Ми продовжуємо цикл публікацій, присвячених темі підтримки грудного вигодовування
Близько 30% дітей у Тернополі - це діти, яких годували грудним молоком до 3 місяців. Близько 60% - це діти, яких годували грудним молоком до 6 місяців і довше, зазначає міський педіатр Олена Федорова.
– Щороку ми рахуємо, яка кількість дітей в нас є на грудному вигодовуванні, окремо - діти до 3 місяців, інша цифра – діти до 6-ти місяців і старші. Тенденція у Тернополі така, що поступово збільшується кількість дітей, які вигодовуються грудним молоком 6 місяців і довше, - зазначає пані Федорова. - Наприклад, якщо в 2015 таких було близько 50%, то зараз за півроку уже є 54%, на кінець року вийдемо десь на 60%. Є діти, яких годують грудним молоком і далі до 2-3 роки. В звітну форму ця інформація не йде, але такі діти в нас є. Їх, звичайно, не дуже багато, але такі діти уже не рідкість, як колись.
Міський педіатр зазначає, що педіатри на дільниці наголошують на тому, що замінити грудне молоко неможливо, бо жоден штучний засіб не містить маминих антитіл та інших потрібних біологічно активних речовин. А серед факторів, які стимулюють годувати якомога довше – суттєва економія коштів.
- Грудне вигодовування – це фундамент здоров’я дитини, гінекологічне здоров’я мами і фінансове здоров’я сім’ї, бо економить в середньому 2 тисячі гривень на місяць, - підкреслює заступник директора комунального некомерційного підприємства "Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня" з амбулаторно-поліклінічної роботи Володимир Кучма. - Я завжди кажу: дитина, яку годували грудним молоком, і нічим до року не хворіла, може бігати по морозу босою і бути здоровою. Якщо взяти ефект збереження здоров’я дитини - це запорука того, що в подальшому, якщо немає генетичного фактору, дитина не буде мати проблем, зокрема, з шлунково-кишковим трактом. Молоко є збалансоване, свіже, практично стерильне. Кращого продукту для харчування новонародженого в світі не знайдете. Суміші мають різний склад, дитина не всі з них може переносити. Якщо батьки годують не тією сумішшю, може розвиватися патогенна флора, а звідси – майбутні гастрити, дуоденіти, виразкова хвороба. Початок цих болячок йде не в 14-16 років, а закладається ще до року.
Зараз багато змінилося в рекомендаціях педіатрів стосовно грудного вигодовування. Зокрема, якщо колись дитина мала алергію на мамине молоко, то жінці могли порадити відмовитися від грудного годування.
Стосовно того, скільки разів на день педіатри радять годувати немовля, то пан Кучма зазначив, що є два методи грудного вигодувування - вільне годування на вимогу дитини і старий метод погодинного годування.
Щоб знати, скільки молока отримує дитина, обов’язково потрібно робити контрольне зважування – кілька днів поважити дитину до годування і після. Вагу зараз можна купити, або взяти на кілька днів напрокат в медтехніці.
Останніми роками в Тернополі популярні школи мам, жіночі клуби і групи підтримки грудного вигодовування. Вони є в перинатальних центрах, при жіночих консультаціях, дитячій поліклініці. Часто їх відвідують як жінки, так і чоловіки. Одна з таких шкіл - «Школа мами» від БФ «Дар життя», яка працює уже 25 років.
- Зараз жінка має вибір, як годувати дитину, - зазначає лікар-консультант ГО БФ «Дар життя» Олександра Андрунців. - А чи годуватиме грудьми, жінка вирішує ще задовго до пологів. Головні секрети успішного грудного вигодовування – це бажання жінки, часте прикладання до грудей, попередня підготовка і знання правил грудного годування. Часто лише бажання замало, жінка може сумніватися у своїх можливостях, особливо, коли в її оточенні немає підтримки, або вона мала свій негативний досвід з першою дитиною, або їй наводять приклади неуспішного досвіду інші.
Про грудне годування майбутні мами і їхні чоловіки можуть поговорити на заняттях «Школи мами» і «Школи тата».
- В основному до нас приходять жінки, у кого мають бути перші пологи, рідко – у кого другі, майже не приходять - у кого всі наступні, - розповідає Олександра Андрунців. - Радіємо коли мама приходить вдруге, коли народжують через 8-14 років. Значить вони нам довіряють. Буває, що жінка не отримала правильних знань в перших пологах, або були якісь помилки і не вдалося зберегти грудне годування довго і хоче отримати ці знання.
Лікар каже, що хоча інформації про грудне годування є багато, досі є багато викривленої інформації.
- Нам ще доводиться розвіювати міфи, що не у всіх жінок є молоко, що це важко, боляче, зіпсує фігуру. Часто ми допомагаємо побороти той страх, коли жінка боїться, що не зможе вигодувати дитину своїм молоком. Пояснюємо правила успішного годування, акцентуємо увагу на правильному прикладанні до грудей, - зазначає пані Андрунців. - Також ми обговорюємо це й з їхніми чоловіками. На «Школі тата» говоримо про допомогу чоловіка у грудному вигодуванні, бо психологічно мама має бути спокійна, задоволена, вона має відпочивати і виспатися. А чоловік має розуміти, як відбувається цей процес і як допомогти жінці. Заняття на Руській, 19 відбуваються щотижня: середа – «Школа мами» 13.00-15.00, четвер – «Школа тата» – 18.30- 20.00. Тел. (0352) 25-44-67, 068-730-60-50.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 48 від 27 листопада 2024
Читати номер
Iryna Dudnik
Olia Kvirikashvili
Лариса Філь
Аліна Ярмакова