Три роки повномасштабної війни: пригадуємо події, що відбулися на Тернопільщині

- 24 лютого 2022 року стало переломним у житті всіх українців – росія розпочала велику війну. О п’ятій ранку ворог атакував прикордонні підрозділи, наряди та пункти пропуску. Сигнали повітряних тривог не вщухали…
- Пригадуємо, як три роки в умовах воєнного стану жила Тернопільська область. Дивіться світлини та відео.
Атаки на прикордонні підрозділи, прикордонні наряди та пункти пропуску відбувалися із застосуванням артилерії, важкої техніки та стрілецької зброї. Окупанти наступали зі сторони Чернігівщини, Житомирщини, Сумщини, Харківщини, Луганщини, Донеччини та АР Крим.
Разом ми – сила
Страх та паніка переповнювали людей…Дехто приймає рішення виїхати з дітьми до іншої країни, адже безпечного місця в Україні немає. А інші жителі Тернопільщини у перші години повномасштабного вторгнення згуртувалась задля нашої перемоги. Біля територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) вишикувались черги із сотень чоловіків. Всі вони були готові взяти до рук зброю і стати на захист Батьківщини. Чоловіки наголошували: хто, якщо не ми?
У той час жінки разом з дітьми та літніми людьми відкривали у населених пунктах гуманітарні штаби. Туди всі небайдужі приносили одяг, взуття, ковдри, посуд, речі для дітей, їжу.
Також місцеві здавали кров, об’єднувалися, щоб плести маскувальні сітки, виготовляти окопні свічки. Хтось вмів це робити з 2014 року, а хтось вперше вчився з відео у соціальних мережах.
З перших днів Тернопільщина прийняла десятки тисяч переселенців. Вони прибували автобусами, потягами, автівками щодня. Їх зустрічали на залізничному вокзалі, де оформлювали та інформували про подальші дії.
Для переселенців на Тернопільщині облаштували шелтери та прихистки, де вони могли залишитися як на ніч, так і на кілька тижнів, місяців. До речі, пункти працюють і нині, а знайти їх можна на нашій інтерактивній карті.
На АЗС міста з’являлися довжелезні черги, а вартість пального зростала ледь не щодня. У місті вирішили покінчити з усім російським та радянським. У квітні демонтували пам’ятник Пушкіну, який стояв у Центрі. Демонтували й радянський літак на «Східному».
Жителі Тернопільщини забули про сон та спокійні будні. Люди працювали, волонтерили, розселяли переселенців, налагоджували контакти з іноземними гуманітарними фондами та шукали будь-яку можливість, аби допомогти захисникам.
Зруйновані будинки, вибиті шибки
Перші вибухи на Тернопільщині пролунали вночі 11 червня 2022 року. Тоді окупанти влучили у житлові багатоповерхівки Чорткова. Найбільшого руйнування зазнали чотири багатоповерхівки. Вибиті вікна, потріскані стіни, розтрощені двері та меблі – саме такий вигляд мали десятки квартир місцевих жителів. Люди гуртом розгрібали завали та поступово відновлювали своє житло.
У жовтні 2022 окупанти почали завдавати ударів по об’єктах енергетики Україні. Через це запровадили погодинні графіки відключення світла. Це додало дискомфорту у нашому житті, однак не похитнуло наш дух, а лише вчергове підтвердило, що росія – держава-терорист. Бізнес, навчальні заклади, лікарні, рятувальники, правоохоронці поступово адаптувалися до нового життя. Вони установлювали потужні генератори, аби навіть за умови повних блекаутів надавати послуги та рятувати життя людей. Звичайні люди скуповували повербанки та ліхтарики, а дехто і новорічні гірлянди.
Новий 2023 рік тернополяни зустріли під звуки сигналів повітряної тривоги. Майже одразу після вітання президента всі тернополяни згадали, що війна триває – розпочалась чергова ракетна загроза.
У лютому 2023, сотні місцевих почали записуватися до лав «Гвардії наступу». Цей проєкт стартував на початку місяця, і всього за кілька днів у Тернополі записалися понад півтисячі добровольців у різні підрозділи. У ЦНАПи продовжують йти ті, хто готовий боронити Україну.
На Театральному майдані 16 березня 2023 року провели акцію «ДЕ ТИ», щоб вшанувати загиблих та потерпілих внаслідок ракетного удару по драматичному театру у Маріуполі, де мирні мешканці з дітьми ховалися від обстрілів. Тоді на площі біля будівлі зробили напис «ДЕ ТИ», в надії, що будівлю не будуть обстрілювати. Однак окупанти поцілили в культурний осередок. Тернополяни та гості міста вшановували пам’ять загиблих.
У квітні 2023 біля церкви Віри, Надії, Любові і матері їх Софії УПЦ (МП), що на Коновальця, 1 розпочали масові мітинги та протести. Люди вимагали священнослужителів перейти від московського патріархату до української церкви. Нині і досі тривають суди між управлінням церкви та міською радою.
У травні 2023 року, коли тернополяни переглядали виступ земляків на сцені Євробачення, ворог двічі атакував Тернопіль ракетами. Перші удари зафіксували ввечері 13 травня. Тоді ворожа ракета влучила у складські приміщення промислової зони Тернополя.
А вже о п’ятій ранку 14 травня пошкодили дачні будинки та корпуси навчального закладу. Обійшлося без постраждалих та загиблих.
Із серпня 2023 року на Микулинецькому кладовищі облаштовують «Пантеон Героїв», де ховають загиблих захисників. На могили загиблих вирішили встановлювати однакові пам’ятники у вигляді хрестів. Також запланували облаштувати стіну з іменами загиблих, відреставрувати пішохідну зону, побудувати капличку.
14 вересня 2023 активісти вперше пікетували міську раду з акцією «ЗСУ в першу чергу». Вони вимагали владу збільшити витрати на допомогу військовим та відмовитися від усіх непотрібних витрат з бюджету. Міський голова до десятків мітингувальників не вийшов. З ними спілкувалися начальники кількох управлінь.
Напередодні Нового 2024 року на Театральному майдані встановили головну ялинку міста. Це викликало суперечки серед тернополян. Дехто вважав, що святкування не на часі, а хтось навпаки – хотів аби діти мали свято у важкий час. Різдвяні свята тернополяни зустрічали за новим стилем. День святого Миколая – 6 грудня, Різдво – 25 грудня.
Вистоїмо! Своїх повернемо додому!
Третього січня 2024 відбувся перший за пів року та найбільший від початку повномасштабного вторгнення обмін полоненими. Додому повернулися 230 захисників та цивільних, які були в полоні росіян. Серед них – четверо жителів Тернопільщини.
До другої річниці від початку повномасштабного вторгнення тернополяни вшановували пам'ять загиблих Героїв. Шостого березня 2024 в Україні запровадили Загальнонаціональну хвилину мовчання. Тернополяни проводять акції зі вшанування пам’яті загиблих.
23 травня 2024 року на бульварі Тараса Шевченка відкрили алею пам’яті, де можна побачити фотографії та імена загиблих Героїв, які поклали життя за свободу та незалежність України з початку російсько-української війни.
31 травня відбувся черговий обмін полоненими. Додому повернулися 75 українців.
16 червня у місті відбувся спортивний захід для ветеранів. До міста завітав стронгмен Василь Вірастюк. До Тернополя приїхали військові, які отримали поранення, щоб взяти участь у змаганні. Серед учасників – багато військових, які отримали важкі поранення або втратили кінцівки. Але вони показали свою силу та неймовірну мужність.
До 16 липня 2024 року всі військовозобов'язані чоловіки та жінки, які мають певні спеціальності, повинні були оновити свої облікові дані. Через це біля ЦНАПу та ТЦК були великі черги. Люди годинами стояли, щоб зробити це.
23 липня у Тернополі відкрили Центр ветеранського розвитку на базі Тернопільського національного педагогічного університету. Там ветерани та ветеранки можуть здобути нові знання та пройти перепідготовку, отримати психологічну, соціальну, юридичну та іншу допомогу у рамках реінтеграції до цивільного життя.
15 серпня 2024 року на Алеї слави що на вулиці Гетьмана Сагайдачного, відкрили нову зірку, присвячену родинам Героїв.
Вночі 20 серпня росіяни атакували Тернопіль. Ворог влучив в один з об’єктів промисловості, де зберігали паливно-мастильні матеріали. З вікон будинків та квартир тернополяни бачили стовпи вогню, чорного диму. Через це рівень небезпечних хімічних сполук у повітрі підвищився, людей закликали закривати вікна.
24 серпня 2024 року ми відзначили День Незалежності України. Цього дня вдалося повернути 115 захисників з російського полону.
Триває будівництво Пантеону Героїв на Микулинецькому кладовищі. У вересні 2024 року там почали заливати фундамент для нової стели.
Поранені військові проходять реабілітацію у медичних закладах міста. Деякі воїни, які не могли самостійно піднятися з ліжка, за кілька тижнів роботи з досвідченими реабілітологами стають на ноги або вчаться жити з протезами.
13 вересня з російського полону повернулися 49 захисників та захисниць. А 14 вересня – ще 103 воїнів.
Першого жовтня 2024 року відкрили та освятили розширену стелу з іменами загиблих у російсько-українській війні. Рідні Героїв приносили квіти та лампадки, щоб вшанувати воїнів.
Майже щонеділі рідні та близькі полонених захисників виходять на мітинги у центр міста, де вони просять зробити усе можливе, щоб повернути їх додому.
Кінець листопада – початок грудня 2024 року видався складним для Тернополя. Ворог систематично обстрілював з ракет та дронів. Через що місто залишилося без електроенергії, виникли проблеми з водопостачанням та теплом. Світло подавали на дві-чотири години впродовж доби.
В ніч з першого на друге грудня ворожий дрон влучив у багатоповерхівку Тернополя. Там виникла масштабна пожежа, люди евакуювалися до шкільного укриття та рідних. Через обстріл загинув тернополянин Віталій Ременець разом з песиком Боні, квартира родини вигоріла вщент.
Більше історію родини читайте тут: «Татко гуляє з Боні». Як тернопільська родина оговтується після влучання дрона у квартиру
30 грудня 2024 року Україна повернула додому ще 189 військових та цивільних, яких ворог утримував у полоні. Серед повернених були троє жителів Тернопільщини.
Новий 2025 рік тернополяни зустріли зі світлом в оселях та надією на Перемогу України у кривавій війні. Малеча записала привітання та подякувала захисникам за можливість жити, розвиватися, творити на рідній землі.
Січень-лютий 2025 року був наповнений як смутком, так і радістю. Ми щодня, стоячи навколішках проводжаємо наших полеглих захисників. А також з усмішками на обличчі та теплом у серці зустрічаємо наших воїнів з полону.
Попри всі світові новини, наші захисники продовжують боронити Україну від ворога. Волонтери підтримують та допомагають нашим воїнам. Всі сподіваються, що в Україні нарешті настане мир, і наші Герої живі та здорові повернуться до своїх сімей!
Читайте також:
«Зупинись і вшануй»: де в Тернополі щодня зупинятимуть транспорт о 9 ранку
Підірвав міст разом із собою... Пам'яті Героя України Віталія Скакуна з Тернопільщини присвячується
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
82157Дякуємо Тернопіль за прихисток!Херсон каже ДЯКУЄМО!
-
Поліна ДайнегаРазом переможемо 💪🏻🇺🇦