Наука про сміх - гелотологія - зародилася в Америці в 70-ті роки минулого століття. А її засновник, Норман Казінс, увійшов в історію як “людина, яка розсмішила смерть”.
Чоловік страждав від рідкісної хвороби суглобів, - каже співрозмовниця. - Коли в медиків опустилися руки, Казінс зачинився в кімнаті. Він годинами дивитися комедії й безупину сміятися.
Результат не забарився. Через тиждень у хворого зникли болі, через місяць він почав рухатися, а через два вийшов на роботу. Відтоді у США та Європі почали вивчати вплив сміху на здоров'я людини.
Гумор у нашому житті не менш важливий, як повітря, їжа і вода, - зазначає Марія Хомів. - Сміх - незамінний помічник у складних ситуаціях. Так, якщо людина вміє посміятися над собою і подивитися під іншим кутом на проблеми, вона ніколи не опустить руки, а долатиме їх з оптимізмом.
Сміхом лікують онкологічні недуги
Сміх має величезний вплив на організм людини. Він покращує настрій і самопочуття. Причому не лише тоді, коли людина над чимось сміється. Інколи заряд позитиву від вдалого жарту супроводжує нас цілий день!
Це пов'язано з інтенсивним виробітком нейромедіаторів: дофаміну, серотоніну і “гормонів щастя” ендорфінів, - веде далі лікар.
Сміх - надзвичайно корисна фізична вправа. Він змушує одночасно рухатися 80 груп м'язів! В людини трясуться плечі, вібрує діафрагма, розслаблюються м'язи шиї, спини та обличчя.
Деякі вчені порівнюють хвилину сміху з 25 хвилинами занять фітнесом, - продовжує психотерапевт. - Під час сміху пульс стає частішим. Схожий ефект дають фізичні вправи.
Сміх - панацея майже від усіх недуг. Не виняток - серцево-судинні та онкологічні хвороби. Інколи достатньо засміятися, щоб позбутися головного болю. Сміх знижує виробіток гормонів стресу і рівень холестерину, нормалізує тиск і зміцнює імунітет.
Новонароджена дитина починає сміятися не раніше, ніж за місяць після появи на світ, - пояснює лікар. - Вона вчиться цій якості від мами. Якщо жінка радісна, дивиться на речі з оптимізмом, часто сміється, то цей досвід запозичує малюк.
У віці від одного до п'яти років люди сміються найчастіше. Малеча як ніхто вміє отримувати насолоду від життя. Діти сміються часто, щиро і багато, у них майже завжди чудовий настрій.
Вони готові до подвигів і нових відкриттів, - посміхається Марія Хомів. - Перед ними відкритий цілий світ. Можливо, тому що вони... сміються.
5 хв сміху замінюють 40 хвилин відпочинку
Зарубіжні медики застосовують сміхотерапію для лікування різних хвороб. Адже бадьора, оптимістично налаштована людина швидше іде на поправку. Інша річ - Україна. До нас сміхотерапія “прийшла” нещодавно.
У США, де налічують більше 600 фахівців зі сміхотерапії, працюють спеціальні Центри сміху. Люди ходять туди, як до фітнес-клубу, - зазначає психотерапевт. - Покращити настрій під час групових сеансів сміху пацієнтам значно легше. А результат триває довше. Це чудове проведення часу: 5 хвилин сміху замінюють людині 40 хвилин відпочинку.
Сміх - річ дуже заразна. В компанії регіт виникає у 30 разів частіше, аніж наодинці. Цікаво, що оповідач сміється в півтора рази частіше, ніж слухачі.
Окрім того, сміх добре впливає на дихання, - продовжує лікар. - Дуже корисно сміятися вагітним. Сміхотерапію навіть застосовують під час пологів, у першому етапі переймів. Це знижує больові відчуття.
Втім, сміхотерапія має певні протипоказання. Довго сміятися не радять людям, які мають грижу, захворювання очей і бронхо-легеневі недуги: хронічний бронхіт, пневмонію і туберкульоз.
Це небезпечно, якщо є загроза невиношування вагітності або післяопераційні ускладнення, - додає співрозмовниця.
А також - у післяопераційний період. Тоді людям потрібен спокій, їм не можна напружувати м'язи обличчя та інші частини тіла. Для решти сміх - найкращі ліки. Сеанси гумору можна влаштовувати самотужки. Наприклад, жити за правилом: “Я повинен сміятися хоча б 10 хвилин зранку, 10 в обід і стільки ж увечері”. Дивитися комедії, гумористичні передачі, читати анекдоти, зробити архів карикатур або кумедних фото. Якнайбільше спілкуватися з життєрадісними людьми, екстравертами.
Необхідно, аби людина намагалася знайти якісь комічні моменти, сама себе смішила. Варіантів тут - безліч, - пояснює Марія Хомів. - Вона навіть може стати перед дзеркалом і корчити різні кумедні гримаси.
Утім, є люди які кажуть, що сміятися... не вміють. Можливо, причина - в серйозній посаді, яку вони обіймають? В таких випадках лікар радить впродовж 5-10 хвилин сміятися штучно. Цього достатньо, щоб м'язи обличчя працювали, а мозок “наситився” киснем.
У лікарнях працюють... клоуни
Якщо за кордоном посмішка стала однією зі складових здорового способу життя, як, скажімо, заняття спортом чи відмова від шкідливих звичок, то нашим співвітчизникам до цього ще далеко.
- У нас чомусь прийнято вважати: якщо людина часто посміхається, то з нею щось не так. Навіть існує приказка: сміх без причини - признак дурачини, - каже психотерапевт. - Вона не зовсім доречна. Сміятися потрібно часто і багато. Це покращує як фізичне, так і психічне самопочуття.
Під час епідемії сміхотерапія актуальна як ніколи. Адже після цифр, які щодня озвучують у ЗМІ, люди впадають у відчай. А паніка - ворог.
Негативні прогнози і сумні новини будуть завжди. Але це не означає, що життя незабаром закінчиться і треба готуватися до чогось страшного! - каже лікар.
Найважче, за словами фахівця, налаштувати людину на сміх. Адже більшість вважає таке лікування... несерйозним.
Люди сподіваються отримати чудодійну таблетку, яка одразу ж поверне втрачене здоров'я. Але такого не буває! - зазначає фахівець. - Є прості методи, з яких треба почати працювати над собою.
Один із них - сміхотерапія. Якщо людина стане веселішою, подивиться на речі з оптимізмом, навчиться цінувати буденні миттєвості життя, те, що вона народилася й живе, світ довкола неї зміниться на краще. До неї, мов магнітом, тягнутиме життєрадісних людей, а хвороби відступлять.
Я не застосовую сміхотерапію як самостійний метод лікування. Лише в якості доповнення, - розповідає Марія Хомів. - Раджу своїм пацієнтам сміятися якнайбільше. Щоб людині вдалося “розкритися”, розповідаю жарти, анекдоти.
Наприклад: “Прийшов пацієнт до психотерапевта. Той запитує: “Як справи?” “Добре”, - відповідає пацієнт. “Тоді навіщо ви прийшли?”. Або оголошення в газеті: “Екстрасенс зі стажем вилікує від наївності і зайвої довірливості. При 100% передоплаті 100% результат”.
У зарубіжних клініках поруч із медиками можна побачити клоуна. Він працює на штатній посаді, лікує сміхом і дорослих, і дітей, - зазначає лікар. - Було б дуже корисно запровадили подібну практику і в Україні. Адже маленьким пацієнтам так бракує позитивних емоцій! Звідки їх взяти у лікарні? Не можна бігати, кричати, навіть погратись особливо ніде.
До речі, з червня у Львові стартував пробний проект “Лікування сміхом в дитячих лікувальних закладах”. Він розрахований на рік. У лікарнях з маленькими пацієнтами працюють психотерапевти, які пройшли відповідну підготовку зі сміхотерапії.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер