Пацієнти осліпли і приречені на муки, а лікарі й далі працюють! Чому за 5 місяців не знайшли винних?

- П’ять місяців минуло з того дня, як 22 пацієнти втратили зір після ін’єкцій у Чортківській центральній міській лікарні. Постраждалі та їх рідні продовжують боротися за відновлення зору, проте надія на краще згасає.
- Як зараз себе почувають пацієнти, чи продовжують лікарі працювати, що з розслідуванням історії – дізнавалися журналісти «20 хвилин».
– Це жах, що вони нам наробили. Людські організми дають збій. За цими словами криється щосекундний біль і страждання. То не просто діагнози, то вирок без перспективи на помилування, – ділиться почуттями дружина одного із потерпілих, який втратив зір після ін'єкцій.
Нагадаємо, 16 лютого у Чортківській центральній міській лікарні 22 пацієнтам зробили ін’єкцію в очі. Ми маємо частину виписок хворих, із розповідей потерпілих нам відома назва препарату, який вводили. За кілька годин після процедури люди почали скаржитися на біль в очах, почервоніння та свербіж. Рекомендовані лікарями краплі не допомогли, тож вже вночі пацієнти звернулися в лікарню за допомогою.
Ніч як для пацієнтів, так і лікарів видалася складною, бо весь час пацієнтам намагалися знизити рівень болю. А вже зранку 17 лютого повезли в Тернопільську обласну клінічну лікарню. Зі слів генерального директора медзакладу Василя Бліхаря, у той же день ввечері всім поступово зробили операції, під час яких забрали запальну тканину з ока. А далі їх відправили на довготривале лікування до Чорткова.
Пробувши кілька тижнів у чортківській лікарні, частина рідних почала бити на сполох і відвозити постраждалих на огляд до інших фахівців. Зокрема, нам відомо, що деякі пацієнти консультувалися з одеськими фахівцями.
За інформацією рідних пацієнтів, ситуація в кожного різна. Історію відновлення постраждалих від ін’єкцій після п'яти місяців редакції «20 хвилин» розповіли дві родини.
Стався рецидив…
За історією жителя села Оришківці Ореста Зрайчика журналісти стежать майже від початку отримання ним ін’єкції в лікарні. Адже саме його дружина Галина Зрайчик і звернулася до редакції «20 хвилин» з проханням надати розголосу ситуації.
Чоловік отримував ін’єкції одразу у два ока, після яких став майже сліпим та потребує постійного нагляду. Як тільки у березні пана Ореста виписали на амбулаторне лікування, родина Зрайчик приймає рішення – поїхати на обстеження до Інституту очних хвороб і тканинної терапії імені Філатова, що у місті Одеса. Там фахівці провели пацієнту повторне обстеження та імплантували кришталик в ліве око. Зі слів Галини Зрайчик, спочатку процес загоєння та відновлення проходив нормально, а ось після повернення додому стан чоловіка погіршився, а лікування довелося розпочинати з нуля.
— П’ятого червня ми повернулися в Одесу на лікування, бо зору немає. Ліве око гарно відновлювалося після операції, але стався рецидив ендофтальміту (гостре гнійне запалення внутрішніх оболонок ока з утворенням абсцесу в склистому тілі). Лікарі кажуть, що це грибковий ендофтальміт, і випадок дійсно складний. Орест переніс ще п’ять операції, довгий та дороговартісний курс лікування, — розповідає Галина Зрайчик. — Але шансів на збереження зору майже немає. Тут би око вберегти, бо бакпосів із середини ока показав плісняві грибки, а вони страшенно токсичні і їх складно побороти. Праве око тримається стабільно. Але без кришталика в нього зір 0,005%.
Також пані Галина не приховує, операції, постійне лікування та перебування в лікарні виснажує Ореста та інших пацієнтів, як морально, так і фізично.
— Ми залишилися сам на сам зі своїми проблемами. Наприклад, у нас тяжкий грибковий ендофтальміт. В іншого чоловіка було стентування, і тепер в нього виразка шлунка з кровотечею. Деякі постраждалі повністю втратили зір. У деяких людей взагалі немає перспектив на відновлення зору. Це жах, що вони нам наробили, — каже дружина постраждалого. – Людські організми дають збій. За цими словами криється щосекундний біль і страждання. То не просто діагнози, то вирок без перспективи на помилування.
Та чи отримує родина Зрайчиків хоча б якусь моральну, фінансову підтримку від лікарки чи закладу, де зробили пану Орестові ін’єкції?
— За весь час, що ми знаходимося в Одесі, отримали кілька повідомлень та деяку фінансову компенсацію. Щоб не називати цифр, скажу так: лікарка Ірина компенсувала десяту частину від того, що ми витратили на лікування в Одесі за літній період. Збори на лікування ми не відкривали. Намагаємося поки самостійно покривати витрати, — зізнається Галина Зрайчик.
Батько залишився з протезом…
Не меншої біди ін’єкції завдали і пацієнтові Івану Якимцю. 16 лютого чоловікові вводили препарат у ліве око вже третій раз, він мав бути завершальним. Зі слів доньки Христини, йому, як і всім постраждалим, медики Тернопільської обласної клінічної лікарні зробили операцію, а далі обіцяли реабілітацію в Чорткові. Чоловікові не ставало краще, тому родина била на сполох. А як тільки почули про виписку пана Івана додому, то знайшли всі можливі варіанти, щоб потрапити на лікування в Інститут очних хвороб і тканинної терапії імені Філатова.
Дочка потерпілого наголошує, одеські фахівці були шоковані станом лівого ока і повідомили родині, що рятувати там вже немає що. Єдиний вихід у цій ситуації – оперування та видалення ока. Як зараз почуває себе пан Іван?
— У нас все добре. Точніше так лише можна сказати, бо тато більш-менш звик до свого стану і вже потрохи спілкується з людьми. Наразі він вдома і досі з тимчасовим протезом. Час від часу навідувалися до Одеси, де лікарі робили обстеження. Але вдома він постійно на лікуванні, тобто приймає таблетки, краплі. Мають проконсультуватися з лікарем та їхати на операцію, щоб встановити постійний протез, — розповідає Христина Якимець.
За час лікування чортківські медики, кажуть рідні, не зв’язувалися з родиною та не пропонували допомогу.
— Я знаю, що ще одному пацієнтові видалили око. Взагалі, так розумію, що ні в кого нічого доброго немає, про позитивні результати лікування мені ніхто не повідомляв. Хоча ми з багатьма спілкуємося. Як так виходить, що відділення працює, і лікарі наче теж? Я порушувала цю тему в поліції, на що мені відповіли, що воно мало б бути зачиненим. Але чіткого мені ніхто нічого не сказав. Ситуація важка і нічого не зрозуміло, — каже пані Христина.
Що з медиками?
Журналісти «20 хвилин» неодноразово зверталися до департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА, аби дізнатися чи продовжує функціонувати офтальмологічне відділення Чортківської міської лікарні. Також нас цікавить, чи надають медичні послуги чотири лікарі-офтальмологи, які зробили ін’єкції 22 пацієнтам. Від лютого чітку та конструктивну відповідь нам вдалося отримати лише 25 липня.
— Офтальмологічне відділення в Чортківській центральній міській лікарні єдине на весь район, тому наразі воно працює. Оперативні втручання з інтравітреального введення (метод введення ліків всередину склоподібного тіла) медики не здійснюють. Медичну послугу з інтравітреального введення медикаментозних препаратів 22 пацієнтам 16 лютого 2023 року в Чортківській центральній міській лікарні надавали чотири лікарі-офтальмологи, — повідомив заступник директора департамента Вадим Кравчук. — У березні двоє лікарів перебували на лікарняному, а двох відсторонили. Станом на 25 липня, вони продовжують працювати у Чортківській міській лікарні. Проте усунуті від проведення планових оперативних втручань, надають лише невідкладну та амбулаторну офтальмологічну допомогу.
Та чи проводили службове розслідування?
— Клініко-експертна комісія департаменту охорони здоров’я ОВА працювала на виконання листа слідчого Нацполіції в Тернопільській області Тернопільській області від 21 лютого 2023 року. Висновок за результатами клініко-експертної оцінки передали у зазначене слідче управління. Згідно з інформацією керівника Чортківської центральної міської лікарні, завідувача офтальмологічного відділення звільнили із займаної посади. Чотирьом лікарям-офтальмологам та медичному директору оголосили догани. Слідство триває, — повідомляють в департаменті.
Також за інформацією пана Кравчука, станом на 25 липня, декілька пацієнтів знаходяться за кордоном, частина – лікується за межами області. Лікарі підтримують зв’язок із 17 пацієнтами.
Що кажуть правоохоронці?
Як раніше повідомляли журналісти «20 хвилин», медичні препарати вилучили на експертизу. А даний факт слідчі внесли в ЄРДР згідно зі статтею 140 (Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником) ККУ. Правоохоронці встановлюють, що саме спровокувало погіршення зору у людей. Та чи є якісь зрушення у даній справі?
Речник управління Нацполіції в Тернопільській області Сергій Крета наголошує, що всі питання до прокуратури, адже вони забрали справу на вивчення.
— Станом на 27 липня, ще не завершили комплексну експертизу препаратів, яку призначили по цій справі. Від результатів експертизи залежить хід подальшого розслідування. Поки ще немає жодного рішення, — повідомила речниця Тернопільської обласної прокуратури Леся Гурецька.
Ми стежимо за розвитком подій в цій історії та інформуватимемо вас. Стежте за оновленнями на нашому сайті та в соціальних мережах.
Читайте також:
Вже реагує на силуети та світло: як почувається пацієнт, який втратив зір після ін'єкцій у лікарні
Одні не бачать, хтось втратив око. Медики собі й далі працюють, а скалічені пацієнти шукають правду
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Читач46
Неля Хома
Оксана Штогрин