- Маю невеликий камінець у лівій нирці, - каже Марія Книш. – На операцію лягати побоювалася – наркоз, шрам і все таке. Чула, що у Тернополі вже є апарат, який безболісно дробить камінці…
Тернополянка, яка зателефонувала у редакцію, дізналася цю інформацію випадково. Тож попросила докладно розповісти про нову процедуру, а також де і як її проводять.
Унікальний апарат вартістю 150 тис. євро дійсно нещодавно встановили у Тернопільській міській комунальній лікарні швидкої допомоги, що вул. Шпитальній, 2. Незабаром він запрацює на повну потужність. Новітнє оснащення встановили на умовах державно-приватного партнерства. Тож процедура – платна, але для пільгових категорій хворих діятиме соціальна програма, аби процедура була для них безкоштовною або дешевшою.
Камінці – майже у всіх
Такий апарат - випущений фірмою Siemens у 2012 році - наразі єдиний в Україні. Придбала його і привезла його з Німеччини у Тернопіль фірма ProHealth. На тих же умовах її фахівці вже проводять комп'ютерне томографічне обстеження у приміщенні тієї ж міської лікарні. Новий апарат, як кажуть медики, також забезпечуватиме потреби не лише міста, а й області.
- Літотриптор щойно встановили, - каже головний лікар міської лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський 15 травня. – Щоб його запустити, потрібно отримати деякі дозволи у санепідемстанції.
Консультувати спершу будуть фахівці з Києва. Думаю, незабаром ми почнемо приймати пацієнтів.
Сечокам'яна хвороба, при якій утворюються камінці у нирках, переважно вражає людей працездатного віку. Причому ця недуга через певні природні особливості – велику кількість солей у нашій воді - є характерною для жителів Тернопілля. Тож важливо було, щоб такий апарат дроблення камінців нарешті з'явився у нашому краї.
До речі, "літос" - із латини – означає "камінь", а "трипсія" – "дроблення". Тобто, як кажуть медики, сам термін пояснює суть процедури. Літотрипсія - сучасний, малотравматичний, фактично безболісний безконтактний метод дроблення каміння у нирках і сечових шляхах. Дробити камінці можна і лазером. Цей метод медики називають контактною літотрипсією. При його застосуванні пацієнт обов’язково має перебувати під наркозом. Такого апарата, до речі, на Тернопіллі ще немає. Хоча коштує подібне оснащення дешевше, ніж безконтактний літотриптор.
Лише легкий дискомфорт
Працюватиме із літотриптором уролог вищої категорії Юрій Малевич. Для цього лікар із майже 30-річним стажем пройшов спеціальне навчання у Київському інституті урології.
- На Тернопіллі дуже багато хворих страждають на сечокам’яну хворобу, - каже він. - Потреба в такому апараті існувала майже 15 років – відколи використало свій ресурс єдине подібне оснащення в одній із місцевих лікарень.
Госпіталізують пацієнтів після такого дроблення каменів, як він каже, - рідко. Сама удана хвиля безперешкодно проходить до каменя, руйнує його, не завдаючи шкоди органам і системам організму. Немає при цьому і рентген-навантаження, додає Юрій Малевич.
- В інституті, де я проходив практичну підготовку, стоять аналогічні апарати, але 2008 року випуску, - продовжує він. – Взагалі в Україні цю методику використовують із 90-х років ХХ століття. Хвиля, яку формує "гармата", безперешкодно проходить аж до каменю і руйнує лише його. Людина відчуває лише легкий дискомфорт.
Процедуру, як він пояснює, проводять без наркозу, під внутрішньовенним знечуленням. Триває вона від 20 до 40 хвилин. Лікарі вводять лише звичайні знеболювальні у вену пацієнту. Роздробити у такий спосіб вдається до 85% камінців. Якщо їх видаляти хірургічно, людина втратить працездатність майже на місяць.
- Звісно, 100%-ї гарантії, що частинки після роздроблення камінця безперешкодно вийдуть, дати неможливо, - уточнює він. – У деяких пацієнтів проявляються анатомічні аномалії, коли уже подроблений ультразвуковою хвилею камінь просто не може вийти. Зрештою, бувають і камінці, які подробити "гарматою" неможливо.
До речі, у кабінеті літотрипсії пацієнтів прийматимуть за направленням. Здійснюватиме запис менеджер ТОВ ProHealth. Ціну за процедуру встановила фірма-інвестор. У середньому для пацієнта це коштуватиме 2000 грн.
Коментар
Орест ОНИСЬКІВ, завідуючий урологічним відділенням міськлікарні №2, головний уролог Тернопільської області:
- Дистанційна літотрипсія – ефективний метод лікування сечокам’яної хвороби. Фактично – він уже є обов’язковим. Тепер нашим хворим не треба буде їхати в інші області. Вони зможуть отримати кваліфіковану допомогу і оздоровитися тут, на місці. Відрадно, що цей апарат – нового покоління. Тобто ми не доганяємо, а встигаємо за розвитком медицини в Україні. Вартість процедури – середня для регіону. Зважте, на те, що людині не треба буде витрачатися на дорогу і перебування в іншому місті.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер