Порівняно з іншими точками Земної кулі, у цьому місці - найвищий атмосферний тиск і на 6-12% більше кисню.
- Мертве море - справді унікальне. На кубічний метр води там припадає 280 г солі, - ділиться спогадами дівчина. - Саме море - дуже спокійне. Вода тримає чудово! Неважливо, чи ти вмієш плавати, чи ні. Заходиш у тепле море, лягаєш на спину, дихаєш свіжим повітрям і милуєшся пейзажем. Так, можна спокійно читати газету чи журнал.
У воді - близько 33% солі
Через сухий клімат на узбережжі спека зовсім невідчутна. Вологості - нуль, не те, що в Тернополі, додає туристка.
- Левова частка солей у морі - необхідні організму магній, калій, кальцій, броміди, сульфати, інші мікроелементи, - продовжує співрозмовниця. - Порівняно із Атлантичним океаном, там - у 50 разів більше брому, у 15 - магнію і в 10 - йоду.
Мертве море розташоване на висоті 427 метрів нижче рівня Світового океану. Це - унікальна цифра. Для порівняння, Бедуотер - найглибша западина Північної Америки, що у “Долині Смерті” в Каліфорнії, розташована лише на 86 метрів нижче рівня моря.
Вода у Мертвому морі містить близько 33% солі. Тоді як соляні озера в Солотвино - близько 18%, - додає Любов. - Не можна занурювати обличчя в ту воду. Будь-яка ранка сильно пече, але й швидко гоїться. Коли виходиш з моря, видається, що шкіру змастили олійкою.
Утворюються фіорди і каньйони
Різнокольорові прапорці на пляжах свідчать про ступінь безпеки купання. Білий - безпечно, червоний - небезпечно, чорний – заборонено, додає дівчина.
Місцями вздовж узбережжя утворилися цілі лагуни, фіорди із зашкарублої солі та мальовничі каньйони, - розповідає Любов. - Подекуди вода набула унікального зелено-блакитного відтінку. Зайти у море там - проблематично, не кажучи вже про купання. Бажано взути тапки, щоб не поранити ноги.
Вихід у море біля готелів - зручний, по дрібному, наче просіяному крізь сито, піску. Але вода - вже іншого забарвлення, помітила дівчина. Воно нагадує Азовське - таке ж зеленкувате і мілке.
Щороку море “іде” вниз
Море дуже протяжне. На самому півдні, де колись, за припущеннями, були біблейські міста Содом і Гоморра, розташовані заводи. Там сконцентроване виробництво: видобуток та переробка солей і грязей Мертвого моря.
Лікувальні грязі дістають лопатами з морського дна, - продовжує туристка. - Щоб вони не окислилася і максимально зберегли цілющі властивості, їх одразу запаковують у спеціальні пакети і негайно відвозять на фабрику.
Вартість косметичної продукції на основі солей Мертвого моря - різна. Все залежить від марки, уточнює туристка. Одна з найкращих - продукція фірми “Ахава”.
Популярні і збагачені мінералами Мертвого моря грязеві аплікації. Вони повертають шкірі тонус, - каже дівчина. - Про цю властивість знали ще в часи цариці Клеопатри.
Утім, йорданські вчені б'ють на сполох. Рівень моря щороку знижується на 1 метр. Так, за останні півстоліття його площа зменшилася рівно на третину. Науковці застерігають: до 2050 року море може зникнути взагалі. Причина - інтенсивні темпи його експлуатації.
До падіння рівня моря призводить діяльність кількох фабрик і двох комбінатів: із виробництва калійної солі для удобрення ґрунтів і виробництва смоли-асфальту, - пояснює тернополянка. - Окрім того, темп випаровування з поверхні моря перевищує швидкість його поповнення прісною водою з Йордану.
Жінки стрижуться цілком
І на Мертвому морі, і в інших частинах Святої Землі, Любов зустрічала дуже багато росіян. Переважно - репатріантів.
Якось ми зайшли в один із торгових центрів, почули російську, - розповідає дівчина. - Я подумала, що це хтось із туристів. Але обернувшись, побачила продавців. Обидві - колишні росіянки, які переїхали в Ізраїль.
Євреї ідентифікують свою національність за жіночою лінією. Наприклад, якщо єврейкою була бабця, внук - на половину єврей, якщо - дід, то лише на чверть.
Ізраїль радо приймає репатріантів із країн колишнього Союзу, - каже Любов. - Але перед тим треба пройти спеціальну процедуру. Зокрема, тестування на знання п'ятикнижжя Мойсея - Тори.
Євреї-ортодокси суворо дотримуються усіх догм іудаїзму. Це одразу помітно. Чоловіки носять маленькі шапочки і пейси. Їхні дружини теж суворо дотримуються всіх законів Тори. Навіть стрижуться налисо і носять перуки.
Носять на головах зузи
На кожному одвірку - незалежно чи то житло, чи готель, висять “зузи”. Тобто - коробочки із молитвою. Її пишуть на шматочку шкіри від руки. Це доручають лише глибоко віруючим людям, додає туристка.
Ортодоксальні іудеї постійно носять із собою зузи: в коробочці на голові і прив'язують шкіряними пасками до лівої руки, - продовжує дівчина. - Саме так записано у Старому Завіті.
В аеропорту імені Бен-Гуріона, як і в інших прикордонних пунктах країни, митний контроль дуже ретельний. Можуть перевіряти як багаж, так і особисті речі. Тому пасажири повинні пройти реєстрацію в аеропорту не пізніше, ніж за дві години до вильоту.
Електронна система перевірки туристів на кордоні дуже прогресивна. Її запозичили навіть американці, - розповідає тернополянка. - Тамтешні митники - чудові психологи. Із кожним гостем спілкуються, запитують, куди і чому їдеш, зачитують правила.
Якихось специфічних обмежень дівчина не помітила. Правила - такі ж, як і всюди - не можна везти з собою в ручній поклажі рідини, гострі, колючі, ріжучі предмети.
Нігерійці їздять в Ізраїль за рахунок держави
Надто суворого дрес-коду у святих місцях в Ізраїлі, як каже тернополянка, - немає. Паломникам бажано закривати лікті та коліна.
В Єрусалимі ніхто не зобов'язує одягати спідницю. Можна бути і в джинсах, - розповідає Любов Снітинська. - Навіть носити хустину не обов'язково.
Побувала дівчина і в місці хрещення Спасителя - Ярденіті. Саме там річка Йордан витікає з озера Кінерет. У річку, як вона каже, можна зайти по коліна або зануритися повністю, із головою.
Сотні паломників у білих сорочках пірнають у священні води. Ми також занурилися, - продовжує українка. - У грудні температура води була +18 град.
Туристів було - хоч відбавляй. Особливо - з Нігерії. Це тернополянку неабияк здивувало.
Виявилося, що всі вони - християни. Держава виділяє кожному громадянину квиток і 1000 доларів, аби він раз у житті відвідав Святу землю, - пояснює Любов. - Паломники повинні використати всю суму. Бо залишок доведеться повернути.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер