Знайти Тернопіль на старовинних картах, відшукати усі оборонні замки України, відкрити для себе невідому історію нашої країни, побачивши, якою її зображали на старовинних картах європейські дослідники, можна упродовж трьох тижнів в ТРЦ «Подоляни»
Виставку копій старовинних карт України, виданих до 18 століття, урочисто відкрили сьогодні, 12 квітня, в холі ТРЦ «Подоляни». Захід відбувається за підтримки Міністерства закордонних справ України, Вінницької міської ради, музею української марки ім. Якова Балабана.
Виставка є унікальною, підкреслють її організатори. Тут представлено 15 карт із колекції першого у світі музею української марки ім. Якова Балабана, який знаходиться у Вінниці. Це роботи географів, військових картографів з Німеччини, Голландії. До кожної карти додана інформація, де вказана її назва, автор, розмір, який регіон України зображений.
Одна карта на виставці особлива – вона складається з восьми частин. На одній з них можна побачити Тернопіль. Його спеціально позначили гербом міста.
- Ми хочемо показати ту історію України, яку від нас приховували, зараз є можливість розібратися в багатьох речах, і показати, наприклад, історію Європейської Сарматії, Скіфії, як поєднані ми і Скандинавський світ, - зазначив власник колекції, директор музею української марки у Вінниці Олександр Білецький. – Карти – це факти, які показують українську історію зовсім в іншому форматі. На цих картах дуже цікаво читати географічні назви, наприклад, що називали Руссю, і це дуже чітко видно на картах 16 століття, де знаходиться Велике Князівство Московське. Це дуже важливо в час, коли нам ззовні кажуть, що ми ніхто і ні звідки.
Олександр Білецький розповідає, що зібрав колекцію досить швидко. Окремі експонати уже були в його колекції, а деякі роботи, про існування яких йому було відомо, відшукав спеціально для виставки, щоб показати цілісну картину – те уявлення про Україну, яке існувало в Європі до 18 століття.
- Представлені роботи – від перших карт Птоломея ІІ ст. н. е. – це роботи Абрагама Ортеліуса, дуже цікаві, унікальні, які показують Античний світ, - розповідає дослідник. - Це майже всі відомі карти Гійома ле Вассер де Боплана, і зокрема основна його картографічна праця, яка складається з восьми частин. Це одна з перших в Європі середньорозмірних карт. Вона унікальна з точки зору сучасності, бо там позначені усі замки. Бо навіть енциклопедичних даних про наявність багатьох замків немає, і люди навіть не знають, що колись в їхніх селах були великі оборонні сторуди. Це дуже цікава робота і для науковців, і для школярів, для усіх, хто цікавиться історію. Усі карти цікаві тим, хто вивчає історію, бо у підручниках згадують про карти Боплана, але фізично їх ніхто ніколи не бачив.
А крім того, усі карти – це гравюри. Вони мають і величезну мистецьку цінність. Їх можна розглядати довго і знаходити для себе цікаве – читати географічні назви, роздивлятися одяг, зброю, які зображені на них.
- Це титанічна праця художника, щоб перенести малюнок спочатку в зворотньому вигляді на мідну пластину, а потім надрукувати те, що ми можемо бачити, - зазначає пан Білецький.
Виставка у «Подолянах» триватиме упродовж трьох тижнів. Її уже показували у Вінниці, Києві, після Тернополя її відкриють в Івано-Франківську, а далі – представлять в Харкові і Одесі. Так її організатори хочуть об'эднати Україну.
Слідкуйте за новинами Тернополя у: Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер