Що означають свічки на цвинтарі в цей день: о.Олексій Філюк про традиції і заборони 1 листопада

- Усе частіше в останній день жовтня на вулицях міста можна зустріти людей, які перевдягаються в образи містичних та страхітливих істот. Так молодь святкує Хелловін.
- За традицією Західної України, віряни 31 жовтня чи 1 листопада йдуть на могили до рідних, адже це поминальний день
- Що зі звичаїв цього дня є прийнятним, а від чого краще відмовитись, щоб не нагрішити, розповідає відомий священник Олексій Філюк.
Свято Хелловін має як прихильників так і противників. Одні люди з радістю відвідують костюмовані вечірки, інші ж у цей час поспішають на могили до рідних. У деяких районах Тернопільщини в цей день обов'язково потрібно піти на кладовище та засвітити свічки на могилі в дорогих людей, що відійшли у вічність. Ми зібрали найпопулярніші питання із дискусії навколо цих свят та переадресували їх отцю Олексію. Він, як і завжди. відкрито та чесно відповів на кожне із них.
— Вітаю, отче. Поясніть нашим читачам, що ж це свято таке День Усіх Святих або Хелловін. Чи має воно місце у нашому календарі?
— За релігійним календарем у Православній Церкві України, священником якої я є, такого свята немає. Але в Римо-католицькому світі 1 листопада — це День Усіх Святих. Так саме 1 листопада, а не 31 жовтня. Це було встановлено ще у VII столітті, як знаємо з історії. За часів Римської Імперії це свято набуло масовості: люди поминали померлих, згадували родичів, які вже у Вічності. В Україні воно прижилось у час, коли Західні наші території були під владою Польщі.
— Я родом з Теребовлянщини. І щороку в цей день на моїй маленькій Батьківщині люди йдуть на цвинтар, щоб засвітити свічки. Чи є така традиція на Лановеччині, де живете і служите?
— Ні. Тут, на Лановеччині, як і Шумщина, Кременеччина, такого звичаю немає. Адже це територія Волині. Але так, я знаю, що на Львівщині та частині Тернопільщини таку традицію підтримують.
— Що означає та свічка, яку несемо на цвинтар?
— Христос є світло життя. І коли людина засвічує свічечку і ще молиться при тому — вона прикликає це Боже світло в своє життя. Світять свічки на могилах тому, що для когось це традиція, яку передали батьки, хтось це робить, бо так сказав священник в церкві. Але загалом, Христос, який був світлом життя так нас просвітляє. Але головне тут не те, яку дорогу ви свічку купили чи як багато ви їх ставите. Головне — щира молитва.
— Чи гріхом в цей день повсякденна робота?
— Ні, це є нормальний рбочий день. Католицькі християни, які святкують День Усіх Святих, працюють, як і в звичний день.
— А як щодо гулянь, святкових вечірк. Чи не заборонені вони?
— Щодо вечірок, також це питання суперечливе. Але якщо хтось, наприклад, народився 1 листопда, то що е святкувати? Ні! Кожен день має бути святом, яке називається життя. Якщо в когось є якась важлива подія — будь-ласка. Усе інше — це забобони.
— Є така думка, що в цей день духи, які перебувають в потойбіччі приходять до живих. Чи можливо це та що про це каже Святе Письмо?
— Нічого подібного немає. Усе це — людські видумки. Люди, які читають Святе Письмо. знають, що прийде час, коли при голосі Архангела, всі мертві воскреснуть. І підуть одні на життя вічне, а інші на Страшний Суд.
— Поговоримо про нове для українців, але вже досить популярне свято Хелловін. Молодь святкує це свято, переодягаючись в різні містичні істоти. Чи не є це гріхом?
— Скажемо так: якщо ми християни — то маємо вести християнське життя, якщо ми язичники — то не називаймо себе християнами. Якщо людина дотримується Законів Божих, вона не буде робити з себе чорта чи відьму. Я навіть назвав би це "днем біснування": і так люди роблять чимало речей, які суперечать Святому Писанню. Хто перевдягається, вірить в такі речі — це нездорова віра в Бога, або відсутність віри. Якщо ми робимо такі речі то для чого тоді Христос помирав, воскресав? Він зробив це для того, щоб ми змогли жити в житті вічному, а не служили Сатані. Ми, християни, вважаємо це неприйнятним.
— Вважається, що люди переодягаються, аби відлякати злих духів таким чином. Що скажете про це?
— Хто предягається, розмальовується, може цим усе життя собі зіпсувати. Навпаки, це є спокушання Господа і вшанування Диявола. Цей день для молитви, хочете — відвідайте померлих. Хоча це також більше для живих, ніж для мертвих: ми маємо пам'ятати покійних рідних і близьких.
Хто такий о. Олексій Філюк?
Отця Олексія Філюка знають у всій Україні. Він об'єднав десятки тисяч користувачів соцмереж у своєму блозі, де розповідає про себе, молиться та готує різні смаколики.
Історію священника з Лановеччини ми розповідали у матеріалі "Любіть людей і сипте цукор до кави": отець Олексій Філюк про церкву, кухню і прийомного сина". Тоді матеріал зібрав сотні позитивних коментарів, а історія чоловіка, який взяв під опіку хлопчика зворушила читачів. Зараз він батько двох прийомних синів та найулюбленіший священослужитель багатьох тернополян.
Кількість онлайн-парафіян у священника десятки тисяч, а сам він охоче ділиться щирістю та Словом Божим з людьми через соцмережі.
Людина з відкритим серцем
Отець Олексію Філюк — людина з відкритим серцем, безмежною вірою та сотнями друзів у рідному селі, всій Україні та в соцмережах.
Парафіяни у церквах сіл Білозірка та Шушківці, що у Лановецькому районі, священника бачать не лише на службах у церкві. Олексій Філюк приходить до них часто, щоб просто поспілкуватись, поспівати та допомогти у буденних справах.
Зараз священик є ще й соціальним менеджером села від одного із підприємств, що обслуговують пайовиків, та адміністратором спільноти у соцмережі Facebook “Моя Лановеччина”, яку щоденно переглядають майже 100 тисяч людей.
Залишайте своє питання у коментарях. Ми на власний розсуд оберемо найцікавіші питання та передамо священнику. Отець Олексій вже погодився на них відповісти. І навіть більше відтепер ми спілкуватимемось з ним щотижня. Стежте за публікаціями на нашому сайті.
Читайте також:
Запитай священника: о. Олексій Філюк відповість на питання, яке ви залишите в коментарях
Про блуд, зради і церковний шлюб. Отець Олексій Філюк відповідає на гострі питання про сім'ю
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Любовь КаминскаяЗгідна з вами отче Олексію!
-
Анатолій Пасічникпразник геловін - з усіх свят найкращий він
-
Оксана ЖулицькаГоловне щоб забавкам залишалась забавкою, а не поклонінням !!!
-
Василь ЯнішевськийЯк би не було "бісів", то й святі б не з"явились.