У Чорткові перетворили старий гуртожиток на квартири для переселенців: як отримати житло

- Третій рік поспіль Тернопільщина продовжує приймати переселенців. Для них облаштовують модульні містечка, тимчасові шелтери та переобладнують гуртожитки.
- 31 травня ключі від смартквартир віддали переселенцям у Чорткові. Про умови проживання та як отримати ордер – дізнавалися журналісти «20 хвилин».
Соціально-житловий комплекс «Чортків єднає» відкрили на базі колишнього гуртожитку Чортківської гімназії №3 ім. Р. Ільяшенка. Приміщення перепланували і відремонтували під смартквартири для нових мешканців громади. Реалізувати ідею вдалося за підтримки НЕФКО, а загальний бюджет проєкту – € 1 960 000. Повідомили «20 хвилин» у Чортківській міській раді.

Мініквартира схожа на квартиру-студію, але в меншому масштабі. У ній поєднуються зручність і функціональність на площі 20-30 квадратних метрів. Основні зручності – ванна кімната, кухонна зона, житловий простір і спальне місце – упаковані в мінімальну площу з використанням багатофункціональних або гнучких меблів і сховищ.
Є все для комфортного проживання
У комплексі «Чортків єднає» облаштували 44 приміщення для проживання ВПО, з них 39 – смартквартири для родин, чотири окремі кімнати для людей з інвалідністю та одна – загального типу.
Смартквартири повністю укомплектували: вбиральня, кухня та велика кімната для спання. На кухні є все необхідне обладнання для приготування, підігріву їжі, миття посуду, прання. У вбиральні встановили унітаз, рукомийник та душову кабіну. А ось у кімнаті є шафи для зберігання одягу, ліжка, стіл та стільці.
Зі слів директора Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чорткова Руслана Пліщука, житло для переселенців з інвалідністю має інше планування. Наразі там проживають троє людей на візках і поки скарг щодо умов не було.
— Для людей з інвалідністю кімнати облаштували на першому поверсі, щоб їм було зручно. У кімнатах є індивідуальний холодильник, шафи та ліжка. Щодо кухні та вбиральні, то вони спільні, — розповідає пан Руслан. — На кухні є плити, столи, холодильники та інше необхідне обладнання для приготування їжі. А ось ванні кімнати та вбиральні облаштували спеціальними поручнями. Мають люди і доступ до пральної машини та сушарки.
Важливо! У кожній смартквартирі є лічильник на електроенергію та водопостачання. Переселенці сплачують за комунальні послуги відповідно до показників. Суму за опалення та вивіз сміття розділятимуть на кількість мешканців.
Плануємо залишитися назавжди
Станом на сьоме червня 2024 року в соціально-житловому комплексі «Чортків єднає» проживають орієнтовно 40 переселенців. Серед них і родина Кончаковських, яка евакуювалася на Тернопільщину з Херсона. Віктор, Ірина та двоє донечок — Крістіна, Аня виїхали з окупованого міста у квітні 2022 року.
Миколаїв, Одеса, Львів та Чортків – родина подолала тисячі кілометрів, змінила десятки шкіл, садочків та будинків, допоки отримала ключі від смарт-квартири.
— У квітні 2022 року ми з дружиною зрозуміли, що немає сенсу залишатися в окупованому Херсоні. Росіяни постійно вимикали зв’язок, інтернет, аптеки та магазини були порожні, а про медичну допомогу годі й говорити. Наша старша донька має інвалідність, ми боялися, що не зможемо знайти необхідні ліки та надати допомогу за потреби. Виїхати та облаштуватися у нових містах допомагали волонтери. Також я знаходив підробіток, аби забезпечити дітей речами, їжею. Бо майже все довелося залишити у Херсоні і почати з нуля, — розповідає «20 хвилин» Віктор Кончаковський.
Про будівництво смартквартир у Чорткові пан Віктор дізнався із соціальних мереж. Зі слів чоловіка, вони з дружиною заповнювали заявку, надавали необхідні документи і вже у січні 2024 року їм погодили приміщення для проживання.
— Ми довгий час жили у Львові, а вже у січні 2024 року переїхали до Чорткова і очікували, коли відкриють соціальний комплекс. Ідея зі смартквартирами класна, всередині є всі необхідні речі. Бо орендувати житло і сплачувати за комунальні послуги досить-таки дорого. Наприклад, нам обходилося в 10 000 гривень, — каже Віктор Кончаковський.
У Чорткові доньки Віктора та Ірини ходять до садочка, до школи, а батьки опановують для себе нові професії, аби працювати та забезпечувати родину.
— З центру зайнятості нам запропонували безоплатно опанувати нові професії. Я навчаюсь ремонтувати взуття, а дружина – перукарству. Сподіваємось, що все у нас вийде і ми поступово станемо на ноги, забезпечуватимемо свою родину. Добре, що ордер на безоплатне проживання діє рік. Якщо буде можливість – ми подовжимо термін проживання. Бо умови нас влаштовують і загалом ми плануємо залишатися у Чорткові на постійне проживання, адже гуртожиток у Херсоні вже тричі обстріляли окупанти і повернутися не зможемо, — додає пан Віктор.

Як потрапити на проживання
Ключі та ордер на річне проживання надають за умовами постанови №495 Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року. Нам розповідають, який алгоритм дій треба зробити, аби отримали дозвіл на проживання.
— Люди, які виявили бажання проживати у соціально-житловому комплексі, зібрали пакет особистих документів та написали заяву у ЦНАПі Чортківської міської ради. Там є спеціальна комісія, яка визначала бали та критерії. Родини, які пройшли відбір, запрошували на попередній огляд смартквартир. Якщо умови влаштовують – отримують ордер та ключі. Також підписуємо договір на безоплатну оренду соціального житла і сплату комунальних послуг — розповідає Руслан Пліщук.
Першочергово ключі для проживання надають людям з інвалідністю, сім’ям, де чоловіки або дружини воюють на фронті, які втратили рідних на війні, які офіційно працюють у Чортківській громаді та одинокі матері з дітьми.
ВАЖЛИВО! Подати заявку на отримання житла можуть виключно ті переселенці, які стоять на обліку ВПО у Чортківській територіальній громаді.
Нагадаємо, у Малашівцях облаштували модульне містечко для проживання переселенців.
Читайте також:
Безоплатне житло, виплати та субсидія: як переселенцям отримати допомогу на Тернопільщині
Як отець Філюк та мешканці села Шушківці відновили покинуті хати для переселенців. Репортаж
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Konstantin SavchukА куди поділи гімназистів?
-
вася бикА тебе куди відправити? Чи ти сама підеш?
-
Оксана ЛазарецьО Йоб Т. ..Мать ....назад відправляйте те бидлоNata Chicca reply Оксана ЛазарецьEvgen Ol вона горя не знає,біситься від добра.Валентина Мацик reply Оксана ЛазарецьEvgen Ol вона напевно не життям ображена а тим ,що її доля не спіткала того лиха як ці люди ,що залишилися сам на сам і ще й кожен повчає.Evgen Ol reply Оксана ЛазарецьВалентина Мацик, а вона певно ображена життям людина, раз дозволяє собі так казати на іншихПоліна Дайнега reply Оксана ЛазарецьОксана Лазарець чому таке ставлення? Ви не знаєте цих людей….Валентина Мацик reply Оксана ЛазарецьОксана Лазарець а ви хто????
-
Поліна ДайнегаГарні умови 🥰