З першого жовтня на Тернопільщині відкриють Пункти незламності. Там можна зарядити гаджети, погрітися і випити гарячий напій.
Журналісти «20 хвилин» запитали у тернополян, чи відвідували вони ці пункти минулого року, як їм жилося в умовах блекауту і чи готують до можливих вимкнень світла тепер.
Як раніше повідомляли журналісти «20 хвилин», Пункти незламності – місце безпеки для тернополян під час тривалого відключення чи тепла. Попри відсутність електроенергії, в таких місцях має бути в доступі: тепло, вода, освітлення, мобільний зв’язок, інтернет, живлення для мобільних пристроїв, місце для відпочинку, забезпечення для мам та дітей, а також аптечки.
Загалом з першого жовтня на території Тернопільської області мають запрацювати 135 Пунктів незламності. Про це повідомили на офіційній сторінці Тернопільської ОВА.
Відео дня
v class="video-block">
Під час опитування пересічні містяни наголошували, жити з блекаутами складно, але можливо. А вважаючи повну підготовку ще з торішньої зими, пережити їх буде простіше.
Андрій, приватний підприємець, 57 років
— Пункти незламності звичайно потрібні нашим людям, треба допомагати пережити такі темні часи. Особисто я не користувався, бо не було в цьому потреби. Ми собі придбали генератор, у нас вдома твердопаливний котел. Зараз люди більше підготовлені до блекаутів, вже знають що і як робити, тому вважаю, проблем буде менше. Знаєте, нам тут не настільки важко. Головне – нехай наші хлопці на передовій будуть живими.
Михайло, студент, 20 років
— Минулого року з блекаутами зіштовхнувся вперше, але не розгубився і намагався заряджати повербанки та все обладнання, яке було вдома. Якщо не вистачало заряду, то я ходив до друзів, в яких була електроенергія і готуватися до навчання. Я не планую купувати на осінньо-зимовий період додаткового обладнання, певно буду діяти за торішньої схемою. Пунктом незламності я не користувався, але думаю, якщо зима буде холодною, то люди відвідуватимуть їх.
Квітослава, пенсіонерка, 75 років
— Пункти незламності треба вже зараз відкривати, бо це ж росіяни і вони робитимуть все, щоб ми залишилися без світла. У багатьох людей від світла залежить опалення і як вимикають на кілька годин, то вдома холодно. А як буде -20 градусів на вулиці, то поки наші електрики ремонтуватимуть станції, люди в пункті незламності зігріються. Блекаути ми переживемо, не варто плакати, бо українці – сильна нація. Ось, наприклад, я без світла сиділа і співала. Так мені було веселіше.
Софія, студентка, 19 років
— Я думаю, доречно облаштовувати Пункти незламності. У той момент, коли вимикається світло, і немає можливості зарядити телефон, то можна прийти туди. Бо інколи гаджети розрядилися, а вам треба зв’язатися із сім’єю, підготуватися до навчання. Єдине – варто збільшити кількість таких пунктів, щоб уникнути великих черг. Особисто ми рятувалися свічками і дуже раділи, коли графік відключення світла збігалися з реальністю. Бо тоді ми знали, коли світло буде, могли все підзарядити.
Євгенія, пенсіонерка, 74 роки
— Нехай роблять Пункти незламності, бо зараз вже осінь і почнуть вимикати світло. А є такі самотні люди як я. І що мені одній робити у квартирі? Минулого року такі пункти рятували нас і допомагали пережити непростий час. А ще ми збиралися разом із сусідами, спілкувалися, згадували історії. Але у квартирі у мене було тепло, бо централізоване опалення. І бачите, ми пережили ту зиму. Думаю, цього року не буде такої складної ситуації.
Михайло, волонтер, 33 роки
— Наші ЗМІ говорять, що буде складна зима, тому ми звичайно готуємося до блекаутів. Я не займаюся підприємницькою діяльністю, а отже масово не скуповував додаткового обладнання. Переважно у квартирі було тепло, але коли температури знижувалася, то використовували теплові вентилятори. Телефони намагалися тримати зарядженими, щоб бути на зв’язку і моніторити ситуацію, коли лунає сигнал повітряної тривоги. Пункти незламності не відвідував, але якщо буде потреба, то скористаюся. Мені казали, що там можна зігрітися, випити гарячий чай.
Інна, перебуває в декретній відпустці, 31 рік
— Минулого року ми купили джерело безперебійного живлення. Коли не було світла, то за допомогою нього ми підключали котел, заряджали телефони та ліхтарі. Особисто я не користувалася такими Пунктами незламності, але вважаю, що вони потрібні. Там люди можуть зігрітися, випити теплий напій, зарядити телефони. Це дуже добре.
Нагадаємо, взимку 2022/2023 років Пункти незламності працювали у медичних та освітніх закладах, а також розгортали великі намети у місцях масового скупчення людей та поблизу житлових будинків.
Журналісти «20 хвилин» відвідували такі пункти, а також тестували, чи дійсно там комфортно перебувати і, чи доступні всі обіцяні послуги.
Для чого зараз планувати відкриття тих пунктів? Як пишуть, що енергетика справиться… Чи є інформація точно, що з першого жовтня вже не справиться?! Нічого не розумію! Це все планово? І війна? І умови відключення чи що? Є конкретні дати… Вже відомо куди і коли влучать?
Читач42
Як готуються до відключення світла? Купляють за мільйони євро тролейбуси!
Оля Білинська
Читач42