До 12-13-ти тижнів токсикоз зникає
Чому в жінок з'являється цей “особливий” стан, лікарі не можуть пояснити досі. Одні вважають токсикоз захисною реакцією майбутньої мами на “чужі” клітини в організмі. Інші - проявом недуг печінки та шлунково-кишкового тракту або неправильною переробкою імпульсів, які надходять від плодового яйця до нервової системи жінки.
Психологи припускають, що причина токсикозу - страх та невпевненість, які, дізнавшись про вагітність, відчуває більшість жінок. Особливо, якщо дітей у них ще немає.
Симптоми токсикозу - пригніченість, нудота, блювота, виділення слини, - розповідає гінеколог. - У жінок знижується апетит або вони майже нічого не можуть їсти, змінюються смакові і нюхові відчуття, знижується маса тіла.
Якщо вагітність протікає нормально, нудота і блювота турбують жінок два-три рази на добу. Частіше - вранці натщесерце. Зазвичай до 12-13-ти тижнів вагітності нудота і блювота безслідно минають. Втім, інколи нездужання триває довше.
Шлунок не має бути пустим
Щоб побороти прояви токсикозу, лікар радить постійно пам'ятати, що всередині зародилося нове життя, думати про переваги вагітності і відганяти від себе негатив. А ще - дотримуватися кількох рекомендацій.
Як тільки жінка прокинеться, потрібно щось випити або з'їсти. не встаючи з ліжка, - продовжує співрозмовниця. - Лише коли вона відчує, що нудота відступила, можна неспішно підніматися.
Олена Мельник радить якомога більше гуляти на свіжому повітрі - хоча б по пів години на день. Їсти невеликими порціями, але часто, через кожні дві-три години. Шлунок не має бути пустим.
Потрібно надавати перевагу легкій та поживній їжі, яка містить багато вітамінів та мікроелементів, - каже лікар. - Адже в цей період формуються всі органи малюка.
Приймати їжу слід окремо від напоїв. Вона повинна бути охолодженою або трохи підігрітою, бажано - рідкою чи напіврідкою. На сніданок добре споживати яйця і молокопродукти: кефір, простоквашу, домашній сир. Після прийому їжі добре полежати кілька хвилин.
Також важливо пити достатньо рідини, особливо якщо вагітну часто турбує блювота, - зауважує Олена Мельник. - Зокрема, фруктові та ягідні соки, мінеральну воду без газу, неміцний зелений чай.
Під час нудоти допомагає жування. Підійдуть солоні сухарики, горішки, сухофрукти, скибка лимона. Однак і тут все дуже індивідуально.
- Вагітним потрібно прислухатися до свого організму, - веде далі гінеколог. - Наприклад, одним жінкам позбутися нудоти допомагає квашена капуста або малосольні огірки, в інших кислота викликає протилежну реакцію.
Організм все “показує”
Твердження, що “токсикоз є в усіх”, не більше, ніж міф. Лікар пригадала одну зі своїх пацієнток, яка виховує шестирічного хлопчика і трирічних дівчаток-двійнят. Під час першої і другої вагітності проявів токсикозу в неї не було.
Багато жінок, особливо тих, які дуже мріяли про вагітність, підсвідомо “створюють” собі токсикоз. Адже це, так би мовити, частина образу “ідеальної” вагітної, - пояснює гінеколог. - Жінки починають прискіпливо прислухатися до свого організму і дивуються, чому в них немає слабкості й нудоти.
Прояви токсикозу тісно пов'язані з нервовою системою – чим більше стривожена жінка, то неприємніші у неї відчуття. Аби швидше звикнути до нового стану, лікар радить спілкуватися з малюком, ділитися своїми переживаннями з близькими і прислухайтеся до свого організму. Він чудово т“показує”, що йому до вподоби, а що - ні.
Пізній токсикоз - інший
Якщо ранній токсикоз у жінки виражений дуже сильно, цей стан може вплинути на плід, - каже гінеколог. - Якщо жінку надто часто мучить блювота, її організм втрачає рідину. Внаслідок цього різко порушується приплив поживних речовин до плоду.
Якщо неприємні симптоми посилюються, потрібна допомога. Вагітній необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря. Він направить її на обстеження і призначить лікування.
Негативні емоції, страх перед вагітністю й пологами сприяють появі раннього токсикозу. У групі ризику - жінки з хронічними недугами шлунково-кишкового тракту, печінки, астенічним синдромом. Не останню роль відіграють спадковість, стан імунної системи і вік.
Також буває пізній токсикоз, - підсумовує Олена Мельник. - Він виникає в третьому триместрі вагітності. Його симптоми - інші. Переважно це різка надбавка у вазі, набряки, підвищення тиску.
При подібних проявах зволікати з візитом до лікаря не можна. Пізній токсикоз - серйозна проблема і без госпіталізації уже не обійтися.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер