночасно. З внесеними змінами вказано дату. Тому ці зміни не могли бути отримані після того, як сторона позивача ознайомилася з робочим проєктом.
Саме засідання тривало близько 20 хвилин. Суд задовольнив клопотання позивачів і оголосив перерву до 13 лютого, щоб сторона позивача ознайомилась з робочим проєктом будівництва, у який було внесено поправки.
Після судового засідання представники міської ради та КП «Тернопільміскьтеплокомуненерго» відмовилися надавати будь-які коментарі журналістам.
Жителі Київської та прилеглих вулиць сподіваються, що суд скасує декларацію на будівництво торф’яної котельні. Однак скільки ще триватиме справа та коли буде позитивне рішення, поки що невідомо. Журналісти «20 хвилин» продовжать стежити за ситуацією. Більше читайте в наступних публікаціях.
Читайте також:
Чи припинить роботу торф’яна котельня на бульварі Просвіти
Боротьба проти торф'яних котелень зосередилась в судах
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер