Із дворів своїх будинків тернопільські водії часто роблять стоянки для автомобілів. Мешканці будинків нарікають, що машини паркують на тротуарах, клумбах, газонах і дитмайданчиках. Люди пропонують водіям не шкодувати грошей і залишати авто на платних стоянках. Так і автомобіль буде у безпеці, і можна буде розвантажити двори від транспорту.
Проблема зі стоянками у дворах набула широкого обговорення на сайті 20minut.ua. Там ми писали про те, що нещодавно на «Сонячному» невідомі пройшлись дворами і побили автомобілі. Дехто з читачів припускає, що це помста за паркування у дворах і наука для водіїв. Були й версії, що побитий транспорт – результат намовляння власників стоянок.
«Вже просто дістала та стоянка на кожному свобідному місці: під під’їздом, на бордюрах, на дитячих майданчиках. Скрізь машини. Вся зелена зона знищена. І цікаво, що ставлять їх навіть з сусідніх будинків. Пройти неможливо!!!», – пише читач на 20minut.ua.
Що роблять водії
Транспорту у місті справді багато. Пощастило тим, у кого є місця для стоянок у дворах, хоч і їх недостатньо. На сайті міськради навіть можна побачити петицію про будівництво багаторівневої парковки між будинками на вул. Будного, 34 і бульвару Просвіти, 11. Це будівництво дозволить вирішити проблему мешканців багатьох довколишніх будинків.
Мешканець вул. Коновальця, 15 Віталій розповідає, що у його дворі є місця для стоянки авто, тому свою машину залишає там.
– На тротуарах у нашому дворі ніхто не паркується, тому що бордюри високі і навіть якби хтось хотів, на тротуар не заїхав би, – каже чоловік. – До речі, це хороший варінт боротьби з недобросовісними водіями.
Ще один водій, Андрій Стецина, залишав свою машину у дворі будинку на просп. Злуки, 1 доти, поки в автомобіль не проникли невідомі.
– З машини нічого не вкрали, але зламали замок на задніх дверцятах, – каже водій. – Тепер я ставлю машину на ніч на стоянці, що неподалік. За ніч сплачую 6 гривень.
Чоловік каже, що біля його будинку справді немає місця для машин. На це постійно скаржаться водії. З іншого боку, є нарікання мешканців, що через автомобілі неможливо пройти двором. Тож можна зрозуміти і тих, і тих, додає пан Андрій.
– У нас навіть на дитмайданчику ставлять машини, – каже він.
А от тернополянин Олексій Козак залишає машину на платній стоянці, що на просп. Злуки. За це сплачує 150 грн на місяць.
– Стоянка розташована за 600 метрів від мого дому, – каже чоловік. – Пройтися туди за машиною мені нескладно. Проте я завжди впевнений, що моє авто у безпеці.
Візьметься нова поліція
Проблема паркування на клумбах та газонах у Тернополі – ненова. Проте механізм реагування на скарги досі чітко не врегульований. Раніше у ДАІ пояснювали, що через прогалини у законодавстві вони не можуть взяти на себе повноважень оштрафувати такого водія. Адже для цього потрібно, щоб він був на місці. А щоб пильнувати його, наряд ДАІ біля машини не поставиш. У такій ситуації мешканцям радили звертатися у жек та міськраду, які мають забезпечити місце стоянки для машин у дворі. А на клумбу варто поставити бордюр, щоб машина туди просто не могла заїхати. У попередні роки адмінпротоколи на водіїв, які паркувалися на клумбах, складала муніципальна поліція. Адже це є порушенням правил благоустрою міста. Та через зміни до правил дорожнього руху і муніципальна поліція не має права штрафувати. Вона може хіба що зробити зауваження, але чи це дієво?
Як пояснюють у секторі комунікації Головного управління Національної поліції в області, наразі у цій сфері нічого не змінилося. Та вже днями нова поліція у Тернополі візьметься до роботи і, можливо, вона зможе вирішити проблему.
– У деяких містах національній поліції дозволено вивозити евакуатором неправильно припарковані автомобілі, що заважають проїзду швидкої чи пожежної машини, – каже начальник сектору комунікації Головного управління Національної поліції в області Сергій Крета. – Можливо, у Тернополі теж приймуть таке рішення і дозволять поліції евакуйовувати машини на штрафмайданчик. До речі, у місті відкрили новий штрафмайданчик - на вул. Бережанській.
Також у країні діє ряд сайтів, на яких тернополяни можуть залишати фото неправильних паркувань. Таким чином намагаються присоромити винуватців. Це, зокрема, ресурс badparking.in.ua, спільноти "СтопХам", Stupid parking Ternopil тощо.
Стоянки — під будову
Тернополяни дійсно мають проблеми з правильним та безпечним “паркуванням” автомобілів на ніч. З часом, судячи з моди віддавати стоянки під забудови, ситуація погіршиться. Як приклад, можна згадати стоянку біля парку Національного відродження. Там почали будувати гаражі. Після шуму у пресі міська влада почала запевняти, що на тому місці буде багатоповерховий паркінг. Проте в документах – інше. Згідно з виданими містобудівними умовами та обмеженнями, а також згідно з декларацією, зареєстрованою в Архбудконтролі, будуватимуть таки гаражі. Чи змінять документи та дійсно візьмуться за паркінг – невідомо. Якщо там будуть гаражі, то півтори сотні місцевих автовласників доведеться залишати авто на ночівлю під будинком чи шукати інше місце. Якщо ж побудують паркінг, то місце для транспорту збережуть, але платитимуть, вочевидь, більше.
Не меншу проблему для тернополян з вул. Купчинського створило будівництво торгового центру «Мандарин». До будови на цьому місці діяла стоянка, де на день чи на ніч свій транспорт могли залишати кілька десятків власників.
Чи не найгарячіша ліквідація стоянки відбувається зараз на перехресті вул. Миру-Дружби. Орендар землі під стоянкою отримав від міської влади дозвіл на будівництво там готелю, а також автомийки. Після спротиву громади виконком міськради скасував цей дозвіл на будову (містобудівні умови і обмеження – прим. авт.). Проте орендар нове рішення влади оскаржив у суді і тепер може будувати. Будівельні роботи вже розпочали на частині території стоянки. Коли стартує повномасштабна перебудова, сотні автовласників доведеться шукати новий «нічліг» для транспорту. Поряд його немає, тож авто, імовірно, переберуться у двори і на газони.
Євгенія ЦЕБРІЙ, Андрій ШКУЛА
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім
Анонім
Анонім
Anonymous reply Анонім
Анонім reply Анонім
Anonymous reply Анонім