Московський Патріарх Кирило прибув у Почаїв 4 серпня із запізненням. Близько 10 тисяч щасливих прочан стояли під палючим сонцем і чекали на його благословення.
Коли ж Патріарх таки з'явився у "полі зору", людська маса ожила. З усіх кутків комплексу прочани почали бігти до стежини, встеленої живими квітами, якою Кирило підіймався до Святих воріт. За лічені секунди всі були там. Люди штовхалися, намагалися пройти ближче, піднімали дітей над головами. Ті, хто був найближче, простягали руки, просячи благословення. Їх стримувала охорона. Люди не говорили між собою, але шум від штовханини, прохання та вигуки радості переросли у потужне гудіння, яке піднялося над Свято-Успенською Почаївською лаврою.
Коли Патріарх пройшов, за ним із доріжки зійшов і почет - владики та настоятелі храмів. Тієї ж миті люди почали виходити на стежку, незважаючи на парапети та охорону. Хтось підбирав квіти, по яких ступав Кирило, дехто навіть вставав навколішки й молився. Здалеку здавалося, що вони торкаються губами землі, де ступав Кирило...
Побачити Патріарха люди їхали звідусіль.
"Є не більше 10 тисяч"
"20 хвилин" зустріли небайдужих до постаті Патріарха вірних не тільки з різних областей України, а й з Молдови, Чехії, Хорватії та навіть Італії. Було серед них і чимало громадян Росії, які приїхали, аби послухати молитву Патріарха і принагідно відвідати святиню православної віри. Втім, застереження охоронців дехто з приїжджих просто ігнорував. Ледь не дійшло до шарпанини.
- Відійдіть звідси - це місце для преси та охорони. У цілях безпеки громадянам тут стояти не дозволено. Я вам ще раз повторюю, відійдіть, - сперечався охоронець із групою молодиків із Росії.
Ті не зважали, а коли він спробував за руку відвести їх, почали сваритися.
- Да чо ты орешь? Я не понимаю тебя. На русском объясни... А где я вообще должен стоять, мне здесь хорошо, - сказав один з росіян.
Лише коли охоронець почав повідомляти про інцидент по рації, молоді люди відійшли.
- Незначні сварки - нормально для такої кількості людей, - пояснює працівник служби безпеки Почаївської лаври Олексій (34 р.). - Навіть якби людей було близько 100 тисяч, ми б чітко контролювали ситуацію. Зараз же є не більше 10 тисяч.
Чоловік зазначив, що головне, аби людям було комфортно, а також безпечно Патріарху і його почту.
Обійшлося без скандалу
Другий день відвідин Почаївської лаври Патріархом розпочався з Архієрейської Божественної Літургії. Відслуживши її, Кирило освятив 6-тонний дзвін, виготовлений для монастирської дзвіниці до Лаврських ювілеїв.
Прогнози, що 5 серпня, на свято Почаївської ікони Божої Матері, Лавру відвідають понад 100 тисяч паломників, не справдилися. За різними даними, біля Лаври Кирила зустріли від сили 20 тисяч віруючих.
Представники Української православної церкви Київського Патріархату (УПЦ КП), члени партій і громадських організацій раніше заявили про бажання провести Почаєвом хресну ходу. Понад три тисячі учасників ходи пройшли містом без перешкод, хоч і в оточенні великої кількості правоохоронців.
О 8.30 ранку біля каплиці УПЦ КП провели богослужіння українською мовою - вперше на цьому місці. Віруючі помолилися за об'єднання українських церков і створення Єдиної помісної православної церкви.
Після богослужіння прихильники УПЦ КП зібралися навпроти центрального входу до Лаври, щоб провести "альтернативний" щодо віруючих Московського патріархату (УПЦ МП) молебень. Поки він тривав, людей оточувало подвійне кільце працівників міліції і спецпідрозділів. Все минуло спокійно.
Попереджені про цей молебень московські ортодокси організували свої набагато малочисельніші лави і вигукували з-за спин правоохоронців: "Наш Патриарх - Кирилл!". Натомість представники УПЦ КП виставили більш розмаїті аргументи у вигляді плакатів. На них були написи: "Боже, визволи Почаївську лавру від нашестя московських ФСБ в рясах", "Геть з України московських попів, вихованих КДБ", "Українська Помісна Православна церква - це Київський Патріархат". Утім, більшість віруючих у словесні перепалки не втручалися, а мовчки спостерігали або молилися.
- Хочемо викликати Кирила на аудієнцію, - пояснює своє перебування серед прихильників УПЦ КП 70-річний пан Михайло із Нового Олексинця Кременецького району. - Нехай розкаже, як він хоче нас об'єднати "в единую церковь, веру и государство". Немає вже єдиної держави. Треба спитати Горбачова, де вона поділася...
- Ні-ні, нам із ними не по дорозі, - емоційно відхрещується від "українських" православних літня прихильниця Московського патріархату. - У нас своя віра - та, якою нас хрестили. Як приймуть українську віру - будь ласка, нічого не будемо мати проти...
- Не можна навіть слухати того, їй-бо, - обурюється "опонентка" від УПЦ КП 75-річна пані Ніна з Кременця. - Щоб на нашій землі над нами так знущалися... Всяка кацапня понаїжджала... Моїй невістці робили операцію. Пішла я в монастир у Кременці, щоб подати за здоров'я, бо в нашій церкві не служили в той день. А мене питають: "В яку ви церкву ходите?". Та яка різниця?! Бог - один. Я можу в будь-яку церкву зайти і помолитися. Але мала сказати, що в московську, бо та жінка, що приймає заявки на службу Божу, від мене грошей не взяла б... Кажуть, що ми розкольники. А ми когось б'ємо, проклинаємо? Це, навпаки, "московські" роблять. У 90-х роках, коли приїжджав Патріарх Мстислав, то його у Лавру не пустили. Мають право це робити православні росіяни на нашій землі? Всю нашу власність Москва позабирала! Ідемо до Лаври, а там стоять козаки та охоронці, щоб нас туди не пустити! Ну, чекайте, приїдуть політики перед виборами кланятися народові, то будуть вони чути від людей!
До речі, голова облради Олексій Кайда пообіцяв на найближчій сесії створити Тимчасову контрольну комісію з вивчення питання законності передачі у користування Почаївської лаври Московському патріархату. Вона, нагадаємо, була здійснена у 2003 році з ініціативи тодішнього прем'єра Віктора Януковича. Тоді зі споруд Почаївської лаври розпорядженням Кабміну зняли статус заповідника, наданий українською державою 2001 року. Мовляв, це розпорядження створило умови для приватизації будівель Лаври Московським патріархатом, що суперечить вибору абсолютної більшості населення України.
- Вагома частина фінансових надходжень до казни російської церкви йде саме з Почаївської лаври, - каже член УНП, який перебував у рядах вірних УПЦ КП, Володимир Грицай. - Біля національної святині розвинувся неабиякий бізнес: торгують церковною атрибутикою, літературою. За ці джерела фінансування будуть боротися руками і зубами...
Велике свято не зняло емоційної напруги у лавах двох не надто дружньо налаштованих одне до одного таборів віруючих. Не посприяв цьому і візит Патріарха Кирила, заяви якого уже з перших днів були більше політичними, аніж релігійними. Почуте у натовпах людей у Почаєві не вселяє надії, що протистояння подолають швидко і безболісно. Надто багато накопичилося у віруючих претензій одне до одного.
Наталія ТАРНАВСЬКА,
Андрій ШКУЛА
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер