Уперше за майже чотири місяці дали зарплату. Що буде зі спортивним диспансером у Тернополі?

Уперше за майже чотири місяці дали зарплату. Що буде зі спортивним диспансером у Тернополі?

Працівники обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру нарешті отримали зарплату після понад трьох місяців очікування. Гроші на банківські картки зарахували напередодні Великодня, 18 квітня. Люди кажуть, гроші – добре, але головне для них – зберегти диспансер і колектив. 

На будівлі закладу і досі залишається плакат із закликом до депутатів обласної ради не ліквідовувати диспансер. Працівники вкотре наголошують, це єдиний у місті заклад, де спортсмени різної вікової категорії можуть пройти комплексне обстеження та отримати допуск до тренувань, зборів, змагань різних рівнів.

Нарешті згадали про нас 

У закладі працюють 26 фахівців, з них 18 – пенсійного віку. Зокрема, є чотири лікарі спортивної медицини, окуліст, лор, невролог, стоматолог, ортопед-травматолог та інші. Тернополянка Галина Назар уже 30 років обіймає посаду лікарки зі спортивної медицини. Фахівчиня каже: без зарплати було непросто. 

Відео дня

– Так, напередодні Великодня про нас нарешті згадали й виплатили зарплату за перший квартал. Без грошей було важко, адже витрати не зменшилися, не зникають, – говорить пані Галина. – Але гроші – не головна проблема. Ми хочемо зберегти диспансер, бо вже у травні його мають ліквідувати. Через це наші спортсмени можуть не отримати вчасно необхідних довідок, а отже, не поїдуть на збори чи змагання. Не розумію, навіщо закривати заклад? Куди подінуть усіх працівників? 

Зі слів працівників, декому вже пропонували працевлаштування в обласній дитячій клінічній лікарні, але звільнятися за згодою сторін вони не хочуть. 

– Так, мені пропонували працевлаштування у call-центрі, але там зовсім інша система, все комп’ютеризовано і я до такого не звикла. Це треба всьому вчитися з нуля. Також мені треба писати заяву на звільнення і в трудовій буде позначка «звільнена за згодою сторін», а я так не хочу. Бо насправді я змушена звільнитися через реорганізацію закладу, то нехай так і вказують. Бо це перериває мій стаж роботи, – розповідає працівниця реєстратури Оксана. 

А ось Галина Назар досі сподівається, що депутати обласної ради їх почують і змінювати робоче місце не доведеться.

– У березні нам казали, що є вакансії в обласній дитячій клінічній лікарні, але ми відмовилися там працювати. Чому? Бо диспансер ще ніхто не ліквідував, нам тоді не виплатили зарплату – то як усе кинути й піти в іншу установу?

Поки диспансер функціонує, поки до нас приходять спортсмени й ми надаємо їм послуги – я не залишу це місце роботи. Звичайно, якщо вже зовсім закриють, то шукатиму щось нове, бо треба далі жити, їсти. Але ще десь є віра, що депутати змінять свою думку, – каже пані Галина.

За зарплатами не зверталися

З 14 січня обласний лікарсько-фізкультурний диспансер перебуває у стані припинення. Тому у плані використання бюджетних коштів для диспансеру на 2025 рік прописали лише витрати на комунальні послуги – 458 000 гривень. А ось про оплату праці не йшлося. Про це «20 хвилин» у відповіді на запит повідомив перший заступник начальника ОВА Степан Куйбіда.

– Керівнику медзакладу було відомо про відсутність призначень з обласного бюджету на оплату праці, але він, як голова комісії з припинення, протягом першого кварталу 2025 року не звертався про потребу у коштах обласного бюджету на заробітну плату. До того ж, диспансер має право вести господарську діяльність, надавати платні послуги, отримувати кошти від юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом, – коментує пан Степан. – Також голова комісії з припинення диспансеру при відсутності фінансової спроможності лише у березні 2025 року попередив працівників про можливе звільнення. 

Зазначимо, що у грудні 2024 року головою комісії з припинення призначили керівника диспансеру – Ігоря Костіва. Про це йдеться у розпорядженні обласної ради. А вже у березні 2025 року голова Тернопільської облради Богдан Бутковський підписав документ про звільнення з посади пана Костіва. Ми намагалися телефоном зв’язатися з Ігорем Костівим, але на дзвінки редакції він не відповідає. 

Лише у квітні внесли зміни до обласного бюджету на 2025 рік і в межах програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я виділили кошти для погашення заборгованості. 

– Загалом виділили 1 287 144 гривні. З них 983 676 гривень – для виплати зарплати працівникам за січень-березень, вихідної допомоги та компенсації за невикористані дні відпусток керівника. Ще 303 468 гривень – для припинення юридичної особи, – додали у відповіді на запит. 

Мільйони з бюджету на диспансер

Ще до прийняття рішення про реорганізацію диспансеру, у Тернопільській ОВА повідомляли, що після впровадження медичної реформи функціонування закладу як самостійної юридичної особи є нерентабельним та фінансово недоцільним. Закцентували і на тому, що на 2025 рік Національна служба здоров’я України не продовжила медзакладу контрактування за пакетом №9 – амбулаторна допомога, а отже єдиний варіант доходу – фінансування з обласного бюджету. Та чи дорого обходиться утримання медичного закладу?

За останні три роки з обласного бюджету на  обласний лікарсько-фізкультурний диспансер виділили 10 404 400 гривень. Про це «20 хвилин» у відповіді на запит повідомив Степан Куйбіда. Кошти спрямовували на виплату зарплат працівникам та оплату комунальних послуг. А скільки у кожному році – дивіться на графіках, які нам згенерував штучний інтелект. 

 

Куди звертатися спортсменам

Спортсмени та тренери Тернопільщини висловлюють незадоволення щодо запланованої реорганізації лікувально-фізкультурного диспансеру. Вони наголошують, владі легше зламати те, що є, ніж удосконалити та розвивати. 

– Нині в обласному лікувально-фізкультурному диспансері працює чотири спортивних лікарів. Вони щодня обслуговують до сотні спортсменів з області. Тернопільська ОВА та департамент охорони здоров’я на чолі з Ольгою Ярмоленко спромоглися знайти одного спортивного лікаря і то з вмовляннями, не на повну ставку, на два рази в тиждень по кілька годин прийому, – коментує Майстриня спорту України міжнародного класу з пауерліфтингу Лілія Проць. – Якщо ці чотири лікарі спортивної медицини з п’ятого травня не перейдуть в обласну дитячу клінічну лікарню, то коли одна лікарка прийматиме ось ту сотню спортсменів щодня. Дитяча обласна лікарня немає ліцензії на цю діяльність. 

Начальник Тернопільського регіонального центру з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» Віктор Федорчак наголошує: спортсмени повинні проходити професійний медичний огляд щонайменше двічі на рік. Без відповідної заявки з печатками та медичним висновком участь у змаганнях є неможливою.

– Спортсмени мають тренуватися та готуватися до змагань, а не витрачати тижні в чергах до лікарів. Якщо зараз закриють диспансер, пройти медичний огляд якісно й оперативно стане складно. Спробуйте записатися до кардіолога чи офтальмолога через сімейного лікаря– чекати доводиться тиждень або й довше. А поки спортсмен не має відповідних довідок, ми не можемо давати йому фізичне навантаження, щоб не зашкодити здоров’ю. Багато наших вихованців – з навчально-реабілітаційних центрів. Хто буде водити їх по кабінетах, якщо батьки проживають, скажімо, у Кременці чи Збаражі? Що їм робити? А діти прагнуть займатися спортом – і в них це добре виходить, – каже Віктор Федорчак. 

Пан Федорчак також зазначив: якщо обласна влада терміново потребує приміщення в центрі міста, то для цього необов’язково закривати диспансер. Як варіант – всіх працівників перевести в менше приміщення, де спортсмени знову зможуть отримувати кваліфіковану медичну допомогу. 

Нагадаємо, за документами лікувально-фізкультурний диспансер планують об’єднати з обласною дитячою клінічною лікарнею. На базі консультативно-діагностичного центру лікарні вже створили кабінет спортивної медицини, каже Степан Куйбіда. А яка ситуація з ліцензією, і що робити спортсменам, віком від 18 років?

– Внесли зміни до штатного розпису, подали документи для розширення ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики в частині спеціальності «спортивна медицина», – додає перший заступник начальника ОВА. – Старші спортсмени можуть пройти огляд вузьких спеціалістів та обстеження в поліклінічних підрозділах закладів охорони здоров’я за територіальним принципом і вже після отримати висновок від лікаря спортивної медицини. 

Нині в обласній дитячій клінічній лікарні спортсменів приймає лише одна лікарка Валерія Паламар, йдеться на сайті медзакладу. Вона там працює за сумісництвом від лютого 2025 року. Щодо лікарів спортивної медицини диспансеру, то вони відмовилися переходити в інший медзаклад, повідомили у відповіді на запит.

Ми намагалися отримати коментар від нового директора обласної дитячої клінічної лікарні щодо можливої кількості працевлаштованих працівників диспансеру та умов роботи. Однак Володимир Семерез ситуацію не коментує.

Читайте також:

«А нікого не цікавить, чи ми їли»: працівники фізкультурного диспансеру виживають без зарплати четвертий місяць

Минув рік, як помер 1-річний Єремій у стоматолога, і нарешті перша підозра медикам: які результати експертизи

Чому «взялися» за Перинатальний центр? Аналізуємо, чим загрожує об'єднання з дитячою лікарнею

Втратили зір після інʼєкції: медики Чорткова і досі працюють, а пацієнти готуються до суду

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Світлана Незбрицька
    Ганьба !!!!
  • SVB
    Нах
  • Nicollе
    Поʜ поʜ

keyboard_arrow_up