Про методи контрацепції, які не передбачають використання додаткових засобів захисту журналістка “20 хвилин” поговорила із лікаркою акушером - гінекологом Лілією Левенець, яка має стаж роботи 15 років.
“20 хвилин” продовжує цикл публікацій про статеве виховання.
Контрацепція включає контрацептивні або протизаплідні засоби, а також певні методи запобігання небажаної вагітності, зазначає гінеколог. І надійність більшості методів запобігання вагітності залежить головним чином від їх правильного використання.
Саме тому контрацепцію має призначати виключно лікар - гінеколог індивідуально зважаючи на вік жінки, її потреби та репродуктивні плани.
- Планування сім'ї — важливий етап у житті жінки, який передбачає народження лише бажаних дітей. У нашій країні, на жаль, висока частота штучних абортів, що протягом багатьох років традиційно є головним методом планування сім'ї, - каже Лілія Левенець. - Виходячи з ускладнень, які виникають після переривання небажаної вагітності, зниження кількості абортів може суттєво вплинути на акушерську та гінекологічну захворюваність і знизити рівень материнської смертності.
Один із шляхів зниження кількості абортів, на думку гінеколога, є широке впровадження засобів контрацепції. Питаннями контрацепції повинні займатись виключно лікарі. Адже те, що підходить одній жінці, не завжди підійде іншій.
- Вибір методів контрацепції проводиться з урахуванням багатьох факторів — вік, кількість дітей, стан здоров`я, наявність супутніх захворювань, анамнезу, репродуктивних планів, а також зачасту і релігійні переконання, та індивідуальне ставлення жінки до певного протизаплідного засобу, - каже лікарка.
І природні методи можуть мати місце тільки тоді, якщо жінка може точно визначити початок та кінець фертильного періоду у своєму менструальному циклі, і тільки тоді, коли цей цикл у жінки є регулярним. Фертильний період - це час, коли у жінки може наступити вагітність.
Ефективність природних методів середня. 9-20 вагітностей на 100 жінок протягом першого року користування.
- Необхідно підрахувати дні для визначення початку і кінця фертильного періоду. Для цього треба знати тривалість попередніх менструальних циклів: жінці належить записувати тривалість кожного менструального циклу, як мінімум протягом 6 місяців та запобігати вагітності не гормональними методами або утримуватись від статевих контактів, - пояснює пані Левенець.
Потрібно відрахувати 18 днів із самого короткого менструального циклу - це і буде перший день фертильного (небезпечного) періоду; потім відрахувати 11 днів із найдовшого менструального циклу - це визначить останній день фертильного (небезпечного) періоду для цієї жінки.
- Наприклад: у жінки найдовший цикл складає 30 днів, а найкоротший - 26 днів.Проводиться розрахунок: короткий цикл - 26 днів - 18 днів = 8 дн. Довгий цикл - 30 днів - 11 днів = 19 дн. У відповідності з розрахунками фертильним є період з 8 по 19 день менструального циклу. Для запобігання вагітності жінці необхідно утримуватись від статевих контактів в цей час, - каже гінеколог.
- Визначаючи фертильний період, вимірюється температура прямої кишки. Вимірюється температура вранці, не встаючи з ліжка, в один і той самий час окремим градусником протягом 7-10 хвилин. Базальна температура піднімається на 0,2-0,5 град. С в період овуляції. Якщо підвищення температури не відбулося, припускається, що овуляція не відбулася, - розповідає лікар-гінеколог.
Фертильним періодом вважається час від початку менструального циклу до тих пір, коли базальна температура не підвищиться протягом 3-х наступних днів. Якщо у жінки є захворювання з підвищенням температури тіла, цей метод в цей час застосовувати не доцільно.
Використовується за умови відсутності запальних процесів та статевих інфекцій, також вагінозу та молочниці.
- Жінка визначає фертильну фазу, спостерігаючи за слизовими виділеннями із піхви. В той час, коли виділення прозорого тягучого слизу, жінка може бути фертильною. Останній день прозорого тягучого слизу називається "днем пік". Це означає, що овуляція вже близька або тільки що відбулася, - каже гінеколог. - Спостереження за слизом ведуться протягом дня, оскільки слиз може змінюватись, ведеться запис спостережень.
Також перерваний статевий акт – один з найпопулярніших методів контрацепції. Однак метод вважається ненадійним, він вимагає жорсткого контролю з боку чоловіка.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
І ви тут "продовжуючи цикл публікацій про статеве виховання" розказуєте про 0,2-0,5 градусів які відфіксувати надійно важко, чи оцінку консистенції слизу і РЕАЛЬНО ПРОПОНУЄТЕ НА ЦЕ ПОКЛАДАТИСЬ ЛЮДЯМ? Напевне тому й у нас такі високі показники абортів - https://languagesoftheworld.info/wp-content/uploads/2014/10/abortion_rates_Europe_map.gif Люди покладаються на методи почуті десь там від бабці. Замість того щоб піти до лікаря і встановити спіраль чи призначити грамотні таблетки і насолоджуватись життям.
Із цими "методами" на які неможливо надійно покластись, в голові під час процесу крутяться хвилюючі думки. Краще використовувати надійні методи з якими обоє партнерів зможуть повністю розслабитись і сконцентруватись на відчуттях. Жаль що так мало українців користуються такими методами. В порівнянні із US наприклад. Дуже багато навіть не в курсі про методи. https://bmcwomenshealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12905-018-0651-8