Є дуже багато свідчень, що разом із ВІЛ/СНІД у нас поширюється ще одна епідемія. Її визнали глобальною небезпекою. Йдеться про зараження гепатитом В або С.
БРАКУЄ ГРОШЕЙ НА ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ
— Ситуація із захворюваністю на гепатит справді є досить гострою, — наголошує заслужений лікар України Євген Дутка. — Чому? Принаймні тому, що таких випадків у нас фіксують набагато більше, ніж СНІДу. І лікувати будь-який гепатит — дуже дорого. Причому наслідки, м’яко кажучи, не завжди бувають настільки позитивними, як розраховують і пацієнти, і медики.
Над тим, аби перемогти віруси гепатиту й ускладнення, котрими загрожує недуга, працює весь науковий світ. І хоч здобутки сучасної фармації останнім часом вражають, досягти помітних зрушень саме у подоланні наслідків впливу вірусу гепатиту ніяк не вдається.
— Гепатитів учені відкрили дуже багато різновидів, — додає чоловік. — Причому всіх їх об’єднує спільна риса — повинен бути контакт із кров’ю людини, котра є носієм недуги. Виходить, що і дуже кричати про це немає кому. І це — теж проблема, адже фактично ми тепер не можемо почуватися безпечно навіть у перукарні.
Звісно, як каже лікар, деякі кроки для профілактики поширення гепатитів в Україні роблять. Скажімо, донорську кров ретельно перевіряють. Крім того, медики, які часто контактують із хворими, а також їхньою кров’ю, зобов’язані щепитися від кількох найбільш поширених вірусів гепатиту.
— За великим рахунком, все у нашій державі нині наштовхується на брак грошей, — підсумовує пан Дутка. — Так, деякі сучасні препарати — дуже ефективні, але чи може їх собі дозволити кожен хворий? Скажімо, лікування виразкової хвороби нині “тягне” 180 грн щодня. А приймати препарати потрібно впродовж семи днів...
“НЕ ЗНАЮ, ЯК Я НА ЦЕ ЗАХВОРІВ...”
Тарас із Хмельницької області, молодий рудий худорлявий телемайстер лежить із крапельницею, під’єднаною до лівої руки. Торік, упевнений, що абсолютно здоровий, прийшов здати кров для хворої родички. Виявили гепатити В і С. Вже уражена печінка. Сергієві — 55. Сергій у лікарні — з літа минулого року. Як захворів — не знає.
— Піднявся цукор у крові, я зробив діагностику. Для себе. Отак дізнався, що маю гепатит В, — чоловік притискає ваткою місце уколу. — У сина також виявили вірус гепатиту В.
Підступність гепатиту в тому, що він протікає без симптомів. До відмови печінки. Тож без вжиття невідкладних заходів у найближчі 10-20 років, смертність від гепатиту С і його наслідків збільшиться у 2-3 рази і значно перевищить цей показник при ВІЛ-інфеції і СНІДі, стверджують фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
— Поширеність гепатиту С і гепатиту В в Україні насправді набула катастрофічних масштабів і є реальною загрозою для здоров’я нації, — писав натомість Інститут Громашевського у повідомленні до уряду. Це нас насторожило, і ми звернулися до Міністерства охорони здоров’я (МОЗ). Чи справді в Україні епідемія гепатитів?
Спочатку МОЗ надав таку довідку (див. табличку унизу, зліва — прим. ред). Цифри в ній стверджували, що на гепатит в Україні хворіє дуже мало людей.
Та наступне повідомлення здивувало: “Досить актуальною в Україні є проблема вірусного гепатиту В, що обумовлено значним поширенням, важким перебігом, схильністю до хронічного перебігу хвороби та розвитком ускладнень”. Завершувався лист визнанням загрози, котру заперечувала статистика МОЗ. Третя відповідь надійшла з департаменту розвитку медичної допомоги. Її суть — МОЗ хоче покращити облік, перевіряє на гепатит донорів крові та просить збільшити фінансування на лікування хвороби.
ЗВІДКИ Ж БЕРУТЬСЯ ЦИФРИ СТАТИСТИКИ?
Чому ж цифри суперечать тону відповідей МОЗу? Можливо, тому, що там усвідомлюють, звідки ті цифри беруться? Виявилося, на гепатит С — найнебезпечніший вірус — системно перевіряють лише тих, хто здає кров! Тобто гепатит виявляють у трьох випадках: коли вірус знаходять у донора, коли його виявляють у людини, яка вирішила обстежитися добровільно або коли хвороба вже перейшла у гостру форму.
При цьому медичні дослідження стверджують: на одну гостру форму гепатиту припадає 16 хронічних! Вони протікають без симптомів. Замкнуте коло: гепатитів не реєструють, бо на них не перевіряють, а на них не перевіряють, бо їх мало реєструють. Тож оцінити поширення гепатитів можна, наприклад, дізнавшись, скільки їх виявляють серед донорів крові. Дані, надані МОЗ, не залишають шансів: гепатити В і С знаходять у чотирьох зі 100 донорів крові! Звісно, кров перевіряють за допомогою тест-систем, які часто помиляються (див. публікацію на стор. 4 — прим. ред.). Її приходять здавати (і так заробляти) чимало хворих людей. Та все одно співвідношення вражає. Серед тієї категорії українців, яку обов’язково перевіряють на всі гепатити, їх виявляють у сім з половиною разів частіше, ніж ВІЛ-СНІД!
Олександр АКИМЕНКО,
для “RIA плюс”
Довідка
- Гепатит С — це захворювання печінки, спричинене вірусом гепатиту С (НCV). Вірус проникає в клітини печінки, використовує генетичні механізми клітин для відтворення власних копій, які потім заражають більше клітин. Приблизно в 15% випадків гепатит С перебігає у гострій формі. Переважно інфекція стає хронічною і поступово руйнує печінку. Із часом це призводить до цирозу і раку печінки.
- Гепатит В — це інфекційне захворювання, яке характеризується важким ураженням печінки. Збудник — вірус В (ВГБ, HBV). Джерелом інфекції є хворі люди, навіть здорові носії. Великому ризику піддаються медики, які часто контактують з кров’ю. Вірус може передаватися від матері до дитини під час вагітності або при пологах.
- 45% інфікування гепатитом В відбувається статевим шляхом. На другому місці — ін’єкційне введення наркотиків. На третьому — медичні втручання. У гепатиту С переважає інфікування через ін’єкції наркотиків (37,6%). Такий же показник має і статевий шлях. На третьому місці — медичні втручання.
За інф. Інституту Громашевського та “Вікіпедії”
Лікарі радять усім обов’язково раз на рік обстежуватися
За експертними оцінками ВООЗ, вірусом гепатиту С у світі інфіковані від 500 до 700 млн людей, що дорівнює приблизно 10% населення планети. Тож можна констатувати пандемію гепатиту С, що за своїми масштабами у п’ять разів перевищує поширення ВІЛ-інфекції.
— Про СНІД люди більше знають, бо є пропаганда, — каже лікар Євген Дутка. — Втім, фахівці досі сперечаються, чи дійсно інфекція виникла лише у 80-х роках.
Звісно, лякатися не варто, але слід поберегтися. Мало того, що гепатити руйнують печінку, їх ще й лікувати дорого. Курс проти вірусного гепатиту В може коштувати до 10 тис. дол./рік, проти С — до 25-ти.
Як уберегтися? Гепатити передаються як ВІЛ — статеві стосунки, ін’єкції, операції (у т. ч. стоматологічні), відвідини манікюрного салону або ж перукарні. А ще — фахівці радять кожному з нас перевірятися хоча б раз на рік.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер